Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

 

Ogród położony jest nad rzeką Płonią, między dwiema liniami kolejowymi. Zaliczany jest do tych mniejszych, wszyscy się tu prawie znają. Wiele z działek śmiało może startować w konkursach. Po niektórych trawiastych, równo strzyżonych alejkach, dzieci mogłyby biegać na boso. Działkowcy korzystają z ujęcia własnego - hydrofor pozwala zasilić działki w wodę z pobliskiej rzeki.

Na wejściu działki pana Stanisława, użytkowanej wraz z żoną Jolantą, witają piękne pachnące róże rosnące na pergoli. Małżeństwo użytkuje działkę już ponad 20 lat. Jest to prawdziwie rodzinna działka – wnuki często odwiedzają dziadków i pomagają w drobnych pracach. To bez wątpienia oaza zieleni, szczególnie w dobie epidemii. Jej walory nabierają szczególnego znaczenia i są bardziej doceniane.

Chociaż „oswoiliśmy się” trochę z koronawirusem, to jednak działka jest nadal bezpieczną przystanią. Tu można wypocząć, realizować swoje hobby – nie tylko dotyczące ogrodnictwa ale również majsterkowania.

 

Pan Stanisław z entuzjazmem opowiada o swojej działce. Choć nie ma dużej powierzchni, to jest różnorodna. Wydzielono miejsce na: warzywnik (z uprawą współrzędną), część sadowniczą jagodnik, skalniaki, trawnik.

Przy pergolach rosną oprócz róż, pnącza tj. wisteria, wiciokrzew, winobluszcz pstry i winogron, widać wiele pracy włożonej również w strzyżenie krzewów iglastych, te przy ogrodzeniu do złudzenia przypominają żywe kamienie – w wersji gigant. A pobliski karmnik i budka lęgowa zachęca do odwiedzin skrzydlatych gości.

Początek sezonu nie był łatwy – wiosenne przymrozki uszkodziły młodą gruszę posadzoną ubiegłej jesieni, rozsady warzyw trzeba było wysiewać ponownie, a te które przetrwały jeszcze dochodzą do siebie. Dobrze za to radzą sobie ziemniaki, a borówki mimo piaszczystej ziemi dobrze rosną, mimo że owoców mniej niż zazwyczaj.

 

Pan Stanisław ceni sobie pomoc sąsiedzką, mimo długiego stażu i doświadczenia, ma możliwość korzystania z porad instruktora krajowego pana Jana – również działkowca tego ogrodu.

 

 

tekst i zdjęcia

J. Sielicka 

Okręg w Szczecinie

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 161

Wczoraj 161

W tygodniu 533

W miesiącu 3198

Wszystkich 293658

Kubik-Rubik Joomla! Extensions