Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Kalendarium ogrodowe

Sierpień

Spis treści

Rośliny ozdobne

Na początku miesiąca

W sierpniu rozpoczynamy przesadzanie z rozsadnika roślin dwuletnich. Dzwonki ogrodowe i goździki brodate sadzi się od razu na rabaty. Dzwonki w rozstawie 30 x 30 cm, a goździki 25 x 25 cm. Bratki i niezapominajki znoszą dobrze przesadzanie nawet w czasie kwitnienia, można je więc posadzić na zagonkach zapasowych, a później wiosną uzupełnić nimi rabaty. Bratki i niezapominajki sadzi się rozstawie 20 x 20 cm.
Dużo czasu trzeba poświęcić pielęgnacji złocieni. Nawożenie ich kontynuuje się do połowy sierpnia. Systematycznie usuwa się pędy boczne i odziomkowe. Przegląda się rośliny czy nie są porażone przez mączniaka i zaatakowane przez szkodniki takie jak gąsienice motyli, zmienniki.

W połowie miesiąca

 Przygotowujemy glebę pod sadzenie roślin cebulowych. Usuwamy chwasty, a przede wszystkim perz. Jeśli odczyn gleby jest kwaśny, to rozsiewamy wapno nawozowe lub budowlane hydratyzowane w ilości 1- 2 kg na 10 m. Właściwe pH dla tulipanów powinno wynosić 6,5-7,5. Na 2-3 tygodnie przed sadzeniem rozsiewamy superfosfat w ilości 5-8 dag na 1 m i podłoże przekopujemy dość głęboko. Narcyzy wymagają podłoża nieco kwaśniejszego. Przed sadzeniem ich dajemy superfosfat w ilości 7 dag na 1 m.
W sierpniu przesadza się lilie, wtedy przechodzą okres spoczynku. Cebule sadzi się zaraz po wykopaniu, ponieważ szybko wysychają. Ponad cebulą powinna być 10-centymetrowa warstwa ziemi.
To także czas rozsadzania szafirków, które mogą rosnąć na jednym miejscu co najmniej 4 lata. Cebulki szafirków nie mają silnej łuski okrywającej i dlatego powinno się je sadzić zaraz po wykopaniu. Sadzi się je w rządkach co 10 cm na głębokości 6-8 cm.
Kosaćce bródkowe dzieli się i przesadza w 2-3 tygodnie po przekwitnięciu. Kłącza 3-letnie tnie się w miejscu najwęższym ostrym nożem. Liście skraca się do 15 cm. Kłącza sadzi się płytko pod powierzchnią ziemi.

Przez cały miesiąc

Przy sprzyjającej pogodzie można dzielić i przesadzać wiosenne niskie byliny kobiercowe, a także przymiotno ogrodowe i liliowce.
Przymiotno po przekwitnięciu ścina się nisko przy ziemi, pozostawiając rozetę liściową. Po około 2 tygodniach można dzielić rozety i przesadzać.
W tym czasie rozmnażamy byliny z sadzonek. Na zeszłorocznych pędach, które wiosną wydały na szczycie kwiaty, wyrastają przy ziemi pędy boczne. Sadzonki przygotowuje się odrywając pędy z piętką, czyli z kawałkiem pędu zeszłorocznego. W ten prosty sposób można rozmnażać barwinek pospolity, płomyk szydlasty, ubiorek wiecznie zielony. Sadzonki umieszcza się w skrzynkach wypełnionych podłożem składającym się z piasku i torfu lub kory i torfu w stosunku 1:1. Warunkiem powodzenia w rozmnażaniu z sadzonek w okresie letnim jest umiejętność utrzymania podłoża w stałej wilgotności, w którym umieściliśmy sadzonki. W tym celu skrzynki warto przykryć włókniną lub folią i zacienić, aby słońce nie świeciło bezpośrednio na nie.
To odpowiedni miesiąc na rozmnażanie piwonii przez podział karp. Do podziału wybieramy rośliny pięcio-, sześcioletnie. Wykopuje się je bardzo ostrożnie, tak aby nie uszkodzić grubych kruchych korzeni. Karpę dzieli się ostry nożem na kilka części w ten sposób, aby powierzchnie cięcia były jak najmniejsze. Każda nowa część powinna mieć przynajmniej 3-5 zdrowych silnych pąków wzrostowych. Posadzone rośliny należy obficie podlać i pilnować, aby podłoże było wilgotne aż do późnej jesieni.
Dalie są o tej porze w pełni kwitnienia. Im również w tym okresie trzeba dostarczać regularnie wody i składników mineralnych.
Wieloskładnikową mieszanką nawozimy je w ilości 3 dag na 1 metr kwadratowy.

 

Sadownictwo

Na początku miesiąca

Zbieramy najpóźniejsze odmiany wiśni, a także śliwki, brzoskwinie, późne morele, wczesne odmiany jabłoni i gruszy. Owoców tych będzie znacznie mniej, gdyż wiosenne mrozy, które wystąpiły w wielu rejonach na przełomie kwietnia i maja uszkodziły znaczny procent kwiatów i zawiązków. Dlatego też należy starannie zebrać, to co pozostało. Jeśli nie zjemy wszystkich owoców na świeżo, to warto je przetworzyć domowym sposobem (zawekować, ususzyć). Zimą będą one bardziej wartościowe od świeżych owoców, pochodzących z importu. Nie należy opóźniać zbioru, gdyż owoce przejrzałe tracą wartość odżywczą. Owoce wczesnych odmian śliwy i jabłoni bardzo łatwo osypują się, jabłka stają się mączyste i niesmaczne, a przejrzałe gruszki - miękną.

Przez cały miesiąc

Sierpień to najlepszy miesiąc na przeprowadzenie cięcia drzew pestkowych. Prace te należy przeprowadzać w bezdeszczowy, słoneczny dzień. Większe zranienia, które powstają po cięciu drzew należy zasmarować. W sierpniu należy ciąć zwłaszcza czereśnie i wiśnie. Drzewa tych gatunków są dość podatne na raka bakteryjnego, toteż ich cięcie w okresie zimowo-wiosennym nie jest polecane. Jest to okres sprzyjający rozwojowi patogenicznych bakterii. Bardzo silnego cięcia wymagają zwłaszcza stare wiśnie, tych odmian, które owocują na jednorocznych pędach, tak jak np. 'Łutówka'. U starych i mocno zagęszczonych drzew tej odmiany owoce zawiązują się tylko w peryferyjnych częściach korony i pogarsza się ich jakość. Dlatego w sierpniu takie drzewa należy bardzo odważnie przyciąć, usuwając znaczną część grubych gałęzi z pozostawieniem kilkunastocentymetrowych czopów. W roku następnym z tych czopów wybiją liczne, soczyste pędy rodzące w obfitości dobre jakościowo owoce. Cięcie rozpoczynamy od tych drzew, z których owoce już zostały zebrane.
Warto przejrzeć także korony innych gatunków drzew oraz krzewy owocowe, wycinając z nich gałęzie lub pędy chore i nadłamane.
Przy okazji należy także usunąć wiszące w koronie mumie po zaschniętych, chorych owocach, aby nie były one zagrożeniem dla drzew w roku następnym.
Należy także monitorować zachwaszczenie. Wprawdzie o tej porze roku można już dopuścić do rozwoju chwastów, ale nie wolno doprowadzić, aby wydały nasiona.


 

Warzywnictwo

Na początku miesiąca

Wysiewamy nasiona rzodkiewki (odmian letnich), szpinaku na zbiór jesienny, kopru na zbiór pęczkowy. Możemy wysiać jeszcze sałatę masłową, rzodkiew, rzepę, kapustę pekińską.
Wysadzamy rozsadę fenkułu, kalarepy, endywii, sałaty kruchej i masłowej.
W sierpniu zbieramy coraz więcej warzyw. Na zwolnionych przez nie zagonach, a nie przeznaczonych już w tym roku pod uprawę warzyw, warto wysiać rośliny międzyplonowe, których biomasę przyoramy późną jesienią jako zielony nawóz. Warte polecenia są takie gatunki jak: wyka siewna, wyka kosmata, bobik, łubin żółty, łubin wąskolistny, seradela, żyto, facelia, słonecznik. Wysiewamy je najpóźniej do połowy sierpnia. Nawozy zielone powinny być stałym elementem podnoszenia żyzności gleby.

W połowie miesiąca

Wysiewamy nasiona rzodkiewki i szpinaku na zbiór jesienny.
W połowie sierpnia do zbioru nadają się już pierwsze kolby kukurydzy cukrowej. Zbieramy je, gdy ziarniaki są w fazie dojrzałości mlecznej - są wyrośnięte, ale jednocześnie miękkie i soczyste, wypełnione mlecznym sokiem. Oznaką dojrzałości jest także zmiana zabarwienia szczytowych "nitek" na kolbach, zasychając zmieniają one barwę z zielonej na ciemnobrązową.
Pielęgnujemy dynie. Jeżeli na roślinach jest zbyt wiele pędów nie mających owoców, powinno się je wyciąć. Przycinamy także pędy owocujące, za drugim liściem, za ostatnim owocem. Zabieg ten przyspiesza dorastanie i dojrzewanie owoców.

Pod koniec miesiąca

Pod koniec sierpnia załamuje się i zasycha szczypior cebuli uprawianej z rozsady, przystępujemy więc do jej zbioru. Zebraną trzeba dosuszyć, podczas słonecznych dni na zagonach, w czasie pogody deszczowej pod dachem, ale w miejscu przewiewnym.
Zbiera się już melony. Ich dojrzałość poznajemy po zmianie zabarwienia skórki i intensywnym aromacie. Owoce łatwo oddzielają się od szypułek, a wierzchołek owocu lekko ugina się przy naciśnięciu.

Rozpoczynają plonowanie ogórki z siewu czerwcowego.

Przez cały miesiąc

Stopniowo w miarę dorastania zbieramy strąki fasolki szparagowej. Zbieramy ogórki z siewu majowego. Owoce najlepiej zrywać rano lub wieczorem.
Wysiewamy nasiona roszponki. Jest to bardzo wartościowe warzywo liściowe, które dobrze zimuje w gruncie. Nasiona siejemy w rzędy co 15-20 cm, w ilości ok. 1 g na 1 m2 powierzchni.
Odchwaszczamy systematycznie zagony i dbamy o właściwą wilgotność gleby.
Pielęgnujemy odmiany wysokie pomidorów, ogławiamy je (ucinamy wierzchołki pędów nad drugim rozwiniętym liściem, nad najwyższym gronem), usuwamy pędy boczne wyrastające z kątów liści oraz żółknące i porażone liście, podwiązujemy pędy produkcyjne.
Wykonujemy ostatnie nawożenie pogłówne warzyw późnych. Zasilamy także rabarbar oraz, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, karpy szparagów po zbiorach (do 15 VIII).
Usuwamy pędy kwiatostanowe cebuli siedmiolatki, szczypiorku, rabarbaru i szczawiu.

 

Ochrona

Na początku miesiąca

Druga połowa lipca i początek sierpnia to okres lotu i składania jaj przez drugie pokolenie połyśnicy marchwianki - najgroźniejszego szkodnika marchwi. Ta niewielka muchówka szczególnie lubi miejsca zaciszne i zacienione, z urozmaiconą roślinnością, na której kwiatach żeruje, aby potem złożyć trudne do zauważenia jaja w pobliżu roślin marchwi. Larwy połyśnicy rozwijają się przez cały sierpień żerując na bocznych - drobnych korzeniach marchwi, nie wyrządzając szkód, a dopiero we wrześniu i w październiku wgryzają się do głównego korzenia powodując w późniejszym okresie jego gnicie i gorzknienie. Szkodom powodowanym przez połyśnicę możemy się przeciwstawić wysiewając marchew przemiennie z innymi warzywami lub przyspieszając jej zbiór, tak aby larwy nie zdążyły się wgryźć do korzeni. Jeżeli chcemy zwalczać połyśnicę chemicznie (przy większej powierzchni uprawy marchwi) to najlepiej ustalać termin zabiegu na podstawie odłowów szkodnika na żółte tabliczki lepowe.
Na początku sierpnia należy też systematycznie przeglądać liście warzyw kapustnych i niszczyć pojawiające się na nich złoża żółtopomarańczowych jaj bielinka kapustnika. Motyl ten występuje wprawdzie ostatnio coraz rzadziej, niemniej, w zaciszu działkowego ogrodu może wyrządzić dotkliwe szkody. Lepiej więc zebrać duże - liczące często ponad 100 jaj złoża, aniżeli dopuścić do żerowania licznych gąsienic. Przy okazji należy także zbierać liczne w sierpniu gąsienice bielinka rzepnika i piętnówki kapustnicy - niszczących i zanieczyszczających odchodami zarówno główki kapusty jak i róże kalafiora.
Najgroźniejszym szkodnikiem upraw sadowniczych jest w tym okresie owocówka śliwkóweczka - niewielki motyl, który staje się aktywny w ciepłe wieczory, latając wówczas w koronach drzew w poszukiwaniu partnera/ki oraz dogodnych miejsc do złożenia jaj.
Zwalczanie owocówki jest bardzo trudne, wymaga sprzętu przy pomocy którego można by dokładnie opryskać koronę drzewa.
Ponadto, przy ustalaniu terminu zabiegu należy się kierować wynikami odłowów do pułapek feromonowych. Pamiętajmy także: pułapki feromonowe odławiają wyłącznie samce owocówki i służą do prognozowania, a nie do bezpośredniego zwalczania szkodnika. Po zauważeniu gąsienic owocówki, owoce śliwy należy jak najszybciej zebrać, nie dopuszczając do zakończenia rozwoju  przez gąsienice i wpływając w ten sposób na zmniejszenie jego liczebności w następnym roku.

Przez cały miesiąc

W sierpniu, na modrzewiach mogą się pojawić licznie mszyce z rodziny ochojnikowatych. W takim przypadku, drzewa (o ile jest to możliwe ze względu na ich rozmiary) należy opryskać Pirimorem.

Źródło: "Działkowiec"

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 51

Wczoraj 81

W tygodniu 619

W miesiącu 901

Wszystkich 476504

Kubik-Rubik Joomla! Extensions