Polecamy:

Wieści z Okręgu

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Okręgowa Rada, obradująca na zwyczajnym posiedzeniu statutowym, z uwagą zapoznała się ze zmianami w ustawie o gospodarce nieruchomościami, przyjętymi przez Sejm w dniu 20.02.2019 r.

W przyjętym projekcie ustawy nie zostały uwzględnione wnioski zgłoszone przez PZD, praktycznie w ogóle temat zagrożeń ROD w czasie obrad nie zaistniał.

Problem bezpieczeństwa ROD dotyczy wielu tysięcy rodzin działkowców, a także istnienia w przyszłości wielu ogrodów, które zostały utworzone na gruntach wywłaszczonych, na cel, na który nie został zrealizowany i gdy grunt ten nie został zwrócony właścicielowi, a na nim powstał dzisiejszy rodzinny ogród działkowy.

W świetle nowych możliwości, stworzonych przez znowelizowaną ustawę zgłaszania wniosków o zwrot wywłaszczonych gruntów, zachodzi niebezpieczeństwo likwidacji całkowitej lub częściowej ogrodu działkowego - co oznacza zejście z gruntu, pomimo użytkowania go nawet przez kilkadziesiąt lat.

Wprowadzenie w ustawie 20-letniego okresu na składanie wniosków roszczeniowych jest rozwiązaniem dobrym dla dzisiejszych użytkowników takich gruntów, ale przedłużenie o 3 lata okresu składania wniosków, otwiera drogę do nowych roszczeń właścicieli lub udziałowców, bez względu na zaszłości, jakie nastąpiły w międzyczasie na wspomnianych gruntach i jakie poniesione zostały nakłady przez użytkowników.

Znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami bardzo korzystnie dla właścicieli podeszła do spraw w przeszłości już rozstrzygniętych, w oparciu o przepisy, które Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne. Ten zabieg rozszerza obszar możliwych zgłoszeń a także horyzont czasowy.

W toku realizacji znowelizowanych przepisów, może powstać chaos organizacyjny, związany z wydaniem gruntu właścicielowi w całości, częściowo czy też w formie udziału.

Czym kierował się ustawodawca, dając prymat praw właściciela i współudziałowców, nad interesem innych podmiotów gospodarczych obecnie istniejących na grancie?

Długi okres przedłużenia składania wniosków zachęca niejako do powstawania roszczeń nawet dla osób, które mogły takowe wnioski składać, ale ich nie złożyły. Stanowi to wprost zagrożenie dla działkowców, którzy użytkują działki na tym tzw. „niepewnym gruncie".

Okręgowa Rada uważa, że postulaty zgłoszone przez struktury naszego Związku a nieuwzględnione przez Sejm zasługują na ich przeanalizowanie i uwzględnienie w toku dalszej procedury przyjęcia ustawy przez izbę wyższą Parlamentu, o co gorąco apelujemy w imieniu prawie 50 tysięcy rodzin działkowców naszego okręgu.

 

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie 

Stanowisko kierujemy do

1.   Marszałka Senatu

2.   Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej

3.   Komisji Infrastruktury

4.   Krajowej Rady PZD

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 202

Wczoraj 244

W tygodniu 202

W miesiącu 4654

Wszystkich 195910

Kubik-Rubik Joomla! Extensions