Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Dotychczasowe życie społeczności działkowej miało utarty tryb.

Regulacje prawne jasno określają kompetencje każdego organu statutowego wszystkich szczebli. Jeżeli wypełnialiśmy swoje powinności, życie przebiegało w sposób zorganizowany. Mieliśmy wypracowane procedury niemal na każdą sytuację.

Jednym słowem – każdy wiedział, co do niego należy i co ma robić. Ta równowaga zachwiana została zaistniałą sytuacją zagrożenia epidemiologicznego, na niespotykaną od stulecia skalę.

Na takie wydarzenia nikt nie był przygotowany w pełni. Na raz wszyscy stajemy przed nową groźbą, nierozpoznaną, która może dotyczyć każdego z nas. Wszyscy jesteśmy narażeni na zakażenie groźne w skutkach - zwłaszcza grupy szczególnego ryzyka.

Podejmowane działania przez władze państwa, samorządy oraz kompetentne służby mają być przestrzegane przez wszystkich obywateli, w sposób drakoński, dezorganizują dotychczasowe życie każdego z nas.

Władze Związku zareagowały natychmiast i nadal podejmują niezbędne działania by chronić działkowców, ale równocześnie całe otoczenie.

Zarządy ROD zastosowały się niezwłocznie do podjętych uchwał. Teraz przychodzi nam żyć w szczególnych warunkach a życie idzie na przód.

Ogrody Działkowe maja wiele walorów prozdrowotnych, ale trzeba do ogrodów dotrzeć, co przy ograniczeniach w przemieszczaniu się stanowi barierę.

Przed jednostkami organizacyjnymi Stowarzyszenia Ogrodowego PZD stanęły nowe zadania, umiejętnego pogodzenia obostrzeń z zapewnieniem ciągłości funkcjonowania ROD i całego Związku.

Gotowych recept nie ma. Głównym celem jest niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się zakażeń – temu celowi muszą podporządkować się wszystkie nasze działania.

Ogromną rolę ma dzisiaj do odegrania: dyscyplina społeczna i organizacyjna, solidarność i oszczędna gospodarka zasobami, racjonalne postępowanie na każdym kroku oraz szukanie sposobu na przystosowanie się do istniejącego stanu, który trzeba przetrwać.

„To nowe” – zmusza do przestawienia stylu zarządzania i kierowania nawet kosztem kolegialności i demokratyzmu.

Krajowy Zarząd zaleca podległym jednostkom działania, które w obecnym stanie są koniecznością. Ale nikt nie zwalnia nas z czujności, przewidywania skutków i ostrożnego i wyważonego podejmowania decyzji przez wszystkie szczeble, struktury i działkowców. Dzisiaj należy odłożyć wszelkie planowane wcześniej zadania kosztem, bieżącego zabezpieczenia należytego funkcjonowania ogrodów i struktur służących działkowcom.

Dostępne środki zdalnego komunikowania się należy wprowadzić do codziennego życia tj. zebrań, posiedzeń a nawet szkoleń i wzajemnych kontaktów, informacji oraz popularyzacji ogrodów działkowych, które być może będą jednym z czynników umożliwiających przetrwanie.

Jesteśmy społecznością działkową zahartowaną w walce z różnymi przeciwnościami mamy doświadczenia życiowe, wykorzystujmy je z pożytkiem dla nas i społeczeństwa.

Uczmy się codziennie żyć w granicach zakreślonych przez czynniki zewnętrzne korzystajmy z rad i wskazań służb walczących na pierwszej linii.

Nie stwarzajmy trudności dodatkowych swoim nierozważnym krokiem. Zachowajmy optymizm i jeżeli będziemy mądrzy przed szkodą, szybko wrócimy do normalności.

Prezes Okręgu PZD w Szczecinie 

mgr Tadeusz Jarzębak 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 114

Wczoraj 217

W tygodniu 752

W miesiącu 4993

Wszystkich 496024

Kubik-Rubik Joomla! Extensions