Polecamy:

Wieści z Okręgu

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Trzy w jednym

Sprawy bezpieczeństwa, zagrożeń powodowanych podtopieniem oraz bieżące problemy PZD były tematem trójczłonowej narady przedstawicieli ogrodów Miasta Szczecina w dniu 27 lipca br. Część pierwszą zorganizowano przy współudziale z Miejską Komendą Policji, której specjaliści ze wszystkich komend dzielnicowych miasta, przedstawiali działkowcom stan bezpieczeństwa w swoich rejonach odpowiedzialności, ze szczególnym uwzględnieniem stanu w ogrodach działkowych. Całość problemu przedstawił podinspektor Tomasz Gwiazdowski.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Często zdarza się, iż do Okręgu w Szczecinie wieloletni działkowcy dzwonią bądź piszą prośby o pisemne potwierdzenie umowy dzierżawy działkowej przez PZD Okręg w Szczecinie bądź Zarząd ROD, w którym użytkują działkę poprzez zawarcie z nimi umowy dzierżawy działkowej argumentując to tym, iż nabyli swoje prawo do działki przed wejściem w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych i do dnia dzisiejszego nikt z nimi takiej umowy nie zawarł. 

Zgodnie z art. 66 pkt 2 oraz art. 67 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych prawo użytkowania działki i pobierania z niej pożytków (użytkowanie działki) ustanowione na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, przekształca się w dniu wejścia w życie nowych przepisów w prawo do działki w rozumieniu niniejszej ustawy, ustanawiane w drodze dzierżawy działkowej. Podobna sytuacja dotyczy członkostwa w PZD co reguluje art. 67 ust. 1 pkt 2 ustawy o ROD wskazując, iż działkowiec który był członkiem PZD przed wejściem w życie nowej ustawy zachowuje swoje członkostwo.

W związku z tym, otrzymana przez działkowca przed laty decyzja przydziału działki bądź uchwała Zarządu ROD w sprawie nadania członkostwa i prawa użytkowania działki w myśl wyżej powołanych przepisów jest dokumentem świadczącym o tym, iż działkowiec taki posiada zawartą umowę dzierżawy działkowej i jest członkiem PZD.

Podsumowując, działkowiec, który nabył prawo do działki przed 2014 r. jest w myśl nowych przepisów działkowcem i członkiem PZD a zatem posiada prawo użytkowania działki, które nie wymaga dodatkowego potwierdzenia w drodze odrębnej umowy dzierżawy działkowej.

Biuro Prawne OZ Szczecin 

 

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 80

Wczoraj 129

W tygodniu 379

W miesiącu 2612

Wszystkich 168778

Kubik-Rubik Joomla! Extensions