Polecamy:

Wieści z Okręgu

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Mieszkańcy ponadwymiarowych altanek na terenie ogródków działkowych Oaza podjęli ostatnią próbę uratowania swoich zabudowań. Ratusz robi jednak wszystko, by domki wkrótce przestały istnieć. Sprawa dotyczy domów na terenie ogrodów przy ul. Przepiórczej w Olsztynie, które skupiają około 330 działkowców. Wielu z nich zamiast tradycyjnych altanek, zbudowało całoroczne domy, wyposażone we wszystkie potrzebne media.  W ten sposób w atrakcyjnym miejscu Olsztyna, na terenie ogródków działkowych, niedaleko jeziora, powstało osiedle niewielkich domów jednorodzinnych.

Domy na działce to jednak wbrew przepisom. Interweniował nadzór budowlany. Urzędnicy zaczęli mierzyć dacze. Aż 280 z nich nie spełniało norm. Były większe niż dopuszczalne 25 m kw. Nad mieszkańcami Oazy zawisło widmo rozbiórek budowanych przez lata altan. Sytuacja działkowców nieznacznie poprawiła się w 2015 roku, kiedy zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o ogrodach działkowych. Dopuszcza ona, by altany miały 35 m kw. To tylko niewielkie pocieszenie, bo wciąż około 60 domów w olsztyńskiej Oazie nie mieści się w tych normach.

Właściciele domów szukali szansy na zalegalizowanie swoich nieruchomości. Liczyli, że pomogą im urzędnicy olsztyńskiego ratusza, którzy w 2015 roku zaczęli przygotowywać nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części Gutkowa. – Wystąpiliśmy więc do ratusza z wnioskiem, by w przygotowywanym dokumencie zamiast zapisu o działkach ogrodniczych na terenie Oazy, znalazło się stwierdzenie o działkach rekreacyjnych – mówi Roman Michalak.

– Tylko ten sposób da możliwość uznania naszych altan za zgodne z prawem i otworzy drogę do ich legalizacji – dodaje.

Michalak to weteran walki o legalizację całorocznych altanek w Oazie. Jego domek ma 47 m kw. I nie jest wcale największy. Po sąsiedzku stoi dom o powierzchni 70 m kw.

Roman Michalak

Gdy postulat mieszkańców Oazy nie został spełniony, zaprotestowali. Michalak przyznaje, że uchwalenie planu zgodnie z propozycjami ratuszowych planistów ostatecznie zamknie konflikt wokół ich altan, ale na niekorzyść właścicieli ogródków.

– Dlatego wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego jest aktem desperacji ludzi, którzy chcą uratować budynki – czytamy w piśmie przesłanym przez mieszkańców do ratusza.

Władze miasta sceptycznie podchodzą do argumentów podnoszonych przez działkowców z Oazy. Prezydent Piotr Grzymowicz twierdzi, że problemem nie jest samo zalegalizowanie wybudowanych na terenie ogrodów całorocznych domków, ale skutki takiej decyzji. – Po pierwsze stojące tam altany nie odpowiadają warunkom technicznym dla domów mieszkalnych. Muszą mieć nie tylko określoną powierzchnię, ale także odpowiednią odległość między sobą czy dostęp do drogi publicznej o odpowiednich parametrach. Gdyby altany stały się legalnymi domami, obowiązek wybudowania takiej drogi od razu spadłby na miasto, podobnie jak zapewnienie nieruchomościom odpowiednich sieci podziemnych – wylicza.

Projekt planu zagospodarowania dla terenów w rejonie Oazy jest już na ukończeniu. – Do końca tygodnia powinniśmy przesłać autorowi tego dokumentu nasze uwagi, które miałyby zostać do niego wprowadzone – informuje Patryk Pulikowski z ratuszowego biura prasowego. A to oznacza, że plan niedługo zostanie publicznie zaprezentowany i prawdopodobnie na listopadowej sesji rady miasta będzie głosowany przez radnych. Marian Zdunek, radny z komisji gospodarki komunalnej rady miasta, nie ma wątpliwości, jak w tej sprawie zagłosuje. Podkreśla, że działkowcy byli świadomi, gdy stawiali budynki niezgodne wielkością z przepisami. – Teraz zabiegają, by w planie usankcjonować ich nieruchomości. Jako budowlaniec z wykształcenia, nie mogę się na to zgodzić – przyznaje.

Grzegorz Szydłowski

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 39

Wczoraj 89

W tygodniu 202

W miesiącu 1709

Wszystkich 171586

Kubik-Rubik Joomla! Extensions