Polecamy:

Wieści z Okręgu

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Dość licznym zjawiskiem, rodzącym skargi działkowców, są wjazdy do ogrodu pojazdami mechanicznymi. Ogrody działkowe ze swojej istoty i założenia mają być oazą spokoju, wyciszenia wewnętrznego i czystego powietrza. Aspekt życia ogrodowego reguluje ważny dokument, tj. Regulamin ROD, który jasno określa – kto i kiedy ma prawo wjazdu do ogrodu. Zarządy ogrodów często doprecyzowują jeszcze szczegóły w przyjmowanych przez walne zebrania zasadach, dostępnych  każdemu, kto w ogrodzie działkowym się znajdzie.

Natura ludzka jest jednak ułomna i niektórzy wykorzystują ten zapisany w regulaminie przywilej do wjazdów dla osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawna osoba ma zagwarantowane prawo dowiezienia jej czy dojazdu do działki ale nie oznacza to, że każde schorzenie upoważnia do wjazdu.

Granica dla określenia niepełnosprawności ruchowej jest jednak trudna do określenia, dlatego w każdym przypadku musi decydować rozsądek działkowca oraz zarządu ogrodu, który taką zgodę wydaje. Gdy tego rozsądku zabraknie – pojawiają się skargi. Jedni skarżą się, że nie otrzymali zgody od zarządu, inni, że tych wjazdów jest za dużo, a to podważa istotę ogrodu działkowego.

Nie ma jednolitego miernika stopnia niepełnosprawności. Stąd decydujący głos należy zostawić zdrowemu rozsądkowi i idei przyświecającej tworzeniu ogrodów działkowych.

Jak pisze w skardze działkowiec – jego sąsiad sam wkopał na działce ogromny osadnik nieczystości ale demonstracyjnie korzysta z przywileju wjazdu, bo jest osobą niepełnosprawną.

Z drugiej skargi dowiadujemy się, że sąsiad zajmuje się utrzymaniem swojej działki i córki, co wymaga nie lada sprawności ale przedstawił świadectwo o niepełnosprawności. Często młodzież wykorzystuje wydane przepustki na wjazd innego członka rodziny lub żona po śmierci niepełnosprawnego męża jeździ po ogrodzie, kiedy chce.

A co robić wtedy, gdy walne zebranie, podejmuje decyzje o dowolności wjazdów o każdej porze i dla każdego? Gdzie podział się tym razem zbiorowy rozsądek? Działkowiec, którego działka znajduje się 7 m od bramy wjazdowej walczy z zarządem o zgodę na wjazd ze względu na niepełnosprawność.

Ludzie to widzą i rodzi się u nich niesmak, skąd tyle prób „wyłudzania” zgody, kiedy nie ma istotnej potrzeby. Bywa bowiem tak, że ten który koniecznie potrzebuje takiej zgody, kuśtyka a le nie idzie po przepustkę do zarządu, bo dla niego czystość ogrodu  i spokój dla innych jest najważniejszy. Najgorzej jest jednak wtedy, gdy przywilej wjazdu do ogrodu wykorzystuje się zupełnie do innych celów, m.in. czyszczenia pojazdu.

Prezes OZ w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 5

Wczoraj 94

W tygodniu 438

W miesiącu 2318

Wszystkich 177926

Kubik-Rubik Joomla! Extensions