Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Zanim rozpoczęto obrady uhonorowano pana Ochała i pana Kmiecia złotą odznaką Zasłużony Działkowiec, której nie udało się im wręczyć w czasie tegorocznych Dni Działkowca.

Otwierając obrady Prezes Okręgu powitał członków okręgowej rady i Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Okręgu, proponując przyjęcie porządku obrad. Po jego zaakceptowaniu i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego. 

Omawiając sytuację w Związku prezes Okręgu mocno zaakcentował zagrożenie dla wielu ROD z tytułu planowanych prac planistycznych w gminach a zwłaszcza z tresci rodzacego się rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii i nie uwzgledniania postulatow PZD. Zapoznał z treścią ostatnich pism dotyczących sprawy i stosunkowo małej aktywności okręgu w obronie przyszłości ROD, która powinna wybrzmieć bardziej wyraziście, a to musi być wynikiem świadomości grożącego niebezpieczeństwa, wynikającego z proponowanego projektu rozporządzenia. Sprawa niesłychanie ważna dla większości ROD. 

Omówiona została sprawa zakończonego konkursu Rozwój zielonej infrastruktury przez wsparcie ROD i rola ROD w zakresie utrzymania efektów w okresie 5 letnim oraz związane z tym procedury.

 

Został przedstawiony zarys prac nad reformą przestrzenną w Związku, oraz zadania związane z kampanią sprawozdawczo - wyborczą w 2024 roku.

 

Sytuacja w Okręgu Szczecińskim dotyczyła:

  

- Wyników kontroli w ROD i ich efektów. 

- Braku stabilizacji we wskazanych ogrodach. 

- Konieczność i pogłębiania kontroli, zwłaszcza w dziedzinie inwestycyjno-remontowej, czemu mają służyć przyjęta przez Krajowy Zarząd PZD odpowiednie uchwały. 

- Problemy z odtwarzaniem ROD. 

- Dyscyplina wewnątrzzwiązkowa.

 

W związku z jubileuszem 10 lecia Ustawy o ROD podkreślana została zasługa PZD w jej przygotowaniu i walce o jej uchwalenie co było wydarzeniem o randze historycznej naszego ruchu ogrodnictwa działkowego. 

 

Poświęcono także uwagę w wystąpieniu związanym z bezpieczeństwem ROD, przyczynami i skutkami nie przestrzegania prawa przez działkowców.

Dyrektor Biura Okręgu złożył informacje dotyczące przeglądów w ROD i problemów związanych ze szkoleniem dzialkowcow oraz nakreślił kierunki działania w przyszłości.

 

W czasie dyskusji zgłoszone zostały wnioski dotyczące: 

- przeprowadzenia szkolenia w zakresie programu DGCS

- kontynuacji przeglądów zagospodarowania ROD 

- udoskonalenia pracy OFK

Rada Okręgowa  przyjęła plan pracy okręgu na 2024 r. oraz zasady wyboru delegatów w ROD na Zjazd OKRĘGOWY 

 

Po wyczerpaniu porządku obrad i przyjęciu, przy 81,5 % frekwencji  uchwał i stanowisk (TUTAJ)

oraz zlozeniu zyczen swiatecznych posiedzenie zostalo zamkniete.

 

Prezes Okręgu PZD w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 148

Wczoraj 183

W tygodniu 1299

W miesiącu 3123

Wszystkich 506546

Kubik-Rubik Joomla! Extensions