Polecamy:

Wieści z Okręgu

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Rozpoczęła się kampania sprawozdawczo – wyborcza w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, której głównym celem jest:

• ocena pracy zarządu ogrodu w mijającej 4 letniej kadencji,

• przyjęcie programu działania na kadencje,

• przyjęcie niezbędnych uchwał sprawozdawczych i planistycznych dotyczących bieżącej działalności,

• wybory organów statutowych ogrodu.

Od dobrze przygotowanego walnego zebrania i jego przebiegu zależy przyszły los ogrodu. Stare porzekadło mówi „jak sobie pościelisz tak się wyśpisz” a więc od dobrze przyjętych uchwał programowych i bieżących oraz wyboru Zarządu i Komisji Rewizyjnej zależy bardzo wiele.

Za przyszłość ogrodu odpowiedzialność spada na wszystkich członków ogrodu, ale zbiorowo kierować nie sposób i dlatego trzeba wybrać statutowe organy i poszczególne funkcje w tych organach powierzyć ludziom – czyli obdarzyć ich mandatem zaufania.

Dla wybranych członków organów to zaszczyt. Za tym zaszczytem kryje się jednak trudna praca i odpowiedzialność.

W naszym stowarzyszeniu praca oparta jest głównie na pracy społecznej a do tej potrzeba ludzi ofiarnych i oddanych idei ogrodów działkowych. Przy tym kierowanie dzisiejszym ogrodem działkowym, przy wszystkich uwarunkowaniach zewnętrznych i obowiązującym obowiązkiem prawnym wymaga też nie lada doświadczenia i wiedzy z różnych dziedzin życia a także niestety pewnej dyspozycyjności (poświęcenie swojego czasu) oraz odporności psychicznej na stres, który często jest powodowany niezrozumieniem przez niektórych działkowców tego „po co ja tam jestem i jakie mam powinności wobec innych członków tej społeczności”.

Ogród to zbiorowość, trudno wszystkim dogodzić. Tym bardziej tym, którzy własny interes stawiają ponad racje społeczne a czasami także ponad prawo, co w konsekwencji rodzi spięcia a niekiedy niepotrzebne konflikty.

Tak więc uczestnicząc w zebraniu nie powinno się oglądać na innych a samemu zgłaszać akces do wspólnego wysiłku.

W naszej organizacji nie prowadzi się kampanii wyborczych (festiwalu obietnic), nie ma też wyborów z konkursu, a więc właściwy dobór kandydatów staje się tym bardziej trudniejszy.

W zarządzie powinni znaleźć się ludzie uczciwi, przestrzegający prawo, oddani idei ogrodów, ale też legitymujący się doświadczeniem, przydatnym do pracy w zarządzie lub komisji rewizyjnej. Trudne to kryteria do spełnienia. Szukajmy jednak wśród nas tych cennych kandydatów, a gdy im powierzymy mandat wspierajmy ich i pomagajmy.

Odpowiednia atmosfera w ogrodzie, nie populistyczna, nie antagonistyczna, ale spokojna rozwaga na walnym zebraniu wyborczym pozwoli nam na dokonanie celnego wyboru, z czego pożytek będą mieli wszyscy działkowcy i satysfakcję z dobrego wyboru.

Unikajmy krzykaczy, populistów, ludzi nie sprawdzonych i przypadkowych wyborów (bo nikt nie chce).

W ogrodzie żyjąc na co dzień znamy się, możemy ocenić przydatność kandydata, ale on musi wyrazić zgodę na to, co w statucie PZD jest jasno zapisane w obowiązkach – „brać czynny udział w życiu PZD”

Oby nam się udało jak najlepiej – to sprawa przyszłości.

Prezes Okręgu w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 188

Wczoraj 244

W tygodniu 188

W miesiącu 4640

Wszystkich 195896

Kubik-Rubik Joomla! Extensions