Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Szanowny Panie Doktorze!. Nie przebrzmiały jeszcze echa naszej walki z problem prawnym, dotyczącym definicji altany działkowej, który wynikał z rozważań teoretycznych, ale tak naprawdę w praktyce sięgał dotkliwymi skutkami dla tysięcy działkowców.

Dzisiaj znowu jawi się nowe zagrożenie, wywołane Pana wnioskiem o rozstrzygnięcie problemu prawnego w orzecznictwie, który świadczy o tym, iż bardziej podziela Pan pogląd o rozszerzeniu kompetencji organów nadzoru budowlanego na obiekty niewymagające dzisiaj zgłoszenia ani pozwolenia na budowę.

Złożony wniosek budzi wątpliwości, czy problem został dogłębnie przeanalizowany, co do skutków w przypadku gdyby NSA podzieliło pogląd Rzecznika Praw Obywatelskich, bowiem stałoby się to podstawą dla każdego decydenta do  poszerzenia kontroli do tych obiektów, które dzisiaj można realizować, przy łagodniejszym prawie budowlanym.  

Znowu pojawia się zagrożenie dla tysięcy ludzi, a przecież Pan ma ich bronić.

Niedawno wypowiadał się Pan o ochronie własności nawet tych, którzy naruszyli prawo, a tu nagle zrodziła się u Pana sugestia, która może skutkować negatywnie dla tych, których dzisiaj prawa tego przestrzegają.

Ustawodawca liberalizując prawo budowlane, brał pod uwagę dobro społeczne, natomiast rozszerzając zakres kontroli organów budowlanych tak szeroko, jak wynika z Pana przemyśleń, może spowodować iż altana działkowa spełniająca wszystkie kryteria dzisiejszych przepisów prawa budowlanego i ustawy o ROD, może być uznana za samowolę budowlaną w kontekście rozpatrywania innych przepisów, a zwłaszcza związanych z procedurą planowania  lub szczególnych obostrzeń uzasadnionych względami lokalnymi.

Rodzi się pytanie, jaki  cel przyświecał złożonemu wnioskowi oraz skąd wyszła inspiracja?

Według nas jest to głęboko ukryty w rozważaniach teoretycznych zamach na prawa działkowców i na ogrody działkowe, przez stworzenie odpowiedniej interpretacji przepisów prawnych.

W sprawach indywidualnych przypadków, kiedy zachodzą wątpliwości, rolą sądów jest rozstrzyganie sporów, natomiast daleko idące poszerzenie kompetencji organów administracyjnych, budzi obawy i niesie za sobą społeczne zagrożenie w postaci konsekwencji ewentualnych decyzji.

„Altany ponadnormatywne” nie mieszczą się de facto w pojęciu altany działkowej, gdyż ich wybudowanie zmieniło ich prawny charakter. I w tej kwestii nie mamy wątpliwości, że organy nadzoru budowlanego mogą podejmować decyzje zgodne z obowiązującym prawem. Natomiast w przypadku dzisiaj zgodnymi z przepisami prawa, poszerzanie zakresu nadzoru jest krokiem w złym kierunku.

W imieniu 50 tysięcznego środowiska działkowców szczecińskiego okręgu PZD

Prezes 

Okręgowego Zarządu PZD

w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

 

Członek Prezydium 

Okręgowego Zarząd PZD

W Szczecinie

mgr inż. Tomasz Olkuski

Stanowisko.pdf

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 148

Wczoraj 182

W tygodniu 968

W miesiącu 5209

Wszystkich 496240

Kubik-Rubik Joomla! Extensions