Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Niedawno weszliśmy w rok 2022,a już jesteśmy u progu lutego. Jak ten czas szybko leci, a zadań na ten rok dużo.

Weszliśmy w okres przygotowywania kampanii sprawozdawczej, do której Zarządy ROD muszą podejść z rozsądkiem i nie czekać na tzw. „później”. Prognozy nie napawają optymizmem.

Z obowiązków statutowych nikt nas nie zwolni.

Już od dziś należy opracowywać dokumenty sprawozdawcze i plany zgodnie z wytycznymi Krajowego Zarządu PZD (sprawozdanie merytoryczne za rok 2021, sprawozdanie finansowe za rok poprzedni, preliminarze funduszy na 2022 r. oparte o plany roku bieżącego oraz projekty uchwał opłat ogrodowych na rok 2022 do zatwierdzenia przez Walne Zebranie Sprawozdawcze.

Projekty a nie tylko druki! Wymienione dokumenty należy przedłożyć do wglądu Działkowcom zgodnie z wytycznymi, po zatwierdzeniu ich przez Ogrodową Komisję Rewizyjną.

Prace wymienione wymagają opracowania harmonogramu tak by w każdej chwili, gdy nastąpi sprzyjająca pora, można było WZS przeprowadzić niezwłocznie, a nie dopiero wtedy przygotowywać dokumenty na WZS/KS. W ROD gdzie przyjęte zostały uchwały o konferencjach sprawozdawczych zamiast WZS, należy o tym poinformować Działkowców, gdyż często oczekują i dopominają się o WZS, pomimo, że odbyła się Konferencja Sprawozdawcza ROD.

Ważnym zadaniem jest pełne wdrożenie programu DGCS PZD system, który dzisiaj stał się już wymogiem czasu. Musimy zrobić wszystko by zarządy ROD były wydolne pod względem obsługi komputerowej. Często tracimy dobrych działaczy z powodu nie nadążania z postępem. ROD musi mieć, co najmniej 2-ch członków Zarządu (sekretarz i skarbnik) do bieżącej obsługi elektronicznej.

Powyższe zadanie nieprzerwanie wiąże się z przyjęciem ROD do OFK - wydajny, spójny, ekonomiczny i profesjonalny system księgowości w PZD. Argumenty zwolenników pozostania w systemie rozproszonej księgowości, nie mają racji bytu, bowiem obowiązujące przepisy wymuszają profesjonalizm, często pozwalający ustrzec się kłopotów z urzędami a nawet z sądami! Indywidualnie prowadzona a nie przez ośrodki zewnętrzne księgowość już nie zastąpią profesjonalistów.

Trzeba do końca doprowadzić planowany proces łączenia ROD w większe jednostki lub podział a nie zawsze wydolnych organizacyjnie dużych ROD. Jest to proces konieczny a pora ku temu sprzyjająca, ze względu na zamknięcie bilansów rocznych i nadchodzącą kampanię sprawozdawcza w ROD, gdy można podjąć stosowne uchwały.

Duża rola przypadnie Kolegiom Prezesów Zarządów w zakresie szkolenia i pracy instruktorów SSI, umożlwiająca działanie w małych grupach, gdzie łatwiej zachować przepisy sanitarne, a także na tej bazie powoływać OFK i wdrażać program DGCS.

Trzeba koniecznie usprawnić komunikację w formie elektronicznej, telefonicznej, korzystania z porad prawnych pod względem prawa i oświaty a także przez strony internetowe Krajowej Rady  i Okręgu oraz uaktywnić własne strony w ROD. Głównie jednak chodzi o dyscyplinę i terminowość na zasadzie "dziś pytanie, dziś odpowiedź".

Uaktualnienia wymaga poszerzenie pracy z Samorządami Gmin, na zasadzie porozumień w prawie wsparcia ROD z budżetu gmin i koordynacja działań wspólnych w ramach kolegiów prezesów ROD.

Usprawnienia wymaga gospodarka odpadami w porozumieniu z gminą w celu obniżenia kosztów utylizacji, często tworzonych bezmyślnie.

Do ważnych zadań zaliczyć należy bezpieczeństwo w ROD w szerokim aspekcie, włącznie z zabezpieczeniem ROD przed zwierzyną łowną a głównie przed dzikami wyrządzającymi duże szkody.

Praca z nowymi działkowcami w ROD i w kolegiach prezesów ROD w zakresie oświaty. Możliwość szkolenia w małych grupach.

Kontakty z działkowcami w formie dyżurów i przez tablice ogłoszeniowe (aktualne).

Empatyczne traktowanie Działkowców przez statutowe reagowanie na skargi, załatwiane merytorycznie, terminowo i zgodnie z prawem a nie według własnego uznania, w razie wątpliwości "lepiej pytać niż błądzić ".

Dziś należy poszukiwać kandydatów do przyszłych zarządów ROD i Komisji rewizyjnych oraz na delegatów, którzy wybrani w przyszłym roku, wezmą udział w Zjeździe Sprawozdawczo - wyborczym Okręgu.

Dużym problemem są zamieszkujący altany, którzy nie mogą być wybierani do organów statutowych. Najczęściej z tego tytułu rodzą się skargi, dotyczące ponoszonych kosztów wspólnych, uciążliwości dla sąsiadów, względów sanitarnych itp. Ze strony zarządów ROD zbyt częsta liberalizacja w zakresie parkowania, zgody na wjazdy do ROD i nie respektowanie regulaminów ROD a nawet uchwał własnych..

Należy zakończyć proces aktualizacji rejestrów działkowców, członków PZD, organów statutowych i indywidualnych teczek, gdyż pozwoli to na prawidłowe sporządzania list obecności na WZSW, Zjazd i pozwoli uniknąć błędów przy podejmowaniu decyzji na bieżąco.

Jeżeli wypełnimy nasze obowiązki solidnie, unikniemy błędów wcześniej popełnianych!!! A więc do roboty, bo czas nie czeka!!!

Zarząd Okręgowy PZD

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 77

Wczoraj 196

W tygodniu 1186

W miesiącu 3924

Wszystkich 494955

Kubik-Rubik Joomla! Extensions