Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

W świetlicy Domu Działkowca na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. A. Zawadzkiego w Gryfinie odbyło się zebranie, którego tematem była ustawa dotycząca istnienia i dalszej działalności ROD. Działkowcy z ogrodów działkowych w Gryfinie i Chojnie spotkali się z przedstawicielami Zarządu Oddziału Wojewódzkiego PZD w Szczecinie: Dyrektorem Biura Zarządu – Tomaszem Olkuskim i inspektorem do spraw terenowych Michałem Terą. Po powitaniu gości przez Prezesa ROD im. A. Zawadzkiego w Gryfinie – Czesława Skoneckiego omówiono temat artykułu 30 ustawy będącej obecnie w opracowaniu komisji sejmowych.

Obszerne wyjaśnienie tego punktu ustawy przedstawił T. Olkuski. Obecny zapis tego artykułu stwarza wiele zagrożeń dla działkowców. Z drugiej strony już dziś przekazana została informacja, że w przypadku uwłaszczenia terenów działkowych ustawa ta zostanie zaskarżona przez Związek Miast Polskich przed Trybunałem Konstytucyjnym. W związku z tym oraz faktem, że termin przyjęcia ustawy przez Sejm RP upływa z dniem 21 stycznia 2014 roku Krajowa Rada PZD poparta głosami działkowców złożyła propozycję o przyjecie stawy z wyłączeniem tego artykułu, co by umożliwiło ustalenie nowego następcy prawnego mogącego reprezentować użytkowników działek. Główne zagrożenie dla działkowców, to umożliwienie członkom – udziałowcom stowarzyszenia swobodne dysponowanie działką według własnej woli bez roli zarządu ogrodów, co umożliwiłoby niektórym prowadzenie różnych działań wbrew społeczeństwu działkowców i te zapisy należy uregulować. Natomiast nie wszystkie władze miast chcą się zgodzić na uwłaszczenia ogrodów, ponieważ w ten sposób mogłyby stracić możliwość bezpodstawnego wywłaszczania działkowców w celu przekształcania ich terenów i sprzedaży z dużym zyskiem na działalność komercyjną. Jak do tej pory najważniejszym wrogiem działkowców jest cały czas rządząca Platforma Obywatelska, która sprzeciwia się akceptacji nowej ustawy nawet z proponowanymi ustępstwami, choć wypowiedzi poszczególnych posłów tej partii optują za ich wspieraniem w sprawie utrzymania ogrodów działkowych, w tym i akceptacji nowej ustawy. Jest to jednak postrzegane przede wszystkim jako kampania wyborcza i obawa o utratę bardzo dużej części głosów, ponieważ publiczne wystąpienia nie pokrywają się z tym, co posłowie Platformy robią podczas posiedzeń komisji sejmowych. W związku z tymi problemami, jak i z każdym dniem minimalizującą się możliwością poddania ustawy pod sejmowe głosowanie, omówienie jej przez Senat i podpisanie przez Prezydenta RP władze centralne ogrodów podjęły decyzję o kolejnej manifestacji działkowców w Warszawie, która miałaby się odbyć 21 listopada br.

Z ostatniej chwili

Podczas piątkowego spotkania (15.11.2013r.) prezesa Zarządu Krajowego POD – Eugeniusza Kondrackiego z Premierem Donaldem Tuskiem ustalono, że ustawa zostanie wprowadzona pod obrady Sejmu bez 30 – spornego artykułu, który będzie omawiany w odrębnej ustawie. Taka decyzja daje szansę, że Sejm RP zdąży na czas przyjąć ustawę o ogrodach działkowych i tym samym da możliwość kontynuowania działkowcom ich działalności.

Tekst i foto:

Niezależny dziennikarz gryfiński

Andrzej Szczepaniak

e -mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel: 502 – 232 - 992

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 168

Wczoraj 149

W tygodniu 168

W miesiącu 2712

Wszystkich 409267

Kubik-Rubik Joomla! Extensions