Polecamy:

Wieści z Okręgu

III Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 18 marca 2025 roku w siedzibie Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie odbyło się trzecie posiedzenie Okręgowej Rady. 

Więcej…

X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Szczecinie

Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Prezydium Krajowej Rady PZD, jako reprezentant przeszło miliona działkowców-członków PZD oraz inicjator kampanii społecznej, której efektem było złożenie do Sejmu RP obywatelskiego projektu ustawy Stop Rozbiórkom Altan, stanowczo sprzeciwia się propozycjom rozszerzenia ochrony prawnej zapisanej w przedmiotowej ustawie na obiekty przekraczające normatywy przewidziane dla altan działkowych. Zdaniem Prezydium KR PZD rozwiązanie takie byłoby sprzeczne z intencjami przeszło 700 000 obywateli, którzy podpisali się pod projektem obywatelskim. Co więcej, uważamy, że poprawka ta wręcz mogłaby zagrozić głównemu celowi inicjatywy, tj. niezwłocznemu usunięciu luki w prawie, która dała podstawy do zakwestionowania legalności altan budowanych od pokoleń przez rodziny działkowców.

Prezydium Krajowej Rady PZD pragnie podkreślić, że występując z inicjatywą ustawodawczą działkowcy świadomie podjęli decyzję o ograniczeniu jej działania do obiektów o wymiarach zapisanych dotychczas w prawie budowlanym dla altan. Za taką koncepcją przemawiało szereg argumentów, wśród których najważniejszymi były:

przekonanie, iż budując obiekty zgodne z normami ustanowionymi dla altan, działkowcy mieli pełne prawo uważać, że działają zgodnie z przepisami prawa;

świadomość, że ograniczenie takie zwiększa szansę projektu na uzyskanie szybkiej akceptacji w Parlamencie, dzięki czemu krzywdzący dla działkowców proceder wyburzania altan "normatywnych" zostanie niezwłocznie zablokowany;

powszechny wśród działkowców szacunek dla prawa, z którym kłóciły się działania osób wznoszących obiekty przekraczające normy zapisane dla altan;

doświadczenia wskazujące, że tzw. altany "ponadnormatywne" budowały głównie osoby działające z pełną świadomością łamania prawa, zwykle z zamiarem wykorzystywania działki w ROD na cele mieszkaniowe lub  komercyjne, a więc niezgodnie z jej przeznaczeniem;

Niezależnie od powyższego wskazać należy, że poprawki do projektu obywatelskiego rozszerzające jego działanie na wszelkie obiekty wzniesione na terenie ROD, postawiłyby pod znakiem zapytania konstytucyjność ustawy.

Jak wielokrotnie podkreślał PZD, wbrew błędnie stosowanemu przez niektóre media i polityków określeniu "legalizacji", projekt obywatelski nie wywołuje tego skutku w stosunku do altan "normatywnych". Zdaniem PZD pod rządami dotychczasowej ustawy prawo budowlane, działkowcy mieli prawo wznosić budowle identyczne do obiektów, które nowa ustawa definiuje po pojęciem "altany działkowe". Przepis przejściowy projektu obywatelskiego, wykluczający możliwość rozbiórki altan "normatywnych" wzniesionych przed wejściem w życie ustawy, ma na celu jedynie usunięcie wątpliwości interpretacyjnych, a nie legalizację tych obiektów. W tej sytuacji rozszerzenie działania ustawy na faktyczne samowole budowlane – czyli tzw. altany "ponadnormatywne" – musiałoby zrodzić pytanie o to, dlaczego przypadki samowoli budowlanych w ROD, mają być traktowane w sposób odmienny od samowoli na innych terenach. Realnym stałoby się podważenie konstytucyjności takiego przepisu. Rozszerzenie działania projektu Stop Rozbiórkom Altan na altany "ponadnormatywne" mogłoby zatem doprowadzić do zniweczenia jego głównego celu, jakim było zabezpieczenie przed negatywnymi konsekwencjami nieprecyzyjnych przepisów działkowców, którzy nigdy nie działali z intencją naruszenia prawa.

Z powyższych względów, Prezydium Krajowej Rady PZD apeluje do Senatu RP o przyjęcie ustawy uchwalonej przez Sejm 6 lutego 2015 r. w niezmienionym kształcie. Decyzja posłanek i posłów o odrzuceniu poprawki mającej rozszerzyć działanie ustawy na samowole budowlane była bowiem zgodna z interesami działkowców i rodzinnych ogrodów działkowych oraz w pełni oddawała wolę 700 000 obywateli, którzy złożyli do Sejmu projekt Stop Rozbiórkom Altan.

Prezydium

Krajowej Rady

Polskiego Związku Działkowców

Warszawa, dnia 25 lutego 2015 r.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 16

Wczoraj 365

W tygodniu 381

W miesiącu 3635

Wszystkich 605097

Kubik-Rubik Joomla! Extensions