Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Niektóre z roślin kwitnących na naszych działkach czy balkonach, cieszy oko i zachwyca od wiosny do późnej jesieni ale nie zimuje w gruncie. Ich wrażliwość na mróz nie dyskwalifikuje ich, by można je uprawiać przez kilka sezonów.

Należy odpowiednio przechować rośliny, zapewniając im właściwe warunki, umieszczając w piwnicach, garażach, na klatkach schodowych, werandach czy w domu.

Do takich „wrażliwców” można zaliczyć: 

- Datury (brugmansja) – przed nastaniem mrozów należy je przenieść (wykopać z gruntu lub z pojemnika, skrócić pędy i przyciąć korzenie) do pomieszczenia, umieścić w skrzyni i zabezpieczyć torfem. W zimie od czasu do czasu należy zwilżyć torf, by roślin nie zasuszyć. W ten sposób, w chłodnym (5-8 st. C) i ciemnym pomieszczeniu przetrwają do wiosny. Na przełomie marca i kwietnia przesadzamy daturę, przenosimy do nieco cieplejszego pomieszczenia z wyższą temperaturą, zapewniając dostęp do światła, regularne nawadniając i zacząć nawożenie. Gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków – pod koniec maja można wystawić ją już na zewnątrz, w dalszym ciągu regularnie i obficie nawozić i podlewać, zapewniając słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. 

Pamiętajmy, że datury to rośliny trujące i wszelkie prace pielęgnacyjne najbezpieczniej przeprowadzać w rękawiczkach.

- Pelargonia pachnąca (anginka) – jeśli całe lato spędziła na dworze, trzeba ją zabrać do domu, gdy temperatura spadnie poniżej 10 st. C. Anginka bardzo dobrze się sprawdza jako roślina pokojowa, a mająca wiele cennych właściwości przyda się w każdym domu. Liście można parzyć i pić jako herbatki, a liście wykorzystać przy łagodzeniu w bólach uszu.

- Koleus Blumego (pokrzywka brazylijska) będący popularną rośliną balkonową i rabatową, również dobrze można przechować do następnego sezonu w warunkach domowych na parapecie z dobrym dostępem do światła i temp ok. 15 st. C. Nie martwmy się, jeśli rośliny przez zimę stracą część liści, wystarczy łodyżki mocno skrócić wiosną.  Przycięte pędy można wykorzystać do zrobienia nowych sadzonek. Jest to też dobry czas na formowanie koleusów np. w formę pienną.

- Pelargonie, heliotropy, fuksje, oleandry, lantany. Jeśli miejscem zimowania będzie ciemna i chłodna piwnica (do 7-10 st. C), rośliny należy skrócić do 1/3 wysokości, pamiętając jednak o sporadycznym podlewaniu, by rośliny nie wyschły.  Natomiast, gdy pomieszczenie będzie widne i cieplejsze,  można zostawić je bez radykalnego cięcia. Pod koniec maja wystawiamy rośliny na zewnątrz, uprzednio je hartując, przycinając w razie potrzeby i zaczynamy regularnie nawozić.

Chociaż te wszystkie zabiegi mogą być kłopotliwe, to jednak warto podjąć wysiłek, by powyższe rośliny zdobiły nasze działki nie tylko jeden sezon, ich uroda i walory są tego warte. Po wykonanych zabiegach (cięciu, podlewaniu, posadzeniu do świeżej ziemi, nawożeniu), na pewno się nam one odwdzięczą bujnym kwitnieniem. Dadzą też oszczędności (i satysfakcję z własnej pracy) – zamiast kupować nowe rośliny wykorzystamy, te które już mamy i którym poświęciliśmy swój czas na pielęgnacje.

 

J. Sielicka

Instruktor ogrodniczy 

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 207

Wczoraj 242

W tygodniu 839

W miesiącu 839

Wszystkich 312520

Kubik-Rubik Joomla! Extensions