Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

 

W dniu 14 marca 2018 roku członkowie Krajowej Rady PZD przyjęli Otwarty Program Rozwoju ROD. Program za swój naczelny cel stawia rozwój ogrodów działkowych, w tym głównie zaspokajanie potrzeb rodzin na działki poprzez tworzenie nowych ogrodów oraz powiększanie istniejących.

Stereotypowe myślenie o działkach sprowadza się z reguły do uprawy własnej marchewki, owoców czy kwiatów. Nic bardziej mylnego. Idea ogrodnictwa działkowego to p wszystkim rekreacja i kontakt z naturą, zapewnienie ludziom (szczególnie osobom starszym) bezpośredniego, aktywnego kontaktu z przyrodą.

Jak pozytywny wpływ ma on na zdrowie zauważono już w XIX wieku, kiedy w Europie zaczęto organizowanie ogrodnictwa działkowego. Świeże powietrze może zdziałać cuda zbawienny wpływ na nastrój i zdrowie tak samo jak słońce.

Promienie słoneczne nie tylko powodują wytwarzanie witaminy D przez organizm, ale także zwiększają poziom serotoniny w mózgu, która poprawia nastrój i pomaga czuć się spokój skoncentrowanym.

Aktywny pobyt w ogródku zmniejsza ryzyko demencji. Wynika to z faktu, że praca na działce wymaga użycia wielu funkcji, w tym zręczności i świadomości zmysłów. Dzięki spędzaniu nawet krótkiego czasu na działce seniorzy mogą utrzymać swoje umiejętności motoryczne i poprawić wytrzymałość i siłę.

Osoby starsze pozostając w domu łatwo mogą stać się mało aktywnymi fizycznie. Praca na działce to zmienia. Może nie jest tak energicznym treningiem jak pływanie czy jazda na rowerze ale jest to obfite ćwiczenie fizyczne, a nawet lekkie ćwiczenia mogą pomóc w spowolnieniu procesu starzenia. Dodać należy, że jest to przyjemna aktywność, bo stymulując systemy organizmu nie wydaje się nużącym ćwiczeniem.

Wśród innych zalet pracy na działce należy wymienić:

• poprawę ogólnej sprawność i zdolności motorycznych poprzez zginanie, pochylanie się, sięganie...

• poprawę wytrzymałości

• obniżenie poziomu stresu co promuje lepszy sen

• zapobieganie lub zmniejszanie problemów z chorobami takimi jak osteoporoza

• poprawę świadomości psychicznej ze względu na świeże powietrze oraz poprawę w utrzymaniu koncentracji

• interakcję społeczną z sąsiadami lub kontakt z innymi ludźmi

• zapewnienie sobie żywności o wysokiej wartości odżywczej poprzez uprawianie własnych warzyw czy owoców

Wraz z wiekiem stajemy się bardziej narażeni na fizyczne ograniczenia, zły stan zdrowia i trudne emocjonalne zmagania, które towarzyszą tym zmianom. Więc jeśli chcesz to zmienić i szukasz pretekstu, aby spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu rozważ hobby takie jak ogrodnictwo działkowe, które przyniesie korzyści dla twojego zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.

Cele ogłoszonego przez Krajową Radę PZD Otwartego Program Rozwoju ROD doskonale wpisują się w Narodowy Program Zdrowia na lata 2016 - 2020 jaki został przyjęty przez rząd RP w dniu 4 sierpnia 2016 roku. Wśród zadań operacyjnych jakie ministerstwo zdrowia sobie wyznaczyło jest poprawa aktywności fizycznej ludności oraz promocja zdrowego i aktywnego starzenia się.

Z tego powodu rozwój ogrodnictwa działkowego powinien być propagowany nie tylko przez PZD ale także wspierany przez rząd i jednostki samorządu terytorialnego. Wszystkim powinno zależeć na dobrej kondycji naszego społeczeństwa.

źródło: www.ogrody-krzekowo.pl

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 20

Wczoraj 198

W tygodniu 441

W miesiącu 4682

Wszystkich 495713

Kubik-Rubik Joomla! Extensions