Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

    Sobota 31.08 br. zapowiadała się ładnie. W piątek w ogrodzie ostatnie krzątanie i przygotowania do Okręgowych Dni Działkowca 2019. Na placu ogólnym rozstawianie namiotów, szykowanie placu zabaw, miejsca na ognisko oraz wykonanie pozostałych elementów logistycznego zabezpieczenia uroczystości.

    Arteria wjazdowa od ulicy Łukasińskiego oflagowana obficie. Parking zarezerwowany dla gości. Dla działkowców ogród otwarty. W biurze Okręgu również ostatnie czynności związane z przygotowaniem uroczystości.

    Słoneczny poranek wróży, że dzień będzie ładny, chociaż trochę gorący. Od rana gromadzą się przedstawiciele 10 ROD, wystawiających swój dorobek na stoiskach. W miarę upływu czasu przybywa ludzi i atmosfera gęstnieje. Sala się zapełnia, biuro pracuje pełną parą. 

    Z lekkim 15 minutowym poślizgiem rozpoczyna się uroczystość.

    Konferansjer wstępnym słowem wprowadza nastrój i oddaje głos Prezesowi Okręg, który wita działkowców, przedstawicieli samorządu wojewódzkiego.

    Prezes ROD „Krzekowo” w Szczecinie pan Ireneusz Konopa przedstawia krótki rys historyczny ogrodu. Po jego wystąpieniu mały przerywnik muzyczny.

    Wprowadzeniem sztandaru i odegraniem hymnu PZD rozpoczyna się uroczystość okręgowych dni działkowca.

    Prezes Okręgu w swoim wystąpieniu okolicznościowym podkreślił znaczenie tradycji oraz roli współczesnych ogrodów działkowych. Mocno akcentuje rolę Związku w zabezpieczeniu praw działkowców oraz tworzenie programów zmierzających do tego, aby ogrody wypełniały swoją rolę społeczną. Apeluje do samorządów ogrodowych o wypełnianie misji jakich się podejmują, przyjmując mandat członka organu statutowego PZD. Składa podziękowanie Zarządom, Komisjom Rewizyjnym oraz działkowcom za pełne poparcie działań PZD oraz podziękowania dla władz krajowych za trud prowadzenia ogrodów.

    Samorządom gmin i samorządowi województwa zachodniopomorskiego przekazuje podziękowania za popieranie idei ogrodnictwa i wspieranie ich w wymierny sposób. Słowa podziękowania kieruje pod adresem parlamentarzystów za wsparcie idei ogrodnictwa i wsłuchiwanie się w głos Związku.

    Wystąpienie kończy złożeniem ogólnych życzeń dla wszystkich uczestników uroczystości.

   

Pan Dariusz Wieczorek – w imieniu Sejmiku Wojewódzkiego oraz Europosła Bogusława Liberadzkiego przekazuje pozdrowienia, ale jednocześnie podkreśla wielki wysiłek Związku w walce o kształt obecnej ustawy na przestrzeni historii.

    Wystąpienia przeplata występ zespołu BASSTERS ze Szczecina. Wystąpienie zespołu wspomagane jest znakomicie przez prowadzącego Piotra Baranowskiego. Z uznaniem odebrana została zaśpiewana wspólnie pieśń o tematyce ogrodowej „ Tu jest nasze miejsce – ROD”. 

    Po występie artystycznym przyszła pora na odznaczenia związkowe. 

Odznakę „Za zasługi dla PZD” otrzymała Józefa Kantor z ROD „Niemierzyn”. 

Złotą odznaką „Zasłużonego Działkowca” uhonorowano:

  • Regina Iwaszkiewicz        – ROD Narcyz Szczecin

  • Karol Jakubowski – ROD Dolinka Szczecin

  • Karol Kot – ROD Odnowa Szczecin

  • Andrzej Kolenda – ROD Odnowa Szczecin

  • Danuta Ślusarska – ROD Odnowa Szczecin

  • Stanisław Orzechowski – ROD Miejski Pyrzyce

  • Jerzy Borowik – ROD Miejski Pyrzyce

Natomiast srebrne odznaki „Zasłużonego Działkowca” otrzymali:

  • Andrzej Maciejewski        – ROD XX-lecia Szczecin

  • Mirosław Równicki – ROD Krzekowo Szczecin

  • Bartosz Stolarczuk – ROD Krzekowo Szczecin 

  • Czesława Domżalska        – ROD Krzekowo Szczecin

  • Rafał Wymysłowski  – ROD Bema Szczecin

  • Mariusz Kobierski – ROD Neptun Szczecin

  • Ryszard Drążkiewicz        – ROD Wiarus-ZNP Szczecin

  • Roman Żyduch – ROD „Nowy Sad” Stargard

Kolejne trzy osoby wyróżniono medalem 120-lecia Ogrodnictwa Polskiego.

   Również Zarząd ROD „Krzekowo” w Szczecinie wyróżnił swoich zasłużonych dla ogrodu działkowców. Miłym akcentem okazało się wyróżnienie Prezesa Okręgu, Dyrektora Biura oraz księgowej ośrodka księgowego, która obsługuje ogród.

   Po kolejnym przerywniku muzycznym nastąpiły wyróżnienia konkursowe. Zaczęto od najmłodszych w poszczególnych kategoriach, a następnie podsumowano okręgowy konkurs ogrodowy „Wzorowa Działka Okręgu Szczecińskiego Roku 2019”.

   

   Przybycie wcześniej awizowane Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego dr. Jarosława Rzepy zostało przyjęte owacyjnie. Marszałek zabierając głos z uznaniem wyrażał się o Stowarzyszeniu Ogrodowym PZD, o znaczeniu społecznym ogrodów oraz że jako działkowiec jest entuzjastom tego ruchu. 

   

   Dla wszystkich uczestników reprezentujących większość ogrodów naszego Okręgu życzenia w imieniu delegacji Świnoujścia przekazała wierszem przewodnicząca kolegium Prezesów.

   Po wykonaniu pieśni Pamiętajcie o ogrodach znalazło się również miejsce na akcent patriotyczny związany z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej zaaranżowany przez konferansjera przy oprawie muzycznej. 

   W ten sposób zakończono I część uroczystości i wszystkich uczestników zaproszono do poczęstunku i zwiedzania stoisk, wymiany doświadczeń, integracji i wspólnej zabawy.

   II część biesiadna odbywała się na zewnątrz w gorącej atmosferze, gdzie odbywały się konkursy dla dzieci, pokazy, prezentacja sztuki i wyrobów regionalnych ogrodów.

   Zabawa trwała do późnych godzin przy dźwiękach biesiadnych melodii.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 15

Wczoraj 210

W tygodniu 225

W miesiącu 4075

Wszystkich 239791

Kubik-Rubik Joomla! Extensions