Polecamy:

Wieści z Okręgu

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

W czyim interesie  leży prowadzenie szkolenia dla nowych działkowców? Odpowiedź nasuwa się sama – przede wszystkim w interesie samego przyszłego działkowca.

W czasie szkolenia, kandydat otrzymuje minimum wiedzy potrzebnej do rzetelnego wypełniania obowiązków, wynikających z ustawy o ROD, statutu PZD i regulaminu ROD. Otrzymuje ponadto wiele cennych wskazówek w przedmiocie prowadzenia upraw i zagospodarowania działki. Ta wiedza, zdobyta na szkoleniu pozwala mu uniknąć błędów, a także konsekwencji z nich wynikających, a więc zapewnia mu bezpieczne użytkowanie działki, bez wchodzenia w konflikt z obowiązującym prawem.

W czasie szkolenia uczestnik poszerza swoje horyzonty, niezbędne do tego, by być dobrym członkiem stowarzyszenia ogrodowego.

Dalsze tajniki wiedzy będzie zgłębiał w praktyce i w czasie szkoleń specjalistycznych.

Wszelkie szkolenia działkowców finansowane są z  opłaty przewidzianej w statucie, którą wnosi działkowiec, z chwilą nadania mu prawa użytkowania dzierżawy działkowej. Dlatego podstawowy interes  prowadzonych szkoleń leży po stronie samego działkowca.

Zarząd ogrodu ma również interes, gdyż przeszkolony działkowiec, będzie postępował zgodnie z regulaminem ROD. Odpadną więc problemy z dyscyplinowaniem „niesfornych” oraz odpadną problemy z procedurami czasochłonnymi, a to pozwala zarządowi na zajęcie się innymi, istotnymi sprawami z punktu widzenia całego ogrodu działkowego. Unikamy wtedy zbędnej biurokracji i niepotrzebnych zadrażnień.

Związek, jako całość, mając wzorowych przeszkolonych na wstępie działkowców i dobrze zagospodarowane działki, nie naraża się na przykrości kierowanie pod adresem PZD, a nierzadko przyjmujące takie rozmiary, które wymagają rozstrzygnięcia sądowego.

Jednym słowem: podstawowe szkolenie, to interes wszystkich stron.

Dziwić więc może fakt, że w niektórych rejonach, frekwencja zapraszanych na szkolenie jest godna zastanowienia. Na organizację szkolenia idą określone środki, poświęca się czas a efektywność niewielka.

Niektóre zarządy ogrodów,  sprawę szkoleń traktują też dość swobodnie, bez określonego wymagania i dopilnowania, by kandydaci przeszli tę pierwszą szkołę. Chociaż wiedza zdobyta na pierwszym szkoleniu to i tak kropla w morzu, ale zawsze coś.

Szanujmy więc uchwały odnośnie szkoleń, szanujmy czas własny, szanujmy własne środki finansowe, w interesie nas wszystkich.

Zastanawiajmy się jak poprawić formy szkoleń i ich organizację, ale nie lekceważmy tej ważnej dziedziny naszego życia działkowego.

Tadeusz Jarzębak

Prezes OZ

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 41

Wczoraj 89

W tygodniu 204

W miesiącu 1711

Wszystkich 171588

Kubik-Rubik Joomla! Extensions