Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Zgodnie z obietnicą z poprzedniego spotkania, które odbyło się w urzędzie miasta, o którym informowaliśmy na stronie internetowej okręgu, dnia  2  lutego br. na specjalne spotkanie, zostali zaproszeni przedstawiciele gospodarki komunalnej, wodociągów i kanalizacji, spółki Wody Polskie oraz prezesi zarządów ROD i Przewodnicząca Rady Osiedla. Temat podstawowy dotyczył, podjęcia działań, w celu usprawnienia infrastruktury hydrologicznej, dla zabezpieczenia terenów rolnych i ogrodów działkowych przed skutkami powodzi. 

Zagrożenie powodzią lub podtopieniami jest aktualne. Skutki powodzi powodują konieczność wypłacenia odszkodowań, stąd istnieje konieczność modernizacji systemu odwodnienia i poprawy warunków użytkowania gospodarstw i działek w ROD.

Aktualnie, za wspomniane problemy, odpowiadają trzy podmioty a to wymaga koordynacji i wspólnego działania. Wysoki poziom wód w rowach odwadniających musi być skutecznie obniżony przez sprawnie działające pompy i zasuwy oraz systematyczna konserwację rowów i regenerację ich profilów. Są okresy mokre i suche, przygotowanie musi przewidywać okresy ekstremalne. Nieregularne zabiegi konserwacyjne powodują, że rowy odwadniające stają się ciekami wodnymi i nie zdają egzaminu, nawet gdy są oczyszczone. Koniecznością jest też usuwanie drzew, których korzenie blokują przepływ oraz odtwarzanie faszynowania skarp i tworzenie zbiorników retencyjnych. Wymaga to opracowanie dokumentacji i znalezienia funduszy na wykonanie podstawowych zabiegów.

Użytkownicy muszą też przestrzegać by nie utrudniać pracy sprzętu przez wyrzucanie przedmiotów metalowych drutu, betonu itp.

Trzeba szukać wsparcia w funduszach centralnych. Wody Polskie szykują zmiany kwalifikacji klasy wałów, cześć zadań przejmie ZWiK w zakresie mobilności przegród. 

Potrzeba stałych roboczych kontaktów, wymiany spostrzeżeń i opracowanie projektu 

naprawczego, od strony aspektów gospodarczych a plan obrony p/powodziowej, musi być gotowy na każdą ewentualność.

Potrzebne będzie wsparcie służb porządkowych i samych użytkowników.

Pilnego rozwiązania wymaga przejazd po wiaduktem kolejowym, gdzie w okresie podtopień droga jest nieprzejezdna.

Rada Osiedla i ROD zgłosiły wiele cennych spostrzeżeń, wynikających z ich doświadczenia wieloletniego. Służby miejskie przyjęły postulaty, nie na wszystkie pytania znaleziono odpowiedź. 

Narada była potrzebna, owocna i powinna zmobilizować do skutecznego wspólnego działania wszystkich zainteresowanych.

Zarządy ROD musza sporządzić wykazy osób przebywających na działkach w dłuższym okresie czasu, niezbędne dla ich bezpieczeństwa w razie zagrożenia, oraz w ramach swoich kompetencji wykonywać obowiązki wynikające z prawa użytkowania gruntów. 

 

Prezes Okręgu PZD w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 55

Wczoraj 166

W tygodniu 1223

W miesiącu 5464

Wszystkich 496495

Kubik-Rubik Joomla! Extensions