Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Niezwykle gościnnie i ciepło powitało działaczy Polskiego Związku Działkowców Zabrze. W piątek 2 września Prezes PZD Eugeniusz Kondracki wraz z Prezesem OZ  Śląskiego Józefem Noskim i Przewodniczącą Krajowej Komisji Rewizyjnej Marią Fojt uczestniczyli w spotkaniu z władzami Zabrza na czele z Prezydentem Małgorzatą Mańką-Szulik oraz wiceprezydentami: Katarzyną Dzióbą, Janem Pawluchem i Krzysztofem Lewandowskim, które odbyło się w Miejskim Ratuszu. – Mobilizujemy się nawzajem do działania, dzielimy się swoimi doświadczeniami, takie spotkania są potrzebne – mówiła Prezydent Zabrza.

 

Okazją do tego spotkania była współpraca PZD z władzami Zabrza przy organizacji Krajowych Dni Działkowca połączonych z obchodami jubileuszu 35-lecia istnienia Związku, które związane są bezpośrednio z tegorocznymi dożynkami działkowymi. Podczas spotkania Prezes Eugeniusz Kondracki podziękował za otwartość i chęć goszczenia w Zabrzu działkowców z całej Polski.

Przypomniał, że to właśnie w tym mieście spośród 34 ogrodów działkowych, które zajmują w sumie ok. 300 ha. Jeden – ROD Tulipan - okazał się szczególnie piękny i dzięki temu jest laureatem tegorocznego krajowego konkursu na najlepszy ROD. – Macie tu wspaniałe warunki do rozwoju ogrodów i między innymi dzięki temu macie w mieście bardzo dużo zieleni  i dobre powietrze – mówił podczas spotkania Prezes Eugeniusz Kondracki.

Prezydent Zabrza chwaliła działkowców za otwartość i gotowość otwarcia ogrodów na potrzeby lokalnej społeczności. Wspominała o różnych akcjach ekologicznych, w które włączają się zarządy wraz z działkowcami ze zwycięskiego ogrodu. Prezydent Zabrza wspomniała m.in. o tym, że ROD Tulipan jest dostrzegany i nagradzany co roku w konkursie miejskim Zielone Zabrze.

 

– Dostrzeżenie i nagrodzenie ROD „Tulipan” w konkursie krajowym PZD to także bez wątpienia zaszczyt dla Zabrza –powiedziała Prezydent Małgorzata Mańka-Szulik. Nawiązując do tych słów Prezes PZD Eugeniusz Kondracki wspomniał, iż działkowcy potrzebują stabilności prawnej, by móc – także w Zabrzu – zmieniać swoje ogrody działkowe, upiększać je i odnawiać. – Ludzie, jak mają pewność, że ogród ma niezagrożony i pewny status prawny, chętnie inwestują w rozwój ogrodu – mówił Prezes E. Kondracki.

Nawiązał do priorytetowego programu PZD, jakim jest w bieżącej kadencji Otwarty Program Społecznego Rozwoju ROD, który ma za zadanie otworzyć ogrody dla społeczeństwa w różny sposób, w zależności od potrzeb jakie mają miasta i ich mieszkańcy, a także przekształcać je w miejsca spełniające funkcje ogrodu-parku. Jak podkreślił Prezes, w wielu przypadkach już dziś Związek realizuje to zadanie i dzięki temu są już pierwsze pozytywne doświadczenia, które mobilizują do dalszego działania.

Działki przekazywane są szkołom, przedszkolom do użytku, otwierane są centra edukacyjne dla dzieci i młodzieży, takie jak w ROD Ceynowy w Wejherowie, w wielu ogrodach w miastach organizowane są wczasy dla seniorów – mówił Prezes PZD. Idea wypoczynku na łonie natury bardzo spodobała się Prezydent Zabrza Małgorzacie Szulik-Mańce, która wypytywała działaczy PZD o szczegóły organizacyjne i możliwości współdziałania przy realizacji tego pomysłu także w zabrzańskich ogrodach. – Myślę, że wiele starszych osób chętnie latem przyszłoby do ogrodu działkowego na zorganizowany wypoczynek z wyżywieniem, dlatego chciałabym ten pomysł letniego wypoczynku, który bardzo mi się spodobał, wdrożyć w życie już w przyszłym roku – zadeklarowała prezydent Zabrza.

Prezes PZD mówił także o tym, że ogrody działkowe są dobrym miejscem na wszelkie działania ekologiczne, włącznie z produkcją zdrowej żywności. – To co się produkuje na działce, trafia bez konieczności długiego transportu i bez użycia chemicznych środków, które służą zabezpieczeniu owoców i warzyw, od producenta bezpośrednio na stół. Idea zdrowej żywności jest dziś modna na całym świecie. Dlatego w ogrody naprawdę warto inwestować – podkreślał Prezes Eugeniusz Kondracki. – Razem możemy z pewnością zrobić wiele dobrego i na pewno będziemy mieli nad czym myśleć – podkreślała Prezydent Zabrza.

Spotkanie okazało się nad wyraz owocne i było doskonałą okazją do dyskusji nad dotychczasową współpracą władz Zabrza z PZD, a także nad kolejnymi pomysłami, które można wdrożyć w ogrodach działkowych. Reprezentacja władz PZD została przyjęta bardzo serdecznie i ciepło, a deklaracje władz miasta dają nadzieję na realizację wielu dobrych inicjatyw, które przyczynią się do rozwoju zabrzańskich ROD oraz ich otwarcia dla całej lokalnej społeczności,

 

AH

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 158

Wczoraj 149

W tygodniu 158

W miesiącu 2702

Wszystkich 409257

Kubik-Rubik Joomla! Extensions