Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Wykaz najważniejszych prac ogrodowych do wykonania w poszczególnych miesiącach roku. Kliknij w nazwę miesiąca, aby przeczytać pełny wykaz prac do wykonania w danym okresie.
Ogród w styczniu
Pod koniec stycznia można zacząć pędzić kwiaty cebulowe, takie jak: tulipany, narcyzy, hiacynty i krokusy. Nowy rok kalendarzowy rozpoczynamy od wysiania pierwiosnków, ponieważ ich nasiona są zdolne do kiełkowania dopiero po przemrożeniu.
Ogród w lutym
Początek lutego to ostatni moment na bielenie drzew. Tym, którzy jeszcze nie pobielili wapnem pni drzew radzę zrobić to jak najszybciej, ponieważ przygrzewające za dnia słońce mogło zachęcić niektóre z drzew do wiosennego przebudzenia.
Ogród w marcu
W marcu przygotowujemy glebę pod drzewa i krzewy owocowe. Starannie przekopaną ziemię oczyszczamy z chwastów i nawozimy. Część ogrodu, w której ma być więcej nasadzeń nawozimy teraz obornikiem oraz nawozami fosforowymi i potasowymi.
Ogród w kwietniu
Kwiecień to optymalna pora na dzielenie i przesadzanie bylin, takich jak: dzwonek skupiony, nawłoć, płomyk wiechowaty, rudbekia, dzielżan, liliowiec, gęsiówka, bergenia, fiołek, ostróżka, serduszka, barwinek, goździk, przetacznik.
Ogród w maju
Pora kwitnienia drzew owocowych to najlepszy czas na opryski przeciw chorobom grzybowym. Pamiętajmy, że nie można stosować teraz środków owadobójczych, bo ofiarą padną pszczoły! Można ewentualnie coś opryskać w czasie deszczu.
Ogród w czerwcu
W czerwcu można wysiewać m. in.: orlika, łyszczca, złocienie, rogownicę, słoneczniczka, goździka pierzastego, rudbekię, dzwonki karpackie i łubin. Najlepiej wysiać je do inspektu lub na rozsadniku. Sasanki sieje się na miejsce zaraz po zebraniu owocostanów.
Ogród w lipcu
Na początku lipca spróbujemy doprowadzić do porządku winorośla. Po pierwsze, żeby owoce były słodkie, muszą mieć wystarczająco dużo słońca, więc przerzedzamy zbyt gęsto wyrastające pędy...
Ogród w sierpniu
W sierpniu zaczyna się sezon sadzenia ozdobnych krzewów zimotrwałych, takich jak różaneczniki czy iglaste cyprysiki i jałowce.
Ogród we wrześniu
Wrzesień i październik to tradycyjnie sezon sadzenia drzew i krzewów. Jesienna pora jest istotna dla sadzonek kupowanych „na sucho" bez ziemi, z odkrytymi korzeniami.
Ogród w październiku
Nadszedł czas na zebranie z drzew ostatnich owoców. Owoce późnych odmian jabłoni i grusz trzeba zebrać w odpowiednim dla danej odmiany momencie.
Ogród w listopadzie
Liście, liście, liście... mamy wszak listopad. Jesteśmy już po pierwszych nocnych przymrozkach. Drzewa tracą liście. Co z nimi robić? Najlepiej zgrabiać i obsypywać nimi rabaty i nasady pni krzewów i młodych drzewek, w charakterze zimowej ciepłej pierzynki.
Ogród w grudniu
Nareszcie nie musimy kosić trawnika! Niech sobie odpoczywa do wiosny. Gatunki wrażliwe na mróz okrywamy po pierwszych poważniejszych przymrozkach białą geowłókniną (czarna się nagrzewa na słońcu!) lub tworzymy bajkowe słomiane chochoły.
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 183
Wczoraj 185
W tygodniu 183
W miesiącu 22456
Wszystkich 556162