Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Jutro w „Głosie” ukaże się kalendarz biodynamiczny (część I). Justynę Sielicką - instruktora ogrodniczego-pytamy, czym jest i jak może się przydać taki kalendarz? Nazwa kalendarza powstała ze słów biologiczno-dynamiczny, charakteryzuje rolnictwo eko-logiczne, które powstało w XX wieku w Niemczech. Już w starożytności zauważono różnice w rytmie rozwoju roślin w zależności od położenia Księżyca. Metoda biodynamiczna stawia na harmonię człowieka z przyrodą, gdzie ważna jest jakość plonu, a nie jego ilość. Jakie przydatne informacje można z niego czerpać? Stosowanie kalendarza biodynamicznego określa wpływ faz Księżyca na uprawiane przez nas rośliny. Zawiera się w tym przestrzeganie zasad, m.in. organicznego nawożenia, stosowania płodozmianu, uprawy współrzędnej, równowagi mikrobiologicznej w glebie.

Kalendarz biodynamiczny opiera się na zasadach biodynamiki i pozwala optymalnie zaplanować wykonywane w ogrodzie czynności tj. termin wysiewu nasion, nawożenia, cięcia drzew i krzewów itd. w zależności od fazy Księżyca. Kalendarz jest podzielony na 12 miesięcy, gdzie znajdują się opisy wykonywanych prac pozwalające na wydajniejszy wzrost i rozwój roślin. Podzielone są one na kilka grup, rośliny liściaste: kapusta, kalarepa, jarmuż, pietruszka naciowa, seler naciowy, boćwina, szczypiorek, sałata, szpinak, szczaw, brokuł i kalafior; rośliny korzeniowe: burak, chrzan, rzepa, rzodkiew, marchew, pietruszka korzeniowa, seler, ziemniak, cebula, por i czosnek, rośliny owocowe: bób, cukinia, kukurydza, pomidor, papryka, truskawki i inne owoce; rośliny kwiatowe: wszystkie rośliny ozdobne z kwiatów, zioła, słonecznik. W jednej z kolumn w kalendarzu oznaczono znaki zodiaku, w których przebywa Księżyc (nów, I kwadra, pełnia, III kwadra), a każdy z nich ma przypisany konkretny żywioł, wpływający na lepszy rozwój jednego z czterech organów rośliny: kwiatu, owocu, korzenia lub liścia.

Jak go odczytywać?

Przykładowo: warzywa liściaste sadzi się w pierwszym okresie (nów), rośliny owocujące w drugim (I kwadra), warzywa korzeniowe i byliny w trzecim okresie (pełnia), a w czwartym (IIl kwadra) należy się wstrzymać od siewu i sadzenia, a przerwę wykorzystać na odchwaszczanie, przycinanie i inne prace porządkowe.

Kalendarz biodynamiczny to podstawa dla każdego działkowca?

Uważam, że kalendarz nie jest niezbędny. Jednak dla kogoś, kto chce być bliżej natury i jej się uważnie przygląda, informacje zawarte w kalendarzu są bardzo ważne i przydatne. Stosowanie się do jego zaleceń, wymaga niestety dużej konsekwencji, ale daje za to satysfakcję. Stosowanie kalendarza wiąże się z unikaniem stosowania środków chemicznych i stosowaniem preparatów w pełni naturalnych. • ©© ROZMAWIAŁA ANNA FOLKMAN

 

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 214

Wczoraj 198

W tygodniu 635

W miesiącu 4876

Wszystkich 495907

Kubik-Rubik Joomla! Extensions