Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Krajowa Rada PZD, działając na podstawie § 130 pkt 6 Statutu PZD postanawia:

§ 1

W ROD, w których dokonano wyboru delegatów na konferencję delegatów, zarząd ROD jest upoważniony do podjęcia decyzji o zwołaniu walnego zebrania.

 § 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z § 57 ust. 1 i 3 Statutu PZD,  w ROD posiadającym ponad 300 członków zwyczajnych lub składającym się z kilku terenów, zamiast walnych zebrań, mogą odbywać się konferencje delegatów.  Decyzję o odbywaniu w ROD konferencji delegatów podejmuje zarząd ROD w drodze uchwały, określając w niej podział ROD na sektory oraz ilość delegatów wybieranych z tych sektorów na konferencję delegatów.

Zgodnie z § 38 Statutu PZD, członek organu PZD, w tym delegat wybrany na zjazd (konferencję), zachowuje mandat na czas trwania kadencji.

Zestawienie powyższych przepisów rodzi pytanie, czy w ROD, w których dokonano wyboru delegatów na konferencję delegatów, w związku z zapisem przewidującym, iż zachowują oni mandat na całą kadencję, zarząd ROD nie może w trakcie kadencji podjąć decyzji o zwołaniu walnego zebrania ROD?

W opinii KR PZD, biorąc pod uwagę całokształt regulacji zawartych w Statucie PZD, jak również kierując się zasadą, iż zapisy Statutu należy interpretować w sposób zapewniający członkom organizacji możliwie najdalej idący wpływ na funkcjonowanie organizacji, przy jednoczesnym uwzględnieniu postulatu funkcjonalności prawa, stwierdzić należy, iż wybór delegatów na konferencję delegatów w ROD nie wyklucza możliwości zwołania w tym ROD walnego zebrania, z tym, że decyzja ta nie może dotyczyć konferencji delegatów, na którą delegaci ci zostali wybrani.

Zajmując powyższe stanowisko, KR PZD wzięła pod uwagę następujące przesłanki.

Zgodnie z § 14 ust.1 pkt 1 Statutu PZD, uczestnictwo w walnym zebraniu ROD, na którym zapadają najważniejsze decyzje dotyczące jego ROD, jest podstawowym prawem każdego z członków PZD. Stąd też wszelkie zapisy, z których może wynikać ograniczenie tego prawa, winny być interpretowane w sposób ścisły. Z powyższych względów należy przyjąć, iż brak w Statucie PZD przepisu, który wprost zakazywałby zwołania walnego zebrania ROD w trakcie trwania kadencji delegatów na konferencję delegatów w ROD, uzasadnia stwierdzenie braku podstaw do wykładni postanowień § 38 Statutu PZD skutkującej ograniczeniem podstawowego prawa członka PZD.

Za powyższym wnioskiem przemawia również treść zapisu § 57 ust 3 Statutu PZD, który w żaden sposób nie ogranicza zarządu ROD w decydowaniu o wyborze pomiędzy walnym zebraniem, a konferencją delegatów. Co więcej, zasadnym jest uznanie, iż pozostawienie zarządowi ROD corocznej możliwości zwołania walnego zebrania, w miejsce konferencji delegatów, jest rozwiązaniem bardziej funkcjonalnym. Dotyczy to zwłaszcza rozstrzygania o kwestiach szczególnie istotnych i ważkich dla ogrodu. W takich sprawach, możliwość skorzystania przez zarząd ROD z formy gwarantującej najszerszą legitymację decyzji, a więc uchwały walnego zebrania, przy podejmowaniu której bezpośredni udział mogą brać wszyscy członkowie PZD z ROD, należy uznać za jak najbardziej uzasadnione.

Jednocześnie KR PZD stwierdza, że możliwość zastąpienia konferencji delegatów walnym zebraniem należy wykluczyć w przypadku konferencji, w związku ze zwołaniem której dokonano wyboru delegatów. Zasadnym jest bowiem uznanie, iż w sytuacji, w której zarząd ROD podjął już decyzję o zastąpieniu konkretnego walnego zebrania konferencją delegatów, skonsumował on swoje uprawnienie wynikające z § 57 ust. 3, a co za tym idzie, przestało mu ono już przysługiwać.

I WICEPREZES                                                       PREZES

/-/ Tadeusz JARZĘBAK                                         /-/ Eugeniusz KONDRACKI

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 25

Wczoraj 234

W tygodniu 259

W miesiącu 4155

Wszystkich 501196

Kubik-Rubik Joomla! Extensions