Polecamy:

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

W wielu zakątkach kraju ubywa ogrodów – działki są likwidowane, a na ich miejscu budowane są mieszkania i drogi. – To potrzebne inwestycje, ale z drugiej strony szkoda byłoby, żeby ogrody bezpowrotnie zginęły z krajobrazu miast – mówi Tadeusz Jarzębak, prezes Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie. Dlatego m.in. powstał Program Rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Krajowa Rada PZD przyjęła Program Rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych, który zmierza do powiększenia areału rodzinnych ogrodów, a co za tym idzie, zwiększenia ilości działek przekazywanych mieszkańcom. Zadanie nie jest jednak łatwe.

– Dzisiaj na stworzenie zupełnie nowych ogrodów raczej nie ma co liczyć. Po pierwsze, ze względu na szczupłość gruntów; pozyskiwanie nowych terenów pod rodzinne ogrody działkowe w zasadzie jest dziś mało prawdopodobne w takich lokalizacjach, które by nas interesowały – mówi Tadeusz Jarzębak, prezes Okręgu PZD w Szczecinie. – Największe zapotrzebowanie na działki jest nad morzem, a także tam, gdzie blisko są jeziora. I oczywiście w samych miastach, jednak tu sytuacja, jeżeli chodzi o wolne grunty, jest najtrudniejsza. W gestii Skarbu Państwa takich gruntów, które by nas interesowały, nie ma. Prawie wszystko pozostaje w gestii samorządów.

Rozumiemy, że miasto się musi rozwijać i potrzebuje terenów pod nowe inwestycje.

– Jak miasto sięga po ogrody, to przynajmniej zgodnie z ustawą mamy możliwość odtwarzania ich w innym miejscu, bo należy nam się teren zamienny. Ale nie możemy w takiej sytuacji mówić o rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych, a jedynie utrzymaniu takiego poziomu, jaki jest. Dlatego koncentrujemy się na tym, by intensyfikować zagospodarowanie istniejących ogrodów działkowych. Druga sprawa to jest ich rozwój jakościowy, inwestowanie w infrastrukturę, doprowadzenie mediów, czyli prądu i wody. Dzisiaj ogrody wymagają już pewnego standardu, na taką „surowiznę” mało kto się pisze – obrazowo mówi prezes Jarzębak.

Realizacja Programu Rozwoju ROD ma uzasadnienie, bo nadal jest duże zapotrzebowanie na posiadanie własnego ogródka, zarówno ze strony młodych małżeństw, rodzin, jak i seniorów.

– Od kilku lat obserwujemy tendencję przeorientowania ogrodów bardziej na cele rekreacji, wypoczynku, a mniej na cele produkcyjno - rolne. Trawnik, grill, hamak, plac zabaw dla najmłodszych, to jest teraz niezbędne wyposażenie naszych działek – dodaje T. Jarzębak.

Bardzo ciekawą propozycją – tak dla młodych małżeństw, jak i dla starszych zmotoryzowanych mieszkańców regionu, jest kwestia wzięcia działki z dala od zgiełku miasta, stwarzającej lepsze warunki do wypoczynku. Wiadomo, że w miejscowościach położonych nad samym morzem (Międzyzdroje, Świnoujście) nie ma już praktycznie terenów pod ogrody działkowe, ale np. w Trzebiatowie, położonym tylko 9 kilometrów od morskiej plaży do zagospodarowania jest nawet 200 działek na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Nad Regą”.

– Obszar, o którym mówimy, był kiedyś terenem zalewowym. Sytuacja diametralnie się zmieniła po pełnym uregulowaniu rzeki Regi. Rodzinne Ogrody Działkowe „Nad Regą” zlokalizowane są właśnie w widłach Regi i jej odnogi – Młynówki. Położenie ogrodu jest bardzo malownicze, aż się prosi, by go poszerzyć, ale to wymaga doinwestowania. Trzeba ogrodzić teren, dołączyć do istniejącej sieci energetycznej pozostałe działki i wykonać sieć wodną. Jeżeli będą chętni, to takie inwestycje zostaną przeprowadzone – zapewnia prezes Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

Koszty w części pokryją przyszli działkowcy ROD „Nad Regą”. Jednorazowa opłata na zagospodarowanie działki wynosząca 2 tys. zł, będzie przeznaczona m.in. na wytyczenie alejek i przygotowanie miejsc parkingowych.

– Ta opłata, podkreślam, jest jednorazowa i de facto podnosi wartość działki. Pozostałe opłaty, jakie ponosi działkowiec, to składka w granicach 100-150 zł rocznie i rachunki za zużycie mediów, indywidualne dla każdego – podkreśla T. Jarzębak.

 – Proponowane działki mają od 400 do 500 metrów kwadratowych. Osoby, które zainteresuje propozycja stworzenia sobie zielonego azylu nad Regą, szczegółowe informacje uzyskają w siedzibie Okręgu PZD przy ul. Uznamskiej 4 w Szczecinie, nr tel. (91) 433 80 59. Pytania można także kierować drogą elektroniczną, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dodajmy, że ROD „Nad Regą” w Trzebiatowie ma bardzo atrakcyjne położenie. Stąd mamy żabi skok do nadmorskiego Mrzeżyna i stosunkowo blisko do Rewala i największego polskiego uzdrowiska nad Bałtykiem – Kołobrzegu. Na działce nad samą rzeką można miło spędzać czas w gronie najbliższych, to także wymarzone miejsce dla miłośników wędkowania. Ale można również potraktować swoją działkę jako bazę wypadową do bliższych i dalszych wycieczek na piękne zachodniopomorskie Wybrzeże. Zarówno samochodem, jak i rowerem, bo w pasie nadmorskim mamy coraz więcej tras rowerowych.

– Warto stworzyć sobie taki zielony zakątek na zapleczu Morza Bałtyckiego – zachęca prezes Tadeusz Jarzębak.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 0

Wczoraj 117

W tygodniu 964

W miesiącu 4240

Wszystkich 289837

Kubik-Rubik Joomla! Extensions