Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Kalendarium ogrodowe

Czerwiec

Spis treści

Rośliny ozdobne

Wykopujemy tulipany
Co roku, zwykle w końcu czerwca (lub na początku lipca) wykopujemy cebule tulipanów. Robimy to w czasie, gdy rośliny kończą wegetację i zaczynają wchodzić w stan spoczynku, tzn. ich liście żółkną, załamują się i zasychają, a cebule mają lekko brunatne łuski. Wykopane cebule dosuszamy przez dwa tygodnie, a następnie czyścimy, sortujemy i przechowujemy w suchym, przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 17-20oC.

Wysiewamy rośliny dwuletnie
Czerwiec to optymalny termin wysiewu nasion roślin dwuletnich (m.in. bratków, dziewann, dzwonków, goździków brodatych, malw, miesiącznic, niezapominajek, stokrotek). Wysiewamy je do skrzyneczek, kuwet lub wielodoniczek. Siewki w fazie 3-4 par liści przepikowujemy do małych doniczek, skąd po dobrym przekorzenieniu przesadzamy na miejsce stałe w rozstawie odpowiedniej dla poszczególnych gatunków. Dzwonki, malwy, dziewanny i miesiącznice wytwarzają palowy system korzeniowy i źle znoszą przesadzanie.
W związku z czym, nasiona tych roślin wysiewamy bezpośrednio na miejsce stałe lub do doniczek.

Zabiegi pielęgnacyjne
W czerwcu, w okresie intensywnego wzrostu, nawozimy i podlewamy byliny, krzewy i rośliny jednoroczne rosnące zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Podlewamy zgodnie z zasadą: rzadziej a obficiej, by woda dotarła w głąb systemu korzeniowego. Rośliny sezonowe rosnące w donicach na balkonach i tarasach podlewamy codziennie a nawozimy w zależności od wymagań - zwykle co tydzień lub raz na dwa tygodnie. Systematycznie spulchniamy ziemię na rabatach oraz wyrywamy pojawiające się chwasty, zwłaszcza wokół roślin świeżo posadzonych.

Zagospodarowujemy miejsca na rabatach
Zagospodarowujemy puste w tym okresie miejsca po wykopanych lub wchodzących w stan spoczynku roślinach cebulowych i niektórych bylinach (m.in. zawilcach, omiegach, serduszkach). Wolne miejsca możemy obsiać roślinami jednorocznymi rozmnażanymi z siewu wprost do gruntu. Najlepiej do tego celu nadają się gatunki szybko rosnące o płytkim systemie korzeniowym - portulaka, maczek kalifornijski, smagliczka, nasturcja i ubiorek. Możemy też posadzić rozsadę roślin sezonowych - aksamitek, pelargonii, żeniszka, lobelii czy szałwii.

Przycinamy krzewy
Co roku, po kwitnieniu, wykonujemy cięcie regulujące u kwitnących wiosną krzewów. Ma ono na celu zapobiec nadmiernemu rozrastaniu się roślin, utrzymać ich naturalny pokrój oraz pobudzić do obfitego kwitnienia w następnym roku. Jest to również dobry termin na cięcie żywopłotów iglastych. W celu np. zagęszczenia rosnących w żywopłotach cyprysików, jałowców, żywotników, choin, cisów i modrzewi, możemy skrócić młode przyrosty o połowę.

Sadownictwo

Pierwsze zbiory
Już na początku miesiąca zbieramy owoce najwcześniejszych odmian roślin jagodowych: truskawki, poziomki, jagody kamczackiej i czereśni. Pod koniec czerwca możemy zbierać owoce wczesnych porzeczek, agrestu i malin. Dojrzałe, wybarwione i wyrośnięte owoce najlepiej zbierać w godzinach rannych. Wczesne odmiany czereśni należy zabezpieczyć siatką przed ptakami, zawiązując końcówki siatki wokół pnia.

Formowanie
Kontynuujemy formowanie koron drzew poprzez przekładanie klamerek z pędów wcześniej przygiętych do pozycji poziomej na nowe słabsze przyrosty. Silniej rosnące pędy już lekko zdrewniałe odginamy do poziomu za pomocą sznurków lub ciężarków. Wyłamujemy pierwsze najsilniejsze wilki na jabłoniach i gruszach. Uszczykujemy wierzchołki 20-25 cm przyrostów u śliw. Kontrolujemy wzrost przyjętych zrazów po kożuchówce: luzujemy lub usuwamy wiązania, uszczykujemy wierzchołki zrazów, przywiązujemy zrazy do podpórek, patyków chroniących przed wyłamaniem. Rozpoczynamy formowanie winorośli polegające na: usuwaniu bezpłodnych pędów i nadmiaru płodnych, uszczykiwaniu pasierbów, przerzedzaniu kwiatostanów.

Zabiegi agrotechniczne
Czerwiec to okres intensywnego wzrostu drzew i krzewów. Pamiętajmy o zastosowaniu drugiej dawki nawozów azotowych i regularnym usuwaniu chwastów z jednoczesnym uzupełnieniem ściółki organicznej w postaci kory lub trocin wokół drzew czy w rzędach krzewów. Co 7-10 dni uzupełniamy niedobory wody w glebie podlewając krzewy jednorazową dawką 5-10 l, a drzewa 10-20 litrów. Jeżeli rozmnażamy przez odkłady agrest, winorośl lub porzeczkę, to w czerwcu wykonujemy drugie obsypywanie trocinami, torfem lub ziemią wyrastających młodych pędów do połowy ich wysokości.

Przerzedzanie zawiązków
Pod koniec miesiąca, po opadzie czerwcowym przerzedzamy zawiązki brzoskwiń, nektaryn i jabłoni. Ręczne przerzedzanie wykonujemy na zawiązkach wielkości orzecha laskowego. W pierwszej kolejności usuwamy zawiązki małe, chore, uszkodzone, zdeformowane. Zabieg ten wykonujemy ręcznie lub specjalnym sekatorem, pozostawiając na pędzie szypułkę zawiązka. U brzoskwini i nektaryny owoce pozostawiamy co 20 cm, u odmian jabłoni średnioowocowych co 10-15 cm, u wielkoowocowych co 20 cm. U śliwy na metrze bieżącym pędu należy zostawić 15 owoców. Zabieg przerzedzania zawiązków poprawia jakość pozostawionych owoców i sprzyja regularnemu owocowaniu drzewa.


 

Ochrona roślin

Robaczywe czereśnie i wiśnie
Na przełomie maja i czerwca pojawia się nasionnica trześniówka - mała muchówka, wylatująca z gleby w okresie pełni kwitnienia robinii (zwanej akacją) i po kilku dniach rozpoczynająca składanie jaj na owocach czereśni i wiśni.
O obecności nasionnicy możemy się przekonać, zawieszając na drzewach pomarańczowe tabliczki lepowe zawierające atraktanty zapachowe, do których przylepiają się te małe muchówki z brązowymi przepaskami na skrzydłach. Pułapki te służą zarówno do sygnalizacji, jak i do wyłapywania szkodnika. Zabieg ochronny, który powinien być przeprowadzony kilka dni po wylocie pierwszych nasionnic, jest bardzo trudny do wykonania na działce, wymaga nowoczesnego sprzętu (zwłaszcza gdy drzewa są duże), a także odzieży ochronnej. Ponadto, w kolejnych dniach po zabiegu można się spodziewać dalszych nalotów nasionnicy (z okolicznych ogrodów), a więc... "syzyfowa praca". Radzę zebrać jak najszybciej owoce, a pod koniec czerwca rozkładać pod drzewami włókninę, tak aby utrudnić wypadającym z owoców larwom zagrzebanie się w glebie.

W orzechach laskowych
W drugiej połowie maja uaktywnia się słonkowiec orzechowy - ryjkowiec, powodujący robaczywienie orzechów leszczyny. Chrząszcz ten zimuje w glebie. O jego obecności najłatwiej się przekonać, potrząsając gałęziami ponad trzymanym poniżej parasolem. Jest to także metoda na pozbycie się części ryjkowców. Najwłaściwszym terminem zwalczania słonkowca jest druga połowa maja, po wcześniejszym stwierdzeniu jego obecności na krzewach. Zwalczanie jest konieczne tylko wtedy, gdy owad występuje licznie z roku na rok, powodując zauważalne szkody.

W strąkach grochu
Pachówka strąkóweczka to niewielki motyl, którego gąsienica rozwija się w strąkach grochu. Najliczniejsze występowanie pachówki obserwujemy w strąkach późnych odmian. Jej obecność można stwierdzić za pomocą pułapki feromonowej, a ewentualny zabieg należy przeprowadzić 7-9 dni po stwierdzonym wylocie motyli. Proponuję jednak, aby w przyszłości wysiewać wcześniejsze odmiany grochu, zbierać jak najszybciej strąki, nie dopuszczając (podobnie jak w przypadku nasionnicy) do zejścia gąsienic do ziemi, a także dokładnie przekopywać grządkę bezpośrednio po zbiorze grochu.

Na truskawce
Zwalczanie szarej pleśni na truskawce należy rozpocząć w okresie kwitnienia roślin, zwłaszcza gdy w tym czasie występują liczne opady deszczu. Polecane preparaty to Switch 62,5 WG i Teldor 500 SC.

Warzywnictwo

Prace pielęgnacyjne
W tym miesiącu musimy szczególnie zadbać, aby zapewnić roślinom optymalne warunki wzrostu i rozwoju. Systematycznie usuwamy chwasty w międzyrzędziach i w rzędach roślin. Najlepiej je niszczyć, gdy są małe i nie stanowią jeszcze konkurencji dla warzyw. Nie można zapomnieć o podlewaniu warzywnika, zwłaszcza niedawno posadzonej rozsady czy obsianych grządek. W razie potrzeby dokonuje się przerywki, gdzie siewki są zbyt gęste, a wymagana jest większa rozstawa - w zależności od gatunku.
Po ulewnych deszczach, ubijających glebę, należy niezwłocznie wzruszyć ziemię, aby zniszczyć skorupę glebową, szczególnie niepożądaną dla wschodzących nasion (np. fasoli, marchwi, pietruszki). Niektóre posadzone wcześniej warzywa, 2-3 tygodnie po przyjęciu się rozsady wymagają pogłównego zasilenia nawozami. Jeśli zauważymy jakieś przebarwienia na liściach, świadczące np. o niedoborze składników pokarmowych, objawów tych nie należy lekceważyć, można zastosować nawożenie dolistne roztworem nawozu wieloskładnikowego. Należy pamiętać, aby nie stosować wyż-szych dawek niż zalecane, szczególnie jeśli są to młode rośliny.
W uprawach przyspieszonych usuwa się już folię perforowaną lub włókninę. Termin zdejmowania płaskich osłon zależy od zaawansowania roślin we wzroście oraz od przebiegu pogody. Zdejmuje się je w dzień pochmurny, a jeśli jest słońce, to w godzinach popołudniowych, przed wieczorem, aby zmniejszyć roślinom szok temperaturowy. Gdy jest chłodno, okrycia te pozostawia się jeszcze kilka dni dłużej.

Zbiory
W czerwcu w warzywniku zbiera się coraz więcej plonów: wczesne warzywa kapustne, różne gatunki liściowych, rzepowatych, rabarbar, szparagi, groch zielony, cebulę z zielonym szczypiorem, a pod koniec miesiąca można zbierać pierwsze pomidory i ogórki spod osłon. Zaczynają plonować już kabaczki, cukinia i patisony.

Pod osłonami
Wietrzymy tunele i szklarnie, aby upraw nie przegrzewać. Temperaturę powietrza można obniżyć przez polewanie wodą przejść i powierzchni ziemi, ale jest i tak konieczne intensywne wietrzenie, by nie wzrastała wilgotność powietrza. Warzywa uprawiane przy podporach, szczególnie pomidory i ogórki, wymagają odpowiedniego cięcia i podwiązywania pędów do podpór.

"Działkowiec"

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 164

Wczoraj 217

W tygodniu 802

W miesiącu 5043

Wszystkich 496074

Kubik-Rubik Joomla! Extensions