Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Spis treści

Rodzinne Ogrody Działkowe są częścią miast, a działkowcy częścią społeczności. ROD to zorganizowana całość, pełniąca ważne funkcje społeczne, gospodarcze, rekreacyjne, integracyjne i ekologiczne.
Spełnia pozytywne role w urbanistyce i ekologiczne. Poprawia warunki życia społeczności lokalnych i działkowych rodzin. To zielone płuca miast, często parki miejskie – miejsca aktywnego wypoczynku. Ogrody powstały na nieużytkach, terenach zdegradowanych, które dzięki mozolnej pracy działkowców, stały się oazami i zostały oddane społeczeństwu i przyrodzie.
Dobra współpraca i zrozumienie znaczenia i roli ogrodów dla mieszkańców miast, owocuje rozwojem ROD oraz poprawą ich funkcjonowania. PZD stwierdza, że naturalny proces rozwoju miast nie eliminuje funkcjonowania ogrodów. Działkowcy i PZD rozumieją potrzebę rozwoju miast i gmin, nawet jeżeli wiąże się to z koniecznością likwidowania ogrodu. Jesteśmy mieszkańcami i korzystamy z nowych dróg, szpitali i innych obiektów użyteczności publicznej i nie sprzeciwiamy się likwidacji ogrodów w celu realizacji celów publicznych.

II Kongres PZD, który odbył się 22 września 2011 roku znaczną część obrad poświęcił współpracy z władzami lokalnymi aby Rodzinne Ogrody Działkowe pozostały otwarte dla społeczności lokalnej na miarę dwudziestego pierwszego wieku.
W dniu 14 października 2011 roku odbyło się XXIV posiedzenie Krajowej Rady PZD w Warszawie na którym poruszono:

- ocena przebiegu i wyników II Kongresu PZD
- ocena przebiegu okręgowych Zjazdów PZD
- zwołanie IX Krajowego Zjazdu Delegatów PZD
- powołano komisję do spraw statutu PZD w składzie:

1.  Eugeniusz Kondracki – przewodniczący
2.  Stanisław Chodać – Lublin
3.  Grażyna Franke – Mazowieckie
4.  Tadeusz Jarzębak – Szczecin
5.  Halina Kmieciak – Małopolskie
6.  Barbara Kokot – Bydgoszcz
7.  Michał Krawczyk – Okręg Śląski
8.  Wincenty Kulik – Okręg Sudecki
9.  Janusz Moszkowski – Wrocław
10. Olga Ochrymiak – Okręg Podlaski
11. Czesław Smoczyński – Gdańsk
12. Agnieszka Sejcz – Poznań
13. Zdzisław Śliwa – Poznań
14. Jerzy Teluk – Zielona Góra

która oceni wnioski z okręgowych zjazdów delegatów dotyczących statutu PZD oraz przedstawi KR propozycje zmian statutu PZD, które przedstawione będą IX Krajowemu Zjazdowi Delegatów PZD.  Krajowa Rada PZD postanowiła zobowiązać struktury PZD do przekazania wszystkim członkom PZD, organom administracji państwowej i samorządowej oraz jak najszerszej grupy społecznej informacji o dokumentach przyjętych przez II Kongres i zawartych w nich tezach.
Wszystkie dokumenty będą opublikowane w Biuletynie Informacyjnym, na stronie internetowej PZD oraz propagowane w innych wydawnictwach PZD.
W celu powodzenia działań w obronie zapisów Ustawy o ROD i zagwarantowanych w niej praw działkowców oraz informacji o przyjętych stanowiskach II Kongresu PZD, KR PZD zaleciła prowadzić działalność informacyjną PZD w oparciu o media cyfrowe, które są uznawane za priorytetowe i nie powodują dodatkowych kosztów a stwarzają możliwość docierania szybkiego do działkowców i zainteresowanych.


 

Zarządy ROD powinny podjąć działania służące przekazaniu informacji na temat II Kongresu PZD oraz jego dorobku wśród społeczności ogrodowej.

Dokumenty II Kongresu z dnia 22.09.2011 roku zostały przekazane do:

1. Bronisława Komorowskiego – Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej
2. Donald Tusk – Premier Rzeczpospolitej Polskiej - Prezes Rady Ministrów
3. Waldemar Pawlak – Wicepremier RP, minister gospodarki
4. Grzegorz Napieralski – Przewodniczący SLD
5. Jan Guz – Przewodniczący OPZZ
6. Andrzej Rzepliński – Prezes Trybunału Konstytucyjnego
7. Stanisław Dąbrowski – Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego
8. Ministerstwo Infrastruktury

Inicjowanie działań mają służyć promocji i poprawie wizerunku ogrodnictwa działkowego w społeczeństwie.

Krajowa Rada PZD stwierdza, że wszystkie okręgowe zjazdy delegatów PZD odbyły się zgodnie zasadami określonymi Statutem PZD oraz uchwałami KR i Prezydium KR PZD oraz wypełniły zadania jakie wynikają z Statutu PZD. W zjazdach czynnie uczestniczyło wielu gości – polityków, przedstawicieli samorządu terytorialnego i administracji rządowej. Okręgowe zjazdy odbywały się w okresie wzmożonej walki Związku z zagrożeniami ogrodnictwa działkowego w Polsce, które są związane z zaskarżeniem Ustawy o ROD do Trybunału Konstytucyjnego.
Krajowa Rada w oparciu o § 141 Statutu PZD podjęła uchwałę o zwołaniu IX Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców w dniach 16 - 17 grudnia 2011 roku. 

Delegaci Międzynarodowego Biura Ogrodów biorący udział w II Kongresie w Polsce podkreślili ogromne zaangażowanie 4 tysięcy reprezentantów ROD z całej Polski. Z uwagą wsłuchiwali się w stanowiska zaprezentowane przez przedstawiciela Prezydenta RP, członków Rządu RP, posłów, senatorów, samorządowców oraz partii politycznych, związków zawodowych i organizacji społecznych.
Zarząd Międzynarodowego Biura Ogrodów Działkowych i Rodzinnych z Luxemburga dnia 06.10.2011 roku wystosowała list otwarty do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego o potrzebie istnienia i rozwoju ogrodów działkowych w Polsce.
Międzynarodowe Biuro nie może zrozumieć sytuacji w jakiej znalazł się polski ruch ogrodnictwa działkowego i dlaczego władze publiczne nie doceniają Związku który w czasie polskiego kryzysu lat 1981-1989 zbudował nowe ogrody na powierzchni 14 tysięcy hektarów, co pozwoliło przydzielić 360 tysiącom rodzin działki.
Trudne jest do zrozumienia prze Międzynarodowe Biuro, że Ustawa o ROD doceniana przez społeczeństwo działkowe w Europie i przyjęta z zadowoleniem przez działkowców jest poddawana kontroli konstytucyjnej. PZD jako masowa społeczna organizacja jest obok niemieckiego Związku, największą organizacją działkowców e Europie. Na potwierdzenie swych wątpliwości Międzynarodowe Biuro Ogrodów zwróciło się do Prezydenta RP, Premiera RP, Marszałków – Sejmy, Senatu, Ministerstwa Infrastruktury RP, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego o zajęcie stanowiska które pozwoli zachować prawa i uprawnienie polskich działkowców i związku zapisanych w Ustawie o ROD. 

Działki PZD obronimy
Ustawę z 2005 r zmienić nie pozwolimy
Bo w niej są nasze prawa
To jest Działkowców Ustawa
My prawo szanujemy
Niczego od nikogo nie chcemy
Prosimy o ‘szacun’ dla dobrej Ustawy
Ustawa zabezpiecza najuboższych sprawy

15 października 2011 roku w Warszawie nastąpiło podsumowanie Jubileuszu XXX Lecia Polskiego Związku Działkowców, trwających „Dni Działkowca 2011”, konkursów – „Rodzinny Ogród Działkowy 2011”, „Jaka to była droga”, „Jak powstawały nasze ogrody”.
Za całokształt pracy i duży wkład w obronie Ustawy o ROD z naszego okręgu został odznaczony Roman Krempski prezes ROD „Górki Ustowskie” w Szczecinie.
Wyróżnienie i podziękowanie za pracę na rzecz Związku dyplomami 30 lecia PZD otrzymali:

Tadeusz Jarzębak – Prezes OZ PZD w Szczecinie
Józef Romanowski – ROD „Stoczniowiec” w Szczecinie

Za udział w konkursie „Jaka to była droga” uhonorowano dyplomem Romana Krempskiego z ROD „Górki Ustowskie” w Szczecinie.

Za udział w konkursie „Jak powstawały nasze ogrody” uhonorowany dyplomem został Zbigniew Baran z ROD „4-go Marca” w Stargardzie Szczecińskim.

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 7

Wczoraj 177

W tygodniu 7

W miesiącu 5593

Wszystkich 496624

Kubik-Rubik Joomla! Extensions