Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Okres konieczności ograniczenia przemieszczania się spowodował niespotykane dotąd zainteresowanie posiadaniem działki w rodzinnym ogrodzie działkowym.

 

Zarządy ogrodów odbierają codziennie telefony z zapytaniami o możliwość nabycia działki. Niestety wolnych działek nie ma i stąd negatywne odpowiedzi.

 

Potrzeba kontaktów z przyrodą przejawia się w szukaniu skrawków gruntu pod uprawę roślin ozdobnych. Najczęściej zagospodarowuje się tereny przy blokach mieszkalnych, nawet te przy ciągach komunikacyjnych. O ogródkach na podwórkach nie wspominam, gdyż większość z nich jest już estetycznym elementem na stałe funkcjonującym w osiedlach. Jest to pozytywny i godny do naśladowania przykład.

 

Samorzutne inicjatywy jednak nie zastąpią komfortu posiadania działki w zorganizowanym ogrodzie działkowym.

 

Polski Związek Działkowców dostrzegał wcześniej zjawisko rosnącego zapotrzebowania na działki, zwłaszcza wśród młodych małżeństw z dziećmi. Krajowa Rada PZD już w 2018 roku uchwaliła Program Rozwoju ROD, który jest wdrażany w jednostkach organizacyjnych. Barierą jest brak wolnych terenów pod nowe ogrody. Stąd apele i monity do władz samorządowych o pomoc w rozwiązaniu problemu, który obecnie jest problemem społecznym. Temu zagadnieniu poświęcone były debaty ostatniego posiedzenia Krajowej Rady PZD.

 

Wielkie nadzieje władze krajowe PZD dostrzegają w aktywności struktur, działaczy a także kolegiów Prezesów Zarządów ROD, bowiem tylko aktywność działkowców i pomoc Samorządów Gmin może przynieść znaczące efekty i poprawę sytuacji w zaspokojeniu rosnących potrzeb na działki.

 

Ten rosnący popyt na działki i ogrody jest zjawiskiem nie tylko u nas i nie tylko w okresie pandemii. Jest to trend wynikający z walorów społecznych ROD i postępującego rozwoju społecznego w Świecie.

 

Problem dotyczy zwłaszcza większych aglomeracji. Stąd należałoby kierować zainteresowanie potencjalnych zmotoryzowanych działkowców do ogrodów poza Szczecinem, równie atrakcyjnych, spełniających oczekiwania, gdzie działki dostępne są niemal od zaraz. Informacji o rezerwach na bieżąco udziela biuro Okręgu PZD. 

 

Warto więc pomyśleć jak szybko zostać szczęśliwym działkowcem!

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 72

Wczoraj 126

W tygodniu 1136

W miesiącu 3175

Wszystkich 288772

Kubik-Rubik Joomla! Extensions