Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Zwyczaj rozniecania ognisk na terenie ogródków działkowych, albo przydomowych, był do niedawna powszechny i na dodatek powszechnie akceptowany. Od kilku lat jednak palić takich ognisk nie wolno. I to pod groźbą kary, która może skutkować nawet mandatem do wysokości 500 złotych. Liści, gałązek, chwastów itp. nie można palić także w innych miejscach. Dlaczego? Ano dlatego, że jest to najogólniej mówiąc, szkodliwe dla zdrowia ludzi i środowiska.

Na dziatkach pali się z reguły mokre liście i gałązki drzew i krzewów, które także są mokre. Podczas rozniecania ognia, ale także już podczas palenia uwalniane są do powietrza szkodliwe, również rakotwórcze, związki. Są one szczególnie niebezpieczne, gdy panuje bezwietrzna pogoda, która nie rozgania kłębów dymu wiszących nisko nad ziemią. Takie palenie jest niebezpiecznie także z powodu zagrożenia pożarem, ale również, co może niektórych z nas dziwić, z powodów... komunikacyjnych.

Ogródki działkowe, nie tylko zresztą na terenie Szczecina, ale także w wielu innych miejscowościach, sąsiadują z reguły z ruchliwymi ulicami. Gdy z ognisk unoszą się chmury nisko wiszącego dymu, mogą zakłócić widoczność kierowcom. Takie sytuacje są dobrze znane. Opisywaliśmy je także w ostatnich latach na łamach „Kuriera". Czytelnicy prosili nas na przykład o interwencję „w sprawie notorycznego i świadomego łamania zakazu palenia odpadów zielonych przez niektórych działkowców, posiadających ogródki działkowe przy ul. Wiosny Ludów w Szczecinie". Palenie przeszkadzało także mieszkającym w pobliżu ogrodów działkowych ludziom, którzy nawet podczas ciepłych dni musieli zamykać okna, by gryzący dym nie wdzierał się do ich mieszkań.

Początkowo przepisy dotyczące zakazu spalania liści i innych działkowych odpadów były albo nieznane, albo po prostu lekceważone. Z czasem jednak poznali je wszyscy działkowcy, a także właściciele ogrodów przydomowych, którzy także nie mogą spalać odpadów zielonych, co wcale nie znaczy, że wszyscy się do tych zakazów stosują.

- Przypadki palenia odpadów zielonych, w tym liści, ciągle się zdarzają - informuje Joanna Wójtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Szczecinie.

- Nie możemy przymykać oczu na łamanie prawa, dlatego nasi strażnicy wypisują mandaty, których wysokość może sięgać nawet pięciuset złotych.

Okazuje się, że zakaz spalania odpadów organicznych, który już od kilku lat ujęty jest nie tylko w ustawie dotyczącej ochrony środowiska, ale także w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie, ma w Szczecinie duże znaczenie. Wystarczy wziąć pod uwagę kilkadziesiąt rodzinnych ogrodów działkowych i tysiące, o ile nie więcej, ogrodów przydomowych. Palenie tych odpadów znacznie pogorszyłoby jakość powietrza w mieście, nie mówiąc już o wpływie takiego powietrza na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że najwięcej problemów związanych z paleniem odpadów organicznych występuje w sąsiedztwie ul. Szosa Polska, prowadzącej w kierunku Polic, i przy ul. Ku Słońcu. Ci, którzy spalają tam odpady na terenie ogrodów działkowych, znacznie pogarszają jakość powietrza w okolicy, a także stwarzają z powodu gęstych dymów zagrożenie na usytuowanych w pobliżu ruchliwych trasach komunikacyjnych.

Wspomniany absolutny zakaz spalania odpadów zielonych, chociaż ciągle przez niektórych ignorowany, przynosi jednak skutek.

Palenie liści, gałązek czy uschniętych krzewów jest już zauważalnie mniej. Pomaga w tym na pewno dobrze zorganizowany system odbioru i zagospodarowania śmieci w Szczecinie, w tym tej właśnie frakcji. W ramach podpisanych umów można się bez problemu pozbyć bezpłatnie także odpadów organicznych. Wystarczy nabyć brązowy pojemnik na takie odpady, który będzie odbierany systematycznie przez firmę wywozową. Można też bezpłatnie skorzystać (również w ramach umowy) z najbliższego ekoportu, który bez problemu przyjmie nawet większą ilość liści, gałązek, chwastów czy trawy.

Palenie odpadów organicznych na działkach i w ogrodach wydaje się przynajmniej części z nas rzeczą absolutnie normalną i niegroźną. No bo czy palenie liści jest naprawdę aż tak groźne? - pytają niezorientowani. I z reguły sami odpowiadają sobie, że nie. Rzecz w tym, że nie mają racji, bo jest wręcz odwrotnie. Bo podczas tego procesu uwalniają się bardzo groźne dla zdrowia związki, które mogą powodować wiele groźnych chorób. Narażeni są na nie tylko ci, którzy te ogniska rozpalają, ale także ich bliżsi i dalsi sąsiedzi. Warto o tym pamiętać...   Marek OSAJDA

 

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 81

Wczoraj 198

W tygodniu 502

W miesiącu 4743

Wszystkich 495774

Kubik-Rubik Joomla! Extensions