Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

28.03 br. z inicjatywy Okręgowego Zarządu zostało zwołane nadzwyczajne posiedzenie Zarządu ROD im. „Juliusza Słowackiego” w Nowogardzie. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele OZ oraz główny specjalista ds. inwestycji. Pilność posiedzenia została wywołana koniecznością ukierunkowania Zarządu w kwestii dalszego postępowania z rozpoczętą inwestycją -  budową wodociągu na części ogrody. Brak wody w ubiegłym roku w czasie upalnego lata oraz skargi, monity, notki prasowe doprowadziły do spotkania w ubiegłym roku przedstawicieli okręgu z działkowcami, na którym przekonano ich, że realizacja uchwały w sprawie partycypacji w budowie wodociągu jest niezbędna do rozwiązania zaistniałego problemu.

Działkowcy przyjęli propozycje Okręgu i w celu pilotowania zadania wyłoniony został pięcioosobowy zespół specjalistów. Wykonanie pierwszego etapu pochłonęło środki z partycypacji w wysokości 60.000 zł. Całość ma kosztować 120.000 zł. Dwudziestoma tysiącami obiecał wesprzeć Burmistrz Nowogardu ale nadal brak pełnego pokrycia. Pojawiło się światełko w tunelu w postaci możliwości pozyskania środków za wykorzystanie majątku PZD. Diler samochodowy którego firma mieści się po sąsiedzku, zwrócił się o możliwość podłączenia się rura kanalizacyjną do kanalizacji ogrodu, która jest wykorzystywana w znikomym procencie oferując za to kwotę 20.000 zł oraz pokrywanie kosztów bieżącej eksploatacji istniejącego kolektora PZD. Sprawa wymaga jednak zgody Krajowego Zarządu, która musi być poprzedzona opinią Zarządu ROD i OZ oraz konkretnym wnioskiem uzasadniającym interes PZD.

Długotrwała procedura podjęcia uchwały Zarządu, warunkująca w ogóle dalszy bieg procedowania ślimaczy się od końca ubiegłego roku. W trakcie posiedzenia ujawniała się duża niewiedza członków zarządu ROD w zakresie procedur finansowania inwestycji w PZD oraz dofinansowywania zadań z funduszu rozwoju Okręgu. Pomimo wcześniejszych zapewnień, że wszystkie uzyskane środki Okręg przeznaczy na wsparcie tego zadania by problem rozwiązać kompleksowo, uchwała zarządu nie została do momentu spotkania podjęta. Po długich wyjaśnieniach i argumentacji, zarząd zgodził się taka opinię przygotować w formie uchwały, pod warunkiem pisemnego potwierdzenia przekazania dla nich środków w całości. Rodzi się pytania skąd członkowie zarządu zachowują tyle rezerwy w podjęciu decyzji, która przecież ich dotyczy i ma pomóc rozwiązać ich problemy. Przewlekanie sprawy nie służy ogrodowi. Mimo, że mówimy dzisiaj o społeczeństwie obywatelskim to samo rozwiązanie się powołanego w ubiegłym roku zespołu specjalistów, również nie świadczy o naszej pro społeczności. Jako działkowcy musimy sobie zdawać sprawę, że odtwarzanie infrastruktury rodzi określone koszty, które muszą być ponoszone przez całą wspólnotę. Ogród nie może funkcjonować bez należytych rezerw i gromadzenia systematycznego środków na określone zadania gdyż przeciwnym razie dochodzi do sytuacji, że „kiedy się pali trzeba studnię kopać”.

Okręg PZD w Szczecinie

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 107

Wczoraj 213

W tygodniu 834

W miesiącu 949

Wszystkich 226831

Kubik-Rubik Joomla! Extensions