Polecamy:

Wieści z Okręgu

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

20 tys. zł- tyle gmina dołoży Rodzinnym Ogrodom Działkowym w Nowogardzie do remontu wodociągu przy ul. Zamkowej. Uchwałę w tej sprawie przyjęli radni, jeszcze przed świętami Wielkanocnymi. Z wnioskiem o dofinansowanie remontu wodociągu zwrócił się do władz miasta zarząd ROD w Nowogardzie. Rura jest już w takim, stanie, że dalsze jej „łatanie" nie ma sensu, do tego wycieki wody przy każdych usuwanych awariach znacznie obciążają działkowców.

Doszło do tego, że wodociąg trzeba było zamknąć, działkowcy zostali bez dostępu do wody. Tylko w jednym miesiącu zeszłego lata - sierpniu, w wyniku awarii zmarnowało się ponad tysiąc litrów wody. Wtedy zorientowaliśmy się, że wodę trzeba zakręcić, aby nie generować kosztów - mówi prezes ROD w Nowogardzie, Ryszard Wajk.

Kiedy jesienią spisano liczniki okazało się, że niedobór był znacznie większy, bo aż 2378 m3. Każdy działkowiec musiał do swojego rachunku dopłacić prawie 30 zł, bo różnicę między wodomierzami na ogrodach a głównym licznikiem solidarnie rozłożono na wszystkich, 303 działkowców posiadających swoje ogródki przy Zamkowej.

Dlatego ROD zdecydował się wymienić wodociąg na nowy, z tym, że organizacja działkowców nie dysponuje możliwościami finansowymi, aby z własnych środków wykonać tę inwestycję. Ze wstępnych obliczeń wynika, że wymiana głównej rury wodnej zasilającej ogrody przy Zamkowej może sięgnąć nawet 80 tys. zł.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie pokryć sami tego wydatku, dlatego oprócz środków, jakimi będziemy dysponowali, dotacji z gminy oraz pieniędzy przekazanych nam przez zarząd okręgowy (zaledwie 5 tys. zł) pozostałą kwotę będą musieli solidarnie pokryć sami działkowcy. Już przyjęliśmy w tej sprawie uchwałę - przyznaje Ryszard Wajk, prezes ROD w Nowogardzie.

Z uchwały tej wynika, że każdy posiadacz ogrodu przy ul. Zamkowej zostanie obciążony kwotą 250 zł. - Możemy oczywiście tylko apelować, aby działkowcy do końca maja tego roku wpłacili tę kwotę, bo przecież nikogo nie zmusimy. Nie mniej, jeśli nie uzbieramy pieniędzy, nie ruszymy z inwestycją i będziemy musieli zwrócić otrzymane dotacje - mówi szczerze R. Wajk.

A to oznacza, że działkowców z Zamkowej może czekać nie tylko sucha wiosna, ale i lato bez wody na ogrodach. Prezes ROD wierzy jednak, że do takiej sytuacji nie dojdzie. Czekając na wpłaty od działkowców, już zaprosił do składania ofert lokalne firmy, które mogą wodociąg wymienić na nowy. Łącznie na ogrodzie będzie trzeba położyć przeszło 3 tys. metrów bieżących nowych rur.

Marcin Simiński

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 41

Wczoraj 89

W tygodniu 204

W miesiącu 1711

Wszystkich 171588

Kubik-Rubik Joomla! Extensions