Polecamy:

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Zaskarżenie ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych do Trybunału Konstytucyjnego spowodowało głęboki oddźwięk w środowisku działkowców. Działkowcy obawiają się, że nowe rozwiązania, do których zmierza cała procedura zmiany ustawy może odbić się niekorzystnie na dotychczasowych uprawnieniach.

Działkowiec dzisiaj korzysta:
- z bezpłatnego użytkowania gruntu
- własności nasadzeń i obiektów na działce
- zwolnień podatkowych
- z prawa do odszkodowania w przypadku likwidacji ogrodu
- prawa do działki zamiennej
- ochrony przed roszczeniami osób trzecich
- prawa do przekazania działki osobie bliskiej

Ustawa o ROD daje ogrodom, status urządzeń użyteczności publicznej, dzięki czemu są one honorowane przez samorządy gmin i służą społeczności lokalnej, jako dobro publiczne.
Zaskarżenie całej ustawy działkowcy odczuli, jako pretekst do zniesienia praw nabytych. Apelują masowo do Trybunału, do parlamentarzystów, Marszałka Sejmu i organów państwowych. Protest zatacza coraz szersze kręgi.
Jako działacze polskiej lewicy – SLD, Federacji Młodych Socjaldemokratów, Stowarzyszenia „Pokolenia” apelujemy do czynników, od których zależą przyszłe losy rodzinnych ogrodów działkowych, działkowców i Polskiego Związku Działkowców o ostrożne podejście do delikatnej materii, której problem dotyczy i pozostawienie obecnego porządku prawnego w tym względzie bez zmian.

Nowogard 02.06.2012 roku, (podpisy uczestników)

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 30

Wczoraj 156

W tygodniu 906

W miesiącu 3571

Wszystkich 294031

Kubik-Rubik Joomla! Extensions