Polecamy:

Wieści z Okręgu

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Powoli kończą się spotkania działkowców organizowane w ogrodach działkowych z okazji różnych, okolicznościowych jubileuszy oraz tradycyjnych już Dni Działkowca. Zarządy ogrodów zapraszały na nie chętnie przedstawicieli centralnych i okręgowych władz naszego Związku zapominając, że są jeszcze równie ważne osoby bardzo potrzebne ogrodom działkowym.

21 października pójdziemy do urn zadecydować o tym, kto będzie rządził w naszych miastach przez kolejne lata. A to właśnie od wybranych przez nas prezydentów i członków samorządów zależy po części los i stan ogrodów działkowych. To radni podejmować będą decyzje nie tylko o budowie i tworzeniu nowych ogrodów ale także o pomocy finansowej dla już istniejących.

Ogrody potrzebują wsparcia!

Potrzebne są parkingi, drogi dojazdowe, remonty infrastruktury działkowej, remonty instalacji energetycznej, remonty wodociągów i wiele innych. Na te cele nie wystarczą składki działkowców. Niezbędna jest pomoc samorządów. Dlatego, aby wybierać mądrze musimy wiedzieć kogo wybieramy. Znać opinię i wizję kandydatów odnośnie terenów zielonych w naszych miejscowościach oraz wiedzieć jak zapatrują się na ogrodnictwo działkowe. Zapraszając kandydujących do rad mieliśmy okazję przedstawić tematy jakie nas interesują, podzielić się małymi i dużymi problemami, których rozwiązanie może zależeć w przyszłości od ich decyzji. I nie jest ważne, że przed wyborami kandydaci mówią miłe słówka i obiecują wszystko. W rozmowach z działkowcami zostaliby wyczuleni na ogrodnictwo działkowe, zostałoby w ich umysłach zasiane ziarenko potrzeb działkowców. Niestety przespaliśmy sprawę. Jak czytam relacje z uroczystości ze smutkiem stwierdzam, że tylko nieliczne ogrody w Polsce skorzystały z nadarzającej się okazji. Tylko w nielicznych ogrodach zaproszono kandydatów z różnych opcji politycznych pytając co zamierzają uczynić dla rozwoju ogrodnictwa działkowego w przypadku uzyskania mandatu. Tylko w nielicznych ogrodach przedstawiono propozycje i oczekiwania działkowców w stosunku do lokalnych samorządów. PZD ogłosił program rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych zawierający wiele własnych cennych i słusznych zamierzeń także oczekiwań w stosunku do władz samorządowych. To dobry program. Wydaje mi się jednak, że działacze na najniższych szczeblach nie są nim zainteresowani. Szkoda. Pamiętajcie panowie prezesi, że ogrody działkowe pilnie potrzebują wsparcia. Pieniądze zebrane ze składek działkowców pewno nie wystarczą. Bezustanne podwyższanie opłat spowoduje, że zdecydowaną większość użytkowników działek nie będzie już na nie stać. Wtedy ogródki staną się małymi oazami zieleni wyłącznie dla nielicznych, dobrze sytuowanych ludzi. Byłoby to sprzeczne z naczelną ideą ogrodnictwa działkowego, która przede wszystkim zakłada aktywność, poprawę oraz promocję zdrowia ludzi starszych.

źródło: www.ogrody-krzekowo.pl

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 0

Wczoraj 169

W tygodniu 717

W miesiącu 4391

Wszystkich 202839

Kubik-Rubik Joomla! Extensions