Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Mieszkańcy ponadwymiarowych altanek na terenie ogródków działkowych Oaza podjęli ostatnią próbę uratowania swoich zabudowań. Ratusz robi jednak wszystko, by domki wkrótce przestały istnieć. Sprawa dotyczy domów na terenie ogrodów przy ul. Przepiórczej w Olsztynie, które skupiają około 330 działkowców. Wielu z nich zamiast tradycyjnych altanek, zbudowało całoroczne domy, wyposażone we wszystkie potrzebne media.  W ten sposób w atrakcyjnym miejscu Olsztyna, na terenie ogródków działkowych, niedaleko jeziora, powstało osiedle niewielkich domów jednorodzinnych.

Domy na działce to jednak wbrew przepisom. Interweniował nadzór budowlany. Urzędnicy zaczęli mierzyć dacze. Aż 280 z nich nie spełniało norm. Były większe niż dopuszczalne 25 m kw. Nad mieszkańcami Oazy zawisło widmo rozbiórek budowanych przez lata altan. Sytuacja działkowców nieznacznie poprawiła się w 2015 roku, kiedy zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o ogrodach działkowych. Dopuszcza ona, by altany miały 35 m kw. To tylko niewielkie pocieszenie, bo wciąż około 60 domów w olsztyńskiej Oazie nie mieści się w tych normach.

Właściciele domów szukali szansy na zalegalizowanie swoich nieruchomości. Liczyli, że pomogą im urzędnicy olsztyńskiego ratusza, którzy w 2015 roku zaczęli przygotowywać nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części Gutkowa. – Wystąpiliśmy więc do ratusza z wnioskiem, by w przygotowywanym dokumencie zamiast zapisu o działkach ogrodniczych na terenie Oazy, znalazło się stwierdzenie o działkach rekreacyjnych – mówi Roman Michalak.

– Tylko ten sposób da możliwość uznania naszych altan za zgodne z prawem i otworzy drogę do ich legalizacji – dodaje.

Michalak to weteran walki o legalizację całorocznych altanek w Oazie. Jego domek ma 47 m kw. I nie jest wcale największy. Po sąsiedzku stoi dom o powierzchni 70 m kw.

Roman Michalak

Gdy postulat mieszkańców Oazy nie został spełniony, zaprotestowali. Michalak przyznaje, że uchwalenie planu zgodnie z propozycjami ratuszowych planistów ostatecznie zamknie konflikt wokół ich altan, ale na niekorzyść właścicieli ogródków.

– Dlatego wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego jest aktem desperacji ludzi, którzy chcą uratować budynki – czytamy w piśmie przesłanym przez mieszkańców do ratusza.

Władze miasta sceptycznie podchodzą do argumentów podnoszonych przez działkowców z Oazy. Prezydent Piotr Grzymowicz twierdzi, że problemem nie jest samo zalegalizowanie wybudowanych na terenie ogrodów całorocznych domków, ale skutki takiej decyzji. – Po pierwsze stojące tam altany nie odpowiadają warunkom technicznym dla domów mieszkalnych. Muszą mieć nie tylko określoną powierzchnię, ale także odpowiednią odległość między sobą czy dostęp do drogi publicznej o odpowiednich parametrach. Gdyby altany stały się legalnymi domami, obowiązek wybudowania takiej drogi od razu spadłby na miasto, podobnie jak zapewnienie nieruchomościom odpowiednich sieci podziemnych – wylicza.

Projekt planu zagospodarowania dla terenów w rejonie Oazy jest już na ukończeniu. – Do końca tygodnia powinniśmy przesłać autorowi tego dokumentu nasze uwagi, które miałyby zostać do niego wprowadzone – informuje Patryk Pulikowski z ratuszowego biura prasowego. A to oznacza, że plan niedługo zostanie publicznie zaprezentowany i prawdopodobnie na listopadowej sesji rady miasta będzie głosowany przez radnych. Marian Zdunek, radny z komisji gospodarki komunalnej rady miasta, nie ma wątpliwości, jak w tej sprawie zagłosuje. Podkreśla, że działkowcy byli świadomi, gdy stawiali budynki niezgodne wielkością z przepisami. – Teraz zabiegają, by w planie usankcjonować ich nieruchomości. Jako budowlaniec z wykształcenia, nie mogę się na to zgodzić – przyznaje.

Grzegorz Szydłowski

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 182

Wczoraj 223

W tygodniu 405

W miesiącu 4646

Wszystkich 495677

Kubik-Rubik Joomla! Extensions