Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Kalendarium ogrodowe

Sierpień

Spis treści

Rośliny ozdobne

Na początku miesiąca

W sierpniu rozpoczynamy przesadzanie z rozsadnika roślin dwuletnich. Dzwonki ogrodowe i goździki brodate sadzi się od razu na rabaty. Dzwonki w rozstawie 30 x 30 cm, a goździki 25 x 25 cm. Bratki i niezapominajki znoszą dobrze przesadzanie nawet w czasie kwitnienia, można je więc posadzić na zagonkach zapasowych, a później wiosną uzupełnić nimi rabaty. Bratki i niezapominajki sadzi się rozstawie 20 x 20 cm.
Dużo czasu trzeba poświęcić pielęgnacji złocieni. Nawożenie ich kontynuuje się do połowy sierpnia. Systematycznie usuwa się pędy boczne i odziomkowe. Przegląda się rośliny czy nie są porażone przez mączniaka i zaatakowane przez szkodniki takie jak gąsienice motyli, zmienniki.

W połowie miesiąca

 Przygotowujemy glebę pod sadzenie roślin cebulowych. Usuwamy chwasty, a przede wszystkim perz. Jeśli odczyn gleby jest kwaśny, to rozsiewamy wapno nawozowe lub budowlane hydratyzowane w ilości 1- 2 kg na 10 m. Właściwe pH dla tulipanów powinno wynosić 6,5-7,5. Na 2-3 tygodnie przed sadzeniem rozsiewamy superfosfat w ilości 5-8 dag na 1 m i podłoże przekopujemy dość głęboko. Narcyzy wymagają podłoża nieco kwaśniejszego. Przed sadzeniem ich dajemy superfosfat w ilości 7 dag na 1 m.
W sierpniu przesadza się lilie, wtedy przechodzą okres spoczynku. Cebule sadzi się zaraz po wykopaniu, ponieważ szybko wysychają. Ponad cebulą powinna być 10-centymetrowa warstwa ziemi.
To także czas rozsadzania szafirków, które mogą rosnąć na jednym miejscu co najmniej 4 lata. Cebulki szafirków nie mają silnej łuski okrywającej i dlatego powinno się je sadzić zaraz po wykopaniu. Sadzi się je w rządkach co 10 cm na głębokości 6-8 cm.
Kosaćce bródkowe dzieli się i przesadza w 2-3 tygodnie po przekwitnięciu. Kłącza 3-letnie tnie się w miejscu najwęższym ostrym nożem. Liście skraca się do 15 cm. Kłącza sadzi się płytko pod powierzchnią ziemi.

Przez cały miesiąc

Przy sprzyjającej pogodzie można dzielić i przesadzać wiosenne niskie byliny kobiercowe, a także przymiotno ogrodowe i liliowce.
Przymiotno po przekwitnięciu ścina się nisko przy ziemi, pozostawiając rozetę liściową. Po około 2 tygodniach można dzielić rozety i przesadzać.
W tym czasie rozmnażamy byliny z sadzonek. Na zeszłorocznych pędach, które wiosną wydały na szczycie kwiaty, wyrastają przy ziemi pędy boczne. Sadzonki przygotowuje się odrywając pędy z piętką, czyli z kawałkiem pędu zeszłorocznego. W ten prosty sposób można rozmnażać barwinek pospolity, płomyk szydlasty, ubiorek wiecznie zielony. Sadzonki umieszcza się w skrzynkach wypełnionych podłożem składającym się z piasku i torfu lub kory i torfu w stosunku 1:1. Warunkiem powodzenia w rozmnażaniu z sadzonek w okresie letnim jest umiejętność utrzymania podłoża w stałej wilgotności, w którym umieściliśmy sadzonki. W tym celu skrzynki warto przykryć włókniną lub folią i zacienić, aby słońce nie świeciło bezpośrednio na nie.
To odpowiedni miesiąc na rozmnażanie piwonii przez podział karp. Do podziału wybieramy rośliny pięcio-, sześcioletnie. Wykopuje się je bardzo ostrożnie, tak aby nie uszkodzić grubych kruchych korzeni. Karpę dzieli się ostry nożem na kilka części w ten sposób, aby powierzchnie cięcia były jak najmniejsze. Każda nowa część powinna mieć przynajmniej 3-5 zdrowych silnych pąków wzrostowych. Posadzone rośliny należy obficie podlać i pilnować, aby podłoże było wilgotne aż do późnej jesieni.
Dalie są o tej porze w pełni kwitnienia. Im również w tym okresie trzeba dostarczać regularnie wody i składników mineralnych.
Wieloskładnikową mieszanką nawozimy je w ilości 3 dag na 1 metr kwadratowy.

 

Sadownictwo

Na początku miesiąca

Zbieramy najpóźniejsze odmiany wiśni, a także śliwki, brzoskwinie, późne morele, wczesne odmiany jabłoni i gruszy. Owoców tych będzie znacznie mniej, gdyż wiosenne mrozy, które wystąpiły w wielu rejonach na przełomie kwietnia i maja uszkodziły znaczny procent kwiatów i zawiązków. Dlatego też należy starannie zebrać, to co pozostało. Jeśli nie zjemy wszystkich owoców na świeżo, to warto je przetworzyć domowym sposobem (zawekować, ususzyć). Zimą będą one bardziej wartościowe od świeżych owoców, pochodzących z importu. Nie należy opóźniać zbioru, gdyż owoce przejrzałe tracą wartość odżywczą. Owoce wczesnych odmian śliwy i jabłoni bardzo łatwo osypują się, jabłka stają się mączyste i niesmaczne, a przejrzałe gruszki - miękną.

Przez cały miesiąc

Sierpień to najlepszy miesiąc na przeprowadzenie cięcia drzew pestkowych. Prace te należy przeprowadzać w bezdeszczowy, słoneczny dzień. Większe zranienia, które powstają po cięciu drzew należy zasmarować. W sierpniu należy ciąć zwłaszcza czereśnie i wiśnie. Drzewa tych gatunków są dość podatne na raka bakteryjnego, toteż ich cięcie w okresie zimowo-wiosennym nie jest polecane. Jest to okres sprzyjający rozwojowi patogenicznych bakterii. Bardzo silnego cięcia wymagają zwłaszcza stare wiśnie, tych odmian, które owocują na jednorocznych pędach, tak jak np. 'Łutówka'. U starych i mocno zagęszczonych drzew tej odmiany owoce zawiązują się tylko w peryferyjnych częściach korony i pogarsza się ich jakość. Dlatego w sierpniu takie drzewa należy bardzo odważnie przyciąć, usuwając znaczną część grubych gałęzi z pozostawieniem kilkunastocentymetrowych czopów. W roku następnym z tych czopów wybiją liczne, soczyste pędy rodzące w obfitości dobre jakościowo owoce. Cięcie rozpoczynamy od tych drzew, z których owoce już zostały zebrane.
Warto przejrzeć także korony innych gatunków drzew oraz krzewy owocowe, wycinając z nich gałęzie lub pędy chore i nadłamane.
Przy okazji należy także usunąć wiszące w koronie mumie po zaschniętych, chorych owocach, aby nie były one zagrożeniem dla drzew w roku następnym.
Należy także monitorować zachwaszczenie. Wprawdzie o tej porze roku można już dopuścić do rozwoju chwastów, ale nie wolno doprowadzić, aby wydały nasiona.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 193

Wczoraj 202

W tygodniu 1106

W miesiącu 3844

Wszystkich 494875

Kubik-Rubik Joomla! Extensions