Polecamy:

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Kalendarium ogrodowe

Czerwiec

Spis treści

Rośliny ozdobne

Wykopujemy tulipany
Co roku, zwykle w końcu czerwca (lub na początku lipca) wykopujemy cebule tulipanów. Robimy to w czasie, gdy rośliny kończą wegetację i zaczynają wchodzić w stan spoczynku, tzn. ich liście żółkną, załamują się i zasychają, a cebule mają lekko brunatne łuski. Wykopane cebule dosuszamy przez dwa tygodnie, a następnie czyścimy, sortujemy i przechowujemy w suchym, przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 17-20oC.

Wysiewamy rośliny dwuletnie
Czerwiec to optymalny termin wysiewu nasion roślin dwuletnich (m.in. bratków, dziewann, dzwonków, goździków brodatych, malw, miesiącznic, niezapominajek, stokrotek). Wysiewamy je do skrzyneczek, kuwet lub wielodoniczek. Siewki w fazie 3-4 par liści przepikowujemy do małych doniczek, skąd po dobrym przekorzenieniu przesadzamy na miejsce stałe w rozstawie odpowiedniej dla poszczególnych gatunków. Dzwonki, malwy, dziewanny i miesiącznice wytwarzają palowy system korzeniowy i źle znoszą przesadzanie.
W związku z czym, nasiona tych roślin wysiewamy bezpośrednio na miejsce stałe lub do doniczek.

Zabiegi pielęgnacyjne
W czerwcu, w okresie intensywnego wzrostu, nawozimy i podlewamy byliny, krzewy i rośliny jednoroczne rosnące zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Podlewamy zgodnie z zasadą: rzadziej a obficiej, by woda dotarła w głąb systemu korzeniowego. Rośliny sezonowe rosnące w donicach na balkonach i tarasach podlewamy codziennie a nawozimy w zależności od wymagań - zwykle co tydzień lub raz na dwa tygodnie. Systematycznie spulchniamy ziemię na rabatach oraz wyrywamy pojawiające się chwasty, zwłaszcza wokół roślin świeżo posadzonych.

Zagospodarowujemy miejsca na rabatach
Zagospodarowujemy puste w tym okresie miejsca po wykopanych lub wchodzących w stan spoczynku roślinach cebulowych i niektórych bylinach (m.in. zawilcach, omiegach, serduszkach). Wolne miejsca możemy obsiać roślinami jednorocznymi rozmnażanymi z siewu wprost do gruntu. Najlepiej do tego celu nadają się gatunki szybko rosnące o płytkim systemie korzeniowym - portulaka, maczek kalifornijski, smagliczka, nasturcja i ubiorek. Możemy też posadzić rozsadę roślin sezonowych - aksamitek, pelargonii, żeniszka, lobelii czy szałwii.

Przycinamy krzewy
Co roku, po kwitnieniu, wykonujemy cięcie regulujące u kwitnących wiosną krzewów. Ma ono na celu zapobiec nadmiernemu rozrastaniu się roślin, utrzymać ich naturalny pokrój oraz pobudzić do obfitego kwitnienia w następnym roku. Jest to również dobry termin na cięcie żywopłotów iglastych. W celu np. zagęszczenia rosnących w żywopłotach cyprysików, jałowców, żywotników, choin, cisów i modrzewi, możemy skrócić młode przyrosty o połowę.

Sadownictwo

Pierwsze zbiory
Już na początku miesiąca zbieramy owoce najwcześniejszych odmian roślin jagodowych: truskawki, poziomki, jagody kamczackiej i czereśni. Pod koniec czerwca możemy zbierać owoce wczesnych porzeczek, agrestu i malin. Dojrzałe, wybarwione i wyrośnięte owoce najlepiej zbierać w godzinach rannych. Wczesne odmiany czereśni należy zabezpieczyć siatką przed ptakami, zawiązując końcówki siatki wokół pnia.

Formowanie
Kontynuujemy formowanie koron drzew poprzez przekładanie klamerek z pędów wcześniej przygiętych do pozycji poziomej na nowe słabsze przyrosty. Silniej rosnące pędy już lekko zdrewniałe odginamy do poziomu za pomocą sznurków lub ciężarków. Wyłamujemy pierwsze najsilniejsze wilki na jabłoniach i gruszach. Uszczykujemy wierzchołki 20-25 cm przyrostów u śliw. Kontrolujemy wzrost przyjętych zrazów po kożuchówce: luzujemy lub usuwamy wiązania, uszczykujemy wierzchołki zrazów, przywiązujemy zrazy do podpórek, patyków chroniących przed wyłamaniem. Rozpoczynamy formowanie winorośli polegające na: usuwaniu bezpłodnych pędów i nadmiaru płodnych, uszczykiwaniu pasierbów, przerzedzaniu kwiatostanów.

Zabiegi agrotechniczne
Czerwiec to okres intensywnego wzrostu drzew i krzewów. Pamiętajmy o zastosowaniu drugiej dawki nawozów azotowych i regularnym usuwaniu chwastów z jednoczesnym uzupełnieniem ściółki organicznej w postaci kory lub trocin wokół drzew czy w rzędach krzewów. Co 7-10 dni uzupełniamy niedobory wody w glebie podlewając krzewy jednorazową dawką 5-10 l, a drzewa 10-20 litrów. Jeżeli rozmnażamy przez odkłady agrest, winorośl lub porzeczkę, to w czerwcu wykonujemy drugie obsypywanie trocinami, torfem lub ziemią wyrastających młodych pędów do połowy ich wysokości.

Przerzedzanie zawiązków
Pod koniec miesiąca, po opadzie czerwcowym przerzedzamy zawiązki brzoskwiń, nektaryn i jabłoni. Ręczne przerzedzanie wykonujemy na zawiązkach wielkości orzecha laskowego. W pierwszej kolejności usuwamy zawiązki małe, chore, uszkodzone, zdeformowane. Zabieg ten wykonujemy ręcznie lub specjalnym sekatorem, pozostawiając na pędzie szypułkę zawiązka. U brzoskwini i nektaryny owoce pozostawiamy co 20 cm, u odmian jabłoni średnioowocowych co 10-15 cm, u wielkoowocowych co 20 cm. U śliwy na metrze bieżącym pędu należy zostawić 15 owoców. Zabieg przerzedzania zawiązków poprawia jakość pozostawionych owoców i sprzyja regularnemu owocowaniu drzewa.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 30

Wczoraj 156

W tygodniu 906

W miesiącu 3571

Wszystkich 294031

Kubik-Rubik Joomla! Extensions