Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Ogrodnictwo działkowe zmieniło się na przestrzeni ponad 120 ostatnich lat. Ale główna idea pozostaje niezmienna - oprócz funkcji wypoczynkowej działki, nadal najważniejszą jest prowadzenie upraw ogrodniczych. Tymczasem różnie z tym bywa. W Szczecinie są takie ogródki działkowe, gdzie króluje wszechobecna trawa, jest szpaler iglaków przy furtce, który odgradza od oczu innych. Altanka, hamak i grill, parę kwiatków i na tym koniec. A można by połączyć wypoczynek na łonie natury z uprawą dawno zapomnianych roślin i ziół, stworzyć ogród pełen barw, który przyniesie nam i naszym bliskim tak potrzebny dziś relaks i wyciszenie.

Takie ciekawe możliwości wskazuje przyjęty w ostatnich dniach przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców „Otwarty program nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania dziatek na miarę potrzeb współczesnych rodzin". Założeniem wspomnianego programu jest powracanie do prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby, popularyzowanie łatwych w uprawie gatunków roślin, korzystanie z nowych trendów w uprawie (podwyższone grządki, hodowla roślin miododajnych, ogrody wertykalne, łączenie upraw warzyw, kwiatów i ziół), a także zachowanie bioróżnorodności i promocja ekologii - w tym ochrona owadów zapylających, które spełniają w ogrodzie bardzo pożyteczną rolę.

-Wszystkie te aspekty zawierają się w hortiterapii - mówi Józef Romanowski, I wiceprezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie. - Ta dziedzina nauki i równocześnie rodzaj terapii rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Hortiterapia, inaczej ogrodo-lecznictwo, wykorzystuje zajęcia w ogrodzie i przebywanie wśród roślin dla poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka. Hortiterapia ma zbawienny wpływ w przypadku rekonwalescencji po udarach, wypadkach, paraliżach. Udowodniono, że przebywanie wśród roślin uspokaja, wycisza, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i - co ciekawe - po-maga także w budowaniu relacji międzyludzkich.

Dobroczynne działanie ogrodów znane było już w starożytności, np. w Egipcie członkom rodziny faraona z problemami psychicznymi zalecano spacery po ogrodach przypałacowych. Pod koniec XVIII w. zaczęto bardziej szczegółowo badać wpływ roślin na samopoczucie człowieka. Dziś hortiterapia wykorzystuje także wiedzę na temat tego, jak człowiek reaguje na określony kolor. Przykład? Pomarańczowe kwiaty (aksamitka, nagietek lekarski, maczek kalifornijski i inne) nadają zielonemu zakątkowi płomiennego ciepła. Są pełne pozytywnej energii, to barwa, która polepsza nasz nastrój. Z kolei niebieskiej barwie przypisuje się orzeźwienie i relaksację, warto więc np. w tym w miejscu w ogrodzie, w którym najczęściej odpoczywamy, zrobić sobie „niebo na rabacie" - z uroczych niezapominajek, szafirków, szałwii, wielosiłu błękitnego, czy kwiatów lnu trwałego ze słonecznym „żółtym oczkiem".

Ale nie tylko kolor w ogrodzie ma dobroczynne działanie. Także praca przy roślinach, związana z utrzymaniem ogrodu, ich pielęgnowanie i dotykanie, relaksuje i uspokaja.

-Zalety hortiterapii są ogromne. To: wzmocnienie poczucia własnej wartości, przeciwdziałanie depresji, odczuwanie osobistej satysfakcji, uczenie samodzielności i dokładności, poprawa koncentracji - wymienia J. Romanowski. Hortiterapia zwiększa także naszą pewność siebie, ułatwia nawiązywanie kontaktów z innymi, sprzyja dobrym relacjom społecznym i uczy pracy zespołowej.

Wiceprezes Romanowski dodaje, że nie ma lepszych warunków do prowadzenia aktywnej formy hortiterapii jak właśnie tereny Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Wykorzystując zdobytą wiedzę, możemy stworzyć u siebie w ogródku minihortiterapię. Kolor, kształt, zapach, dotyk mają leczniczą moc dla naszych zmysłów. Ale warto nie poprzestawać tylko na kwietnych rabatach.

- Zachęcam działkowców do tego, by wzbogacali swój ogród o gatunki pierwotne, rodzime, jak rokitnik, świdośliwa, morwa, które przez lata były zapomniane - mówi Justyna Sielicka, instruktor ogrodniczy w Okręgu PZD w Szczecinie. Pani Justyna zauważa, że w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości prawdziwym hitem była fasolka z orzełkiem - odmiana białej karłowej fasoli, która przez naturę została ozdobiona niezwykłym ogrodniczy w Okręgu PZD w Szczecinie. Pani Justyna zauważa, że w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości prawdziwym hitem była fasolka z orzełkiem - odmiana białej karłowej fasoli, która przez naturę została ozdobiona niezwykłym rytem przypominającym polskie godło. Ma ona bardzo ciekawą historię. W okresie zaborów jej uprawa była zakazana. Z tego powodu sadzono ją w tajemnicy, pośród ziemniaków. I tak ta patriotyczna odmiana fasoli przetrwała do czasów niepodległości. Warto do niej powrócić, nie tylko ze względu na tradycję, ale też dlatego, że jest ona bardzo plenna, odporna na choroby i łatwa w uprawie.

Mirosław Kowalewski, prezes zarządu ROD „Korab" w Szczecinie podkreśla, że do łask wracają także zioła - mięta, melisa, tymianek, szałwia.

- Obserwuję, jak zmienia się podejście działkowców. Mniszek, czyli popularny mlecz, nie jest już traktowany jak bezużyteczny chwast, podobnie pokrzywa, z której można zaparzyć zdrową herbatę. Działkowcy są otwarci na nowinki ogrodnicze, a ja staram się przekonywać do uprawy użytecznych roślin i ziół -podkreśla M. Kowalewski i z dumą dodaje, że w ROD „Korab" działek ograniczających się do trawnika, hamaka i grilla jest znikoma ilość, a w 90 proc. ogrodów uprawiane są warzywa i owoce.

Działkowców zachęcamy do zapoznania się z listą polecanych do uprawy gatunków i odmian roślin ogrodniczych. Pełny wykaz zawiera załącznik do wspomnianego Programu, dostępny na stronie internetowej pzd.pl.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 236

Wczoraj 346

W tygodniu 1289

W miesiącu 1289

Wszystkich 267550

Kubik-Rubik Joomla! Extensions