Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Kalendarium ogrodowe

Maj

Spis treści

Rośliny ozdobne
Na początku miesiąca

Ogławiamy tulipany, narcyzy i inne rośliny cebulowe obcinając u nasady ich kwiaty. Rośliny
odchwaszczamy i nawozimy, a od połowy maja przestajemy je podlewać by przygotowały się do
letniego spoczynku.
Bezpośrednio po przekwitnięciu wycinamy zasychające kwiatostany forsycji, lilaków, migdałka a także wcześnie kwitnących gatunków tawuł.
Przywiązujemy do podpór intensywnie rosnące pędy pnączy - powojników, wiciokrzewów i róż pnących.
Wycinamy dzikie pędy wyrastające pod miejscem okulizacji u róż, migdałków i innych szczepionych drzewek i krzewów.
Dzielimy byliny kwitnące późnym latem lub jesienią (astry, złocienie, rudbekie. nawłocie, liliowce, funkie, macierzanki, rojniki i rozchodniki). Po sadzeniu należy przyciąć dość silnie nadziemne części tych roślin.
Przycinamy zasychające pędy kwiatostanowe bylin kwitnących bardzo wczesną wiosną. Ścinamy je nisko na około 5-10 cm nad ziemią.

Przez cały miesiąc

W zależności od warunków pogodowych sadzimy do pojemników i skrzynek balkonowych rośliny sezonowe i gatunki wieloletnie (pelargonie, petunie, begonie bulwiaste, fuksje, argyrantemę krzewiastą, uczep rózgowaty, kocanki włochate, irezynę, koleus Blumego i wiele innych).
Zaczynamy robić sadzonki zielne z wielu gatunków krzewów liściastych - krzewuszek, tawuł, dereni i innych.
W celu zagęszczenia sosen (odmian karłowych), wyłamujemy młode przyrosty.

Pod koniec miesiąca

Wysiewamy nasiona roślin dwuletnich.
Wysiewamy do gruntu nasiona gatunków ciepłolubnych, których siewki są wrażliwe na spóźnione wiosenne przymrozki jak np.: fasolę wielokwiatową, nasturcję większą, portulakę wielkokwiatową, złociszek oskrzydlony czy dynię ozdobną.
Wysadzamy do gruntu (dobrze zahartowaną wcześniej) rozsadę roślin sezonowych - lobelię, szałwię, begonię, petunię, cynię, pelargonie, niecierpki, heliotrop, a także byliny bulwiaste i cebulowe - paciorecznik, begonię bulwiastą, dalie, mieczyki, krokosmie i inne.
W ogrodzie wodnym sadzimy wrażliwe na przymrozki rośliny wodne jak np. grzybienie. Systematycznie kosimy trawniki i w miarę potrzeby nawozimy i podlewamy.
Posadzone w kwietniu lub na początku maja drzewka, krzewy i byliny zasilamy mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi lub wolnodziałającymi. Zwykle robimy to po ok. 2 tygodniach od momentu sadzenia, gdy są już dobrze przekorzenione i mogą pobierać nawozy z gleby.

 

Sadownictwo
Na początku miesiąca

Początek maja to dobry termin na pierwsze dokarmianie drzew azotem (polowa dawki), dotyczy to głównie starszych drzew. Nowo posadzone drzewa nawozimy nieco później, żeby nie narażać
systemu korzeniowego na uszkodzenia.
W maju występują przymrozki, nierzadko uszkadzają one kwiaty lub zawiązki owoców. W walce z przymrozkami dobre rezultaty daje zadymianie, możemy także wykonać minipiecyki z odwróconych ceramicznych doniczek, w których umieszczone są palące się długo świece.
Można wykonać jeszcze cięcie zasadnicze drzew. Taki termin cięcia jest odpowiedni dla drzew, które mogły zostać uszkodzone w czasie zimy. W maju widać, które pędy są przemarznięte, gdyż ich pąki nie rozwijają się.
Uszkodzone pędy zaczynają się marszczyć, co świadczy o uszkodzeniu wiązek przewodzących. W maju można także stosować dolistne nawożenie drzew nawozami wieloskładnikowymi (np. Florovit), kiedy stwierdzimy uszkodzenia mrozowe. Zabieg ten pomaga szybciej zregenerować uszkodzenia powstałe w czasie surowej zimy.
Z uwagi na owady zapylające, warto jest usuwać z murawy i trawnika rośliny mniszka lekarskiego, który kwitnie w podobnym terminie co drzewa owocowe i jest bardziej atrakcyjny dla pszczół niż kwiaty drzew i krzewów owocowych.

W drugiej połowie miesiąca

Rozpoczynamy zabiegi formujące odpowiednie kąty między przewodnikiem a pędami bocznymi. W tym celu stosuje się różne materiały pomagające ukształtować właściwy kąt. Powinien być on zbliżony do kąta prostego. Do odginania pędów zielnych przydatne są drewniane klamerki, które zakładamy na przyrost o długości około 5-10 cm. Po dwóch tygodniach można je zdjąć, gdyż kąty rozwidleń są już utrwalone. Pędy zielne lub półzdrewniałe (od drugiej połowy maja do czerwca-lipca) można odginać stosując drewniane wykałaczki. Działają one jak rozpórki, kształtując prawidłowe położenie pędu w stosunku do przewodnika. W tym przypadku także usuwa się je po 14 dniach lub pozostawia aż same wypadną.
Zaczynają pojawiać się odrosty korzeniowe podkładki oraz drobne pędy wyrastające na pniu. Powinny być one sukcesywnie usuwane w miarę pojawiania się. Odrosty wycinamy sekatorem a pędy z pnia usuwamy ręcznie, jeśli jeszcze nie zdrewniały.

Przez cały miesiąc

W maju bardzo ważne jest odpowiednie zaopatrzenie drzew i krzewów w wodę ze względu na intensywny wzrost roślin oraz kwitnienie. Pamiętajmy więc o podlewaniu.
Należy usuwać chwasty wokół drzew i krzewów, zwłaszcza na plantacji truskawek i poziomek jeśli w poprzednim miesiącu warunki pogodowe nie pozwoliły na wyłożenie ściółek. Po odchwaszczeniu i oczyszczeniu roślin warto położyć ściółkę ze słomy aby utrzymać na plantacji warunki fitosanitarne.


 

Warzywnictwo
Na początku miesiąca

Do szklarni i tuneli foliowych można już sadzić pomidory, a kilka dni później - rozsadę ogórków.
Jest to czas na siew późnych odmian marchwi i buraków ćwikłowych przeznaczonych na jesienny
zbiór.
Warto też wysiać koper do zbioru na zielono, ale część z niego można zostawić na dłużej, aż do wytworzenia nasienników, aby potem zużyć go jako przyprawę do kwaszenia ogórków, kapusty i do innych przetworów.
Wysiewamy kolejne partie rzodkiewki i białą rzodkiew.
Gdy gleba jest wilgotna, lecz nie za mokra, należy dokonać przerywki wysianych wcześniej warzyw.
W pierwszej dekadzie maja rozpoczyna się wysiew fasoli szparagowej i na suche nasiona. Gdy jest chłodno, siewy lepiej jest opóźnić o kilka dni, aż temperatura gleby ustabilizuje się (10°C i powyżej). W tym samym czasie warto też wysiać nasiona szczawiu, soi i buraka liściowego.

W połowie miesiąca

Od połowy maja można sadzić do gruntu letnie odmiany kalafiora, sałatę letnią, późniejsze odmiany kapusty, selery korzeniowe i naciowe. Po "zimnych ogrodnikach" można też wysiać bezpośrednio do gruntu ogórki, kabaczki, dynie, patisony, cukinie. Jeśli zaś mamy gotową rozsadę tych warzyw, sadzimy ją teraz do gruntu.
Należy pamiętać aby rozsada była zahartowana.
Siejemy do gruntu kukurydzę cukrową i pękającą. Lepiej uprawiać je z wcześniej przygotowanej rozsady (od połowy kwietnia), wówczas uzyska się nieco wcześniejsze zbiory kolb. Dwa rzędy kukurydzy warto posadzić obok rzędów ogórków od strony zachodniej, co będzie stanowiło pas ochronny od strony silniej wiejących wiatrów zachodnich i zapewni swoisty mikroklimat.

W końcu miesiąca

Sadzi się do gruntu rozsadę warzyw o wysokich wymaganiach cieplnych (papryka, melon, oberżyna, kawon, melon, karczoch, kard, kiwano, rodzynek brazylijski).
Na rozsadniku siejemy sałatę rzymską, masłową, endywię, jarmuż, kalarepę, przeznaczając je do sadzenia jako warzywa poplonowe.

Przez cały miesiąc

Sadzi się rozsadę porów, szczypiorku, cebuli siedmiolatki, rozmnażanej w pierwszym roku uprawy z nasion wysiewanych na rozsadniku. Do gruntu sieje się nasiona cykorii sałatowej, której korzenie jesienią i zimą będą przeznaczone do pędzenia główek.
Na rozsadniku wysiewa się kolejne partie sałaty masłowej, kruchej i niektóre warzywa kapustowate na zbiór jesienny.
Należy bacznie obserwować nasz warzywnik. Powinien być regularnie odchwaszczany. W razie potrzeby warzywnik trzeba nawadniać.

 

Ochrona roślin
Na początku miesiąca

Mamy już za sobą okres żerowania kwieciaka jabłkowca, a zaatakowane pąki nie rozwijają się i
zaczynają brązowieć. W ich środku znajdują się larwy, a za niedługo poczwarki, można więc się
pokusić (co wymaga cierpliwości) o ich usunięcie z drzew. W ten sam sposób możemy postąpić z zaschniętymi pąkami gruszy, które nie rozwinęły się po zimie, a we wnętrzu każdego z nich, na początku maja znajduje się najczęściej larwa lub poczwarka kwieciaka gruszowca.
Należy uważnie się przyjrzeć pąkom kwiatowym, kwiatom i liściom jabłoni, czy (i w jakiej ilości) występują na nich mszyce. Jeżeli są to wyłącznie jasnozielone osobniki z ciemniejszą smugą w grzbietowej części, tworzące niezbyt duże kolonie na kwiatach i na liściach, to... nie ma się co nimi specjalnie przejmować. To zapewne mszyca jabłoniowo-zbożowa, która po krótkim okresie żerowania w pąkach, na kwiatach i liściach przeleci wkrótce na trawy, gdzie pozostanie aż do późnego lata. Znacznie gorzej jeżeli po spodniej stronie liści pojawią się kolonie różowawych i fioletowych mszyc porazika jabłoniowego. To najgroźniejsza z mszyc występujących na jabłoniach - wytwarzająca na tych drzewach nawet do sześciu pokoleń, a oprócz deformacji liści powodująca także skarlenie owoców. W przypadku stwierdzenia dużej liczby kolonii porazika jabłoniowego, trzeba będzie niedługo po kwitnieniu przeprowadzić zabieg zwalczający stosując Pirimor lub inny zalecany do zwalczania mszyc preparat.
W ten sam sposób należy postąpić na śliwach, na których najliczniej występuje mszyca śliwowo - trzcinowa oraz śliwowo-chmielowa. Niezauważone w porę, mogą już w czerwcu wytworzyć bardzo liczne kolonie, a ich obecność jest szczególnym zagrożeniem dla Węgierki Zwykłej i innych pokrewnych odmian z racji przenoszenia przez mszyce groźnej choroby szarki - ospowatości śliw.
Na początku kwitnienia jabłoni i śliw wylatują owocnice, których larwy niszczą zawiązki owoców. Już wiele lat temu stwierdzono, że zabieg grzybobójczym preparatem Topsin, przeprowadzony tuż przed kwitnieniem, wpływa na mniejsze opanowanie zawiązków przez owocnicę. Natomiast zabieg przeprowadzany bezpośrednio po kwitnieniu, a praktykowany przez sadowników jest bardzo trudny do przeprowadzenia w warunkach działkowych.

Przez cały miesiąc

Deszczowa pogoda w okresie kwitnienia i po kwitnieniu w istotny sposób wpływa na późniejsze opanowanie roślin przez groźne choroby grzybowe takie jak brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, drobna plamistość liści drzew pestkowych (na wiśni) czy szara pleśń na truskawce. W takich warunkach zwalczanie jest konieczne i powinno być prowadzone w okresie kwitnienia przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych na wiśni i czereśni (Topsin, Miedzian), a po kwitnieniu przeciwko drobnej plamistości liści (Syllit, Topsin). Szarą pleśń na truskawce należy zwalczać w okresie kwitnienia stosując Euparen Multi, Teldor lub Pomarsol Forte.

"Działkowiec"

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 18

Wczoraj 231

W tygodniu 249

W miesiącu 2111

Wszystkich 326713

Kubik-Rubik Joomla! Extensions