Polecamy:

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Jako długoletni działkowiec i członek Polskiego Związku Działkowców, dla którego nie jest obojętny przyszły los Rodzinnych Ogrodów Działkowych (tj. ruchu społecznego o ponad 115 - letnich tradycji) - jestem przerażony i oburzony wnioskiem I Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego wnoszącym o likwidację ogrodnictwa działkowego w Polsce.

Oznacza to, że I Prezesa Sadu Najwyższego nic interesuje opinia i sprzeciw społeczny w tej sprawie, a rym samym i dalszy los użytkowników działek.
Działanie takie jest szczególnie szkodliwe i groźne ze względów ekonomicznych i ideologicznych - dla wielomilionowej, najczęściej biedniejszej części społeczeństwa polskiego, któremu (chociaż w niewielkim stopniu) już dawna PRL przydzielając działki rekompensowała w ten sposób niedostatki dnia codziennego, co niejednokrotnie było także formą wsparcia socjalnego uboższych rodzin.

I Prezes Sądu Najwyższego całkowicie pomija fakt, iż Polski Związek Działkowców z jego strukturą Ogrodową - jest także częścią Państwa Polskiego - funkcjonując legalnie na podstawie Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Ustawa ta w obecnym kształcie zapewnia poczucie bezpieczeństwa działkowcom i ich rodzinom, jednocześnie dając prawną i majątkową ochronę użytkownikom działek.
Przecież to m.in. Ogrody Działkowe, jak i jeziora, rzeki, parki i lasy stanowią nadal majątek Państwa Polskiego. Jedynie w odróżnieniu od jezior, rzek, parków i lasów, które stworzyła sama przyroda - to tereny ogrodów działkowych powstały głównie ogromnym wysiłkiem i nakładem środków finansowych samych działkowców.
Pomimo to, tereny działkowe nie zostały zawłaszczone przez działkowców są jedynie w ich użytkowaniu. Powstały legalnie na terenach wyznaczonych przez organy państwowe i samorządowe, funkcjonują zgodnie z Ustawą oraz w oparciu o: statut, określoną i zatwierdzoną w przepisach strukturę organizacyjną oraz regulaminy.

W pełni solidaryzując się ze powszechnym sprzeciwem społecznym, należałoby stanowczo przeciwstawić się wynikającemu z wniosku I Prezesa całkiem realnemu zagrożeniu pełną likwidację całego ruchu działkowego w Polsce.
Takie postępowanie I Prezesa z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych, a to wynika z treści i formy wniosku, uznane może być za kolejną formę tzw. „falandyzacji prawa”. A to dlatego, że pierwotny wniosek I  Prezesa obejmował tylko sześć wybranych zapisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, ale po sześciu miesiącach zaskarżono już całą ustawę.
Niewykluczone, że do 28 czerwca 2012 roku tj. do terminu rozpoznania wniosku przez Trybunał Konstytucyjny - złożone zostanie przez I Prezesa Sądu Najwyższego dalsze uzupełnienie wniosku tym razem to już o ... ukaranie dotychczasowych użytkowników ogrodów, a ich dotychczasowe struktury organizacyjne uznać za np.: ...całkowicie nielegalne?
Również pośpieszna i nieuzasadniona zmiana zapisów ustawy o ROD z 2005 roku, może prowadzić nawet do degradacji i kadencyjności stanowionego w Polsce prawa. Dając tym przykład dla kolejnej ekipy rządowej do bezzasadnego postępowania, z wcześniejszymi ustawami, zwłaszcza takimi, które chronią słabszą, ale także liczną część naszego społeczeństwa.

Z wyrazami szacunku Wieloletni Senior Ogrodnictwa Działkowego - Franciszek Cimoszko, Szczecin

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 31

Wczoraj 156

W tygodniu 907

W miesiącu 3572

Wszystkich 294032

Kubik-Rubik Joomla! Extensions