Polecamy:

Wieści z Okręgu

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

W dniu 9 kwietnia 2018 r. w świetlicy ROD „Czarnieckiego” w Stargardzie odbyło się spotkanie Kolegium Prezesów Powiatu Stargardzkiego. W spotkaniu Kolegium udział wziął z ramienia Okręgu wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD Czesław Skonecki, który jest zarazem koordynatorem działań wszystkich kolegiów z naszego Okręgu. Celem posiedzenia było omówienie bieżącej sytuacji Związku, szczególnie zapoznanie się z projektem ustawy o ułatwieniach przygotowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych i inwestycji towarzyszących niekorzystnego dla środowiska działkowców. Wynikiem tego było przyjęcie stanowiska.

Na zaproszenie Kolegium, o godzinie 12, przybył niecodzienny gość Prezydent Stargardu Rafał Zając wraz z zastępcą Panią Prezydent Ewą Sową oraz pracownikami Urzędu Miejskiego. W tej części spotkania, z uwagi na jego rangę, wzięli udział również przedstawiciele Okręgu w Szczecinie – dyrektor biura Tomasz Olkuski oraz radca prawny Michał Tera. Tematem głównym była kwestia wypracowania porozumienia odnośnie corocznego finansowego wsparcia Gminy Stargard na rozwój rodzinnych ogrodów działkowych. O pierwsze dotacje z budżetu ogrody działkowe będą mogły się starać już w tym roku.

Spotkanie przebiegło w atmosferze pełnej zrozumienia. Omówiono potrzeby i problemy ogrodów działkowych. Pan Prezydent zadeklarował, chęć współpracy z ogrodami działkowymi na wielu płaszczyznach oraz zapewnił, iż ogrodom położonym na terenie Stargardu nie grożą likwidacje a Polski Związek Działkowców jest traktowany jako partner. Wyraził również opinię, iż rodzinne ogrody działkowe są bardzo ważne w zrównoważonym rozwoju miasta jako jego zielone płuca. 

Ponadto uzgodniono, iż jeszcze w tym roku, na Rynku Staromiejskim w Stargardzie, pilotażowo zostaną uruchomione przez rodzinne ogrody działkowe, przy współpracy Urzędu Miasta, stragany na których działkowcy będą mogli wystawiać plony zebrane na swoich działkach oraz promować wśród mieszkańców Stargardu idee ogrodnictwa działkowego.

W posiedzeniu udział wzięło 8 prezesów zarządu ROD, oraz koordynator Czesław Skonecki.

 Na to posiedzenie zaproszona była Pani Starosta Powiatu Stargard, lecz z uwagi na inne obowiązki w naszym posiedzeniu nie uczestniczyła.

W czasie posiedzenia omówiona została problematyka występująca w ogrodach, a między innymi;

1. Aktualizacja planu przestrzennego zagospodarowania ogrodu na podkładzie geodezyjnym.

2. Ochrona środowiska w tym spalanie na działkach, oraz zbiorniki bezodpływowe – szamba.

3. Nowe Prawo Wodne -Wody Polskie.

4. Ustawa Krajobrazowa – reklamy na ogrodzeniach.

5. Ogólna dyskusja - dzielenie się informacjami o współpracy z samorządem lokalnym w tym wybory samorządowe.

6. Projekt Ustawy o Mieszkalnictwie.

O godz. 12.00 na to spotkanie przybył Prezydent Miasta Stargard wraz ze swoimi współpracownikami w osobach;

– Pani Wiceprezydent miasta Stargard.

– Dyrektor Wydziału Gospodarki

– Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska

– Dyrektor Wydziału Prezydialnego

Z ramienia Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie uczestniczyli;

– Dyrektor biura Tomasz Olkuski

– Prawnik Michał Tera

Stanowisko Kolegium Prezesów w Stargardzie

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 141

Wczoraj 144

W tygodniu 141

W miesiącu 4978

Wszystkich 189063

Kubik-Rubik Joomla! Extensions