Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Spis treści

Zasady działania, prowadzenia i utrzymania ogrodów działkowych oraz zarządzania nimi regulują następujące akty normatywne:

Ustawa z 8 lipca 2005 roku o rodzinnych ogrodach działkowych
Ustawa z dnia 17 maja 1990 roku o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczegółowych pomiędzy organami gminy a organami administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw,
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane,
Statut Polskiego Związku Działkowców,
Uchwały i wytyczne organów Związku oraz Regulamin ROD.

 

Organy samorządu na szczeblu terenowym (II instancja)

Okręgowe Zarządy PZD
Okręgowy Zarząd jest ogniwem Polskiego Związkuy działkowców. W tej chwili funkcjonuje 26 oddziałów okręgowych. Organami samorządu Związku oddziału okręgowego są okręgowy zjazd delegatów, okregowy zarząd, okręgowe komisje rewizyjna i rozjemcza.


Działalność OZ regulują przepisy Statutu PZD (§ 74-79). Okręgowy zarząd składa się z 19 - 39 członków. Posiedzenia okręgowego zarządu zwołuje prezes lub z jego upoważnienia wiceprezes. Posiedzenia okręgowego zarządu powinny odbywać się co najmniej trzy razy w roku. Tryb pracy okręgowego zarządu określa regulamin uchwalony według zasad określonych przez Krajową Radę. Regulamin podlega rejestracji przez Krajową Radę.

W celu realizacji zadań określonych w § 75 okręgowy zarząd powołuje ze swego grona prezydium. Prezydium składa się z 7 - 11 osób, w tym z prezesa, wiceprezesa (wiceprezesów) i sekretarza (sekretarzy). Prezydium okręgowego zarządu dokonuje ocen, podejmuje uchwały, wydaje wytyczne we wszystkich sprawach określonych w § 75, z wyjątkiem pkt 1 - 7.

Okręgowa Komisja Rewizyjna PZD
Składa się z 7 - 11 członków wybranych przez okręgowy zjazd Związku. Okręgowa komisja rewizyjna przeprowadza kontrolę działalności okręgowego zarządu oraz wszystkich komisji problemowych co najmniej dwa razy w roku, a kontrolę rodzinnych ogrodów działkowych w miarę potrzeby.

Okręgowa komisja rewizyjna
dokonuje badania i weryfikacji sprawozdań finansowych okręgowego zarządu oraz zbiorczego sprawozdania finansowego z rodzinnych ogrodów działkowych. Przeprowadza także kontrole na polecenie Krajowej Komisji Rewizyjnej, a ponadto nadzoruje komisje rewizyjne rodzinnych ogrodów działkowych.

Okręgowa Komisja Rozjemcza PZD
Składa się z 7 - 11 członków, wybranych przez okręgowy zjazd Związku.
Okręgowa komisja rozjemcza: prowadzi rejestr otrzymanych do rozpoznania spraw, sprawuje nadzór nad działalnością komisji rozjemczych rodzinnych ogrodów działkowych, organizuje szkolenia komisji rozjemczych rodzinnych ogrodów działkowych.


 

Organy samorządu na szczeblu ROD (I instancja)
Zarząd rodzinnego ogrodu działkowego składa się z 5 - 11 członków. Posiedzenia zarządu zwołuje prezes lub z jego upoważnienia wiceprezes. Posiedzenie należy zwołać także na żądanie co najmniej 1/3 liczby członków zarządu, na żądanie komisji rewizyjnej lub na polecenie organu nadrzędnego. Posiedzenia zarządu powinny odbywać się co najmniej raz w miesiącu.


 

Do zarządu należy:

reprezentowanie interesów ogrodu i jego członków,
współpraca z wyższymi organami Związku, terenowymi organami samorządu i administracji rządowej oraz zakładami pracy,
nadawanie członkostwa Związku i przydzielanie działek oraz prowadzenie rejestru członków danego grodu,
prowadzenie rejestru osób ubiegających się o przydział działek,
utrzymywanie w należytym stanie urządzeń ogrodu stanowiących własność Związku,
zwoływanie walnych zebrań członków Związku danego ogrodu i składanie sprawozdań z działalności organizacyjnej, gospodarczej i finansowej oraz opracowywanie planów pracy, preliminarzy finansowych, jak również innych wniosków wymagających uchwały walnego zebrania,
gospodarowanie funduszami, przeznaczonymi na potrzeby ogrodu w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami i planem finansowym uchwalonym przez walne zebranie członków danego ogrodu,
opracowywanie planów oraz realizacja inwestycji i remontów zgodnie z trybem i zasadami obowiązującymi w Związku,
prowadzenie rachunkowości i sprawozdawczości oraz niezbędnej dokumentacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami finansowymi i instrukcjami Związku.
Prezes rodzinnego ogrodu działkowego reprezentuje jego interesy i kieruje pracami zarządu.

Komisja Rewizyjna ROD
Składa się z 3 - 9 członków. Do kompetencji komisji rewizyjnej należy badanie całokształtu działalności zarządu rodzinnego ogrodu działkowego i poszczególnych komisji problemowych, powołanych przez zarząd oraz składanie odpowiednich wniosków na walnych zebraniach.

Komisja rewizyjna dokonuje badania sprawozdania finansowego i stawia stosowne wnioski na walnym zebraniu członków ogrodu. Komisja rewizyjna co najmniej dwa razy w roku dokonuje kontroli działalności finansowo - gospodarczej i organizacyjnej zarządu.

Komisja Rozjemcza ROD
Składa się z 3 - 9 członków. Do kompetencji komisji rozjemczej należy rozpoznawanie i rozstrzyganie odwołania członków Związku - użytkowników działek, od uchwał zarządu rodzinnego ogrodu działkowego w sprawie zastosowania kary porządkowej lub pozbawienia członkostwa Związku, z wyłączeniem spraw związanych z pełnieniem funkcji w organach Związku

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 208

Wczoraj 214

W tygodniu 676

W miesiącu 1592

Wszystkich 498633

Kubik-Rubik Joomla! Extensions