Polecamy:

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Spowolnienie procedur sejmowych oraz próba manipulacji przez Posłów PO w pracach podkomisji przy nowej ustawie wywołało niezadowolenie działkowców, co stało się przyczyną ogólnopolskiej manifestacji pod Urzędami wojewodów w dniu 20 września br.

Działkowcy w trybie pilnym zostali poinformowani o decyzji władz krajowych PZD drogą internetową na stronie www.ozpzd-szczecin.pl oraz ogłoszeniami w ogrodach.

Dla omówienia szczegółów organizacyjnych 16 września odbyła się krótka narada przedstawicieli ogrodów głównie z terenu miasta Szczecina. Manifestacja zorganizowana została zgodnie z przepisami ustawy o zgromadzeniach.

20 września 2013 roku od godz. 9.00 pojawili się już pierwsi działkowcy. Do godziny 10.30 na placu Lotników przy pomniku Colleoniego zebrało się około 650 – 700 osób reprezentujących poszczególne ogrody z okręgu szczecińskiego oraz dotarła grupa działkowców z koszalińskiego okręgu PZD w ilości 150 osób. Zrobiło się kolorowo, hucznie i wesoło. Pojawiły się hasła, banery, gwizdki i inne elementy wyróżniające manifestujących.

Punktualnie o godz. 10.30 przewodniczący zgromadzenia Roman Krempski, przywitał przybyłych, a w dalszej kolejności udzielił głosu Prezesowi OZ Tadeuszowi Jarzębakowi, który poinformował o celu manifestacji.

Następnie barwny korowód ruszył pod Urząd Wojewódzki w celu spotkania się z Wojewodą Zachodniopomorskim.

Podczas całego przemarszu działkowcy wznosili okrzyki z hasłami, które podobnie jak niesione hasła w sposób jednoznaczny wyrażały niezadowolenie z prac nad nową ustawą działkową oraz zaniepokojenie działkowców o dalszy byt swoich działek, a głównie o nieuwzględnianie poprawek wnoszonych przez Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej oraz działkowców a także poprawki wprowadzone dość arbitralnie do projektu obywatelskiego przez Posłów PO.

O godz. 11.10 czołówka manifestacji dotarła pod gmach Urzędu Wojewódzkiego na Wałach Chrobrego.

Do gabinetu Wojewody udała się delegacja z koszem kwiatów działkowych, aby powiadomić Wojewodę, że już jesteśmy i oczekujemy na niego.

Po chwili oczekiwania do działkowców wyszedł wicewojewoda Ryszard Mićko. Działkowcy powitali go entuzjastycznie brawami i okrzykami.

Prezes OZ przestawił wojewodzie cel manifestacji i oświadczył, że celem naszej manifestacji jest poruszyć sumienia Posłów PO oraz dać sygnał do Premiera i marszałka Sejmu o naszym niezadowoleniu z postępu prac nad ustawą.

Po odczytaniu manifestu do Premiera Rządu RP oraz Marszałka Sejmu, wręczono te dokumenty wojewodzie z prośba o przekazanie do adresatów.

Wojewoda w wystąpieniu oświadczył, że rozumie nasze intencje, popiera je, gdyż sam jest również działkowcem i zdaje sobie sprawę ile serca wkładają działkowcy w swoje działki a także doskonale zdaje sobie sprawę z roli rodzinnych ogrodów działkowych dla rodzin działkowców, jak też dla społeczeństwa miast.

Przyrzekł, że przekaże nasze postulaty do adresatów.

Głos zabrała Teresa Napiórkowska z ROD "Granica" w Świnoujściu, która w emocjonalnych słowach zobowiązała Sejm i Rząd do uchwalenia dobrego prawa. Głos zabrała również Irena Zaremba z ROD "XX – lecia" ze Szczecina, która w 21 punktach pytała, kto to wymyślił. Pytania zawierały zapisy przyszłej ustawy, które absolutnie nie pasują do rzeczywistości ogrodów działkowych. Następnie głos zabrali Posłowie.

Pan Poseł Jach (PiS), podkreślił, że w tej trudnej sytuacji, kiedy istnieją zakusy na grunty pod ogrodami, wszyscy powinni wziąć udział w walce o obronę ogrodów działkowych. Razem możemy zdziałać więcej.

Poseł Dobrzyński zabierając głos wyraził deklarację jego partii, aby uchwalić dobre prawo, jednak zwrócił uwagę na to, iż Platforma Obywatelska ma dzisiaj przewagę w Sejmie i mogą być trudności z przyjęciem takich [przepisów, które będą satysfakcjonowały działkowców. Zrobimy jednak wszystko, aby tak się stało.

Głos zabrał przedstawiciel działkowców z Koszalina, który powiedział publicznie, że jako przedstawiciel największego ogrodu na ziemi koszalińskiej, nie wyobraża sobie, aby przyszła ustawa nie uwzględniła tego, czego żądają działkowcy. Powiedział: chcemy mieć wreszcie spokój w ogrodach, dobre prawo i zająć się doskonaleniem ich funkcjonowania. Szczególnie kierował te słowa do Wojewody.

Samorzutnie głos zabrał działkowiec, który zwrócił się do Posłów, aby ich głos był widziany właśnie w Sejmie, gdzie ważą się losy, a nie tylko przy okazji różnych spotkań. To oni zadecydują, jak będzie wyglądała nasza ustawa. My im wierzymy.

Głos zabrał również działkowiec z ROD „Kochanowskiego”, który demonstracyjnie przyjechał pod Urząd Wojewódzki z grillem i oświadczył, że jeżeli nie będzie ogrodów działkowych, będziemy grillować pod Urzędem Wojewódzkim. Wskazał przy tym na zebranych działkowców, że to są właśnie ludzie, którym ta przyszła ustawa ma służyć. I największą wartością dla nich będzie to, że ogrody zostaną zachowane w obecnych strukturach a prawo będzie gwarantowało spokój. W czasie wystąpień działkowców przewijała się nuta, że nie jesteśmy, jako ogrody doceniani przez władze, a przecież ogrody utrzymywane są kosztem działkowców i miasto nie musi dokładać na utrzymanie zieleni, choć tak być powinno.

Po wystąpieniach gości oraz działkowców przewodniczący zgromadzenia podziękował wszystkim uczestnikom za zdyscyplinowanie, za kulturę manifestacji i jej spokojny przebieg oraz podziękował służbom porządkowym własnym i policji, a także działkowcom z Koszalina za wspólną manifestacje na rzecz przyszłości rodzinnych ogrodów działkowych.

Podziękowania również padły ze strony organizatora, w którego imieniu prezes OZ przekazał dla wszystkich działkowców okręgu podziękowanie dla Posłów, dla organizacjo społecznych a przede wszystkim dla działkowców za wspieranie Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej, za jedność działkowców i za tak wspaniały radosny i kolorowy korowód.

Manifestację zakończono pieśnią "Pamiętajcie o ogrodach".

Zgromadzenie zostało uroczyście rozwiązane.

Okręgowy Zarząd PZD w Szczecinie składa podziękowanie wszystkim działkowcom i mieszkańcom za liczne przybycie i poparcie naszych postulatów.

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 34

Wczoraj 156

W tygodniu 910

W miesiącu 3575

Wszystkich 294035

Kubik-Rubik Joomla! Extensions