Polecamy:

Wieści z Okręgu

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Powoli kończą się spotkania działkowców organizowane w ogrodach działkowych z okazji różnych, okolicznościowych jubileuszy oraz tradycyjnych już Dni Działkowca. Zarządy ogrodów zapraszały na nie chętnie przedstawicieli centralnych i okręgowych władz naszego Związku zapominając, że są jeszcze równie ważne osoby bardzo potrzebne ogrodom działkowym.

21 października pójdziemy do urn zadecydować o tym, kto będzie rządził w naszych miastach przez kolejne lata. A to właśnie od wybranych przez nas prezydentów i członków samorządów zależy po części los i stan ogrodów działkowych. To radni podejmować będą decyzje nie tylko o budowie i tworzeniu nowych ogrodów ale także o pomocy finansowej dla już istniejących.

Ogrody potrzebują wsparcia!

Potrzebne są parkingi, drogi dojazdowe, remonty infrastruktury działkowej, remonty instalacji energetycznej, remonty wodociągów i wiele innych. Na te cele nie wystarczą składki działkowców. Niezbędna jest pomoc samorządów. Dlatego, aby wybierać mądrze musimy wiedzieć kogo wybieramy. Znać opinię i wizję kandydatów odnośnie terenów zielonych w naszych miejscowościach oraz wiedzieć jak zapatrują się na ogrodnictwo działkowe. Zapraszając kandydujących do rad mieliśmy okazję przedstawić tematy jakie nas interesują, podzielić się małymi i dużymi problemami, których rozwiązanie może zależeć w przyszłości od ich decyzji. I nie jest ważne, że przed wyborami kandydaci mówią miłe słówka i obiecują wszystko. W rozmowach z działkowcami zostaliby wyczuleni na ogrodnictwo działkowe, zostałoby w ich umysłach zasiane ziarenko potrzeb działkowców. Niestety przespaliśmy sprawę. Jak czytam relacje z uroczystości ze smutkiem stwierdzam, że tylko nieliczne ogrody w Polsce skorzystały z nadarzającej się okazji. Tylko w nielicznych ogrodach zaproszono kandydatów z różnych opcji politycznych pytając co zamierzają uczynić dla rozwoju ogrodnictwa działkowego w przypadku uzyskania mandatu. Tylko w nielicznych ogrodach przedstawiono propozycje i oczekiwania działkowców w stosunku do lokalnych samorządów. PZD ogłosił program rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych zawierający wiele własnych cennych i słusznych zamierzeń także oczekiwań w stosunku do władz samorządowych. To dobry program. Wydaje mi się jednak, że działacze na najniższych szczeblach nie są nim zainteresowani. Szkoda. Pamiętajcie panowie prezesi, że ogrody działkowe pilnie potrzebują wsparcia. Pieniądze zebrane ze składek działkowców pewno nie wystarczą. Bezustanne podwyższanie opłat spowoduje, że zdecydowaną większość użytkowników działek nie będzie już na nie stać. Wtedy ogródki staną się małymi oazami zieleni wyłącznie dla nielicznych, dobrze sytuowanych ludzi. Byłoby to sprzeczne z naczelną ideą ogrodnictwa działkowego, która przede wszystkim zakłada aktywność, poprawę oraz promocję zdrowia ludzi starszych.

źródło: www.ogrody-krzekowo.pl

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 41

Wczoraj 89

W tygodniu 204

W miesiącu 1711

Wszystkich 171588

Kubik-Rubik Joomla! Extensions