Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Dzięki współpracy ROD z przedszkolami, szkołami, domami dziecka, placówkami opiekuńczo-wychowawczymi oraz organizowanymi przez nie imprezami, najmłodsi uczą się o zdrowym stylu życia, ekologii, rozwoju roślin, zwierząt, a także o wartości wypoczynku na świeżym powietrzu. Działalność PZD na tym polu odbywa się na wielu płaszczyznach. Poniżej przedstawiamy wybrane przykłady tej aktywności.

Współpraca ze szkołami i przedszkolami

Aby móc efektywnie wykonywać swoją rolę edukacyjną ogrody działkowe podejmują współpracę z licznymi szkołami i przedszkolami. Na przykład ROD "Jutrzenka" w Lubusku w zachodniej Polsce zorganizował cykl zajęć "Zielone klasy – zielone lekcje", przeznaczony dla uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubusku. W ich trakcie dzieci miały okazję nauczyć się podstawowych prac ogrodowych: grabienia, sadzenia roślin, podlewania, usuwania chwastów. Jesienią brały udział w porządkowaniu działek, a wiosną  wytyczały nowe grządki. ROD "Gajówka" w Wodzisławiu Śląskim na południu Polski dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 organizuje pokazy uprawy ziemi, wspólne ogniska. Wspólnie z dziećmi bierze również udział w "Sprzątaniu Świata".

Dzień Dziecka

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka w ogrodach działkowych organizowane są imprezy dla najmłodszych. ROD "Krzekowo" w Szczecinie w północno – zachodniej części kraju każdego roku zaprasza do współpracy policjantów i strażaków, którzy przedstawiają dzieciom swoją pracę. Najmłodsi mogą też zasiąść za kierownicą radiowozu oraz pojazdu strażackiego. W ubiegłym roku, ROD "Piotruś" w Styrzyńcu, w województwie lubelskim, zorganizowane  zostały pokazy tańca brazylijskiego, a w  ROD "Polanka" w Łodzi w centralnej Polsce, ku ogromnej uciesze dzieci, pojawiły się kucyki.

W trakcie Dnia Dziecka w ogrodach działkowych nie może zabraknąć konkursów z nagrodami. Stałym punktem takich imprez jest również wspólne grillowanie lub pieczenie kiełbasek nad ogniskiem.

 

Współpraca z domami dziecka i placówkami opiekuńczo-wychowawczymi

Działkowcy wspierają najbardziej potrzebujących. Przekazują na ich rzecz nadwyżki plonów, prowadzą również dobrowolną zbiórkę pieniędzy we własnym gronie. Na przykład działkowcy z ROD "Gajówka" w Wodzisławiu Śląskim w południowej Polsce corocznie odwiedzają Dom Dziecka w pobliskich Gorzyczkach, przekazując placówce produkty spożywcze oraz artykuły chemiczne.

Ogród działkowy w Gutach na Mazurach, we współpracy ze stowarzyszeniem "Szansa" zorganizował piknik dla podopiecznych z pobliskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Giżycku. Oprócz wspólnego obiadu na łonie natury, główną atrakcją była przejażdżka bryczką.

Źródło: http://www.szansa-gizycko.org/

Place zabaw

Ogrody działkowe zachęcają najmłodszych do wypoczynku na świeżym powietrzu. ROD "Rakowiec" w Warszawie jest ogrodem otwartym. Tuż przy wejściu na jego teren znajduje się plac zabaw, na którym w każdy słoneczny dzień można spotkać wielu rodziców z dziećmi. W ślady "Rakowca" poszedł ROD "Odrodzenie" w Zabrzu koło Katowic, który zbudował specjalnie dla najmłodszych ogródek i plac zabaw. ROD "Jedność" w Pszowie, położonym w południowej części kraju, wyróżnia się placem, na którym znajdują się urządzenia przystosowane specjalnie dla dzieci niepełnosprawnych.

Ponadto ROD to znakomite miejsca dla matek z małymi dziećmi, które chcą wyjść na spacer ze swoimi pociechami. Pośród zieleni malec razem z mamą może odpocząć od gwaru ulicy i zaczerpnąć świeżego powietrza. A wszystko to bez tłoku, w spokojnej atmosferze, bez obawy o potrącenie przez rozpędzonego rowerzystę.

Wakacje

Nie wszystkich rodziców stać na wysłanie swoich pociech na wczasy. W takiej sytuacji pomocną dłoń wyciągają zarządy ogrodów działkowych. ROD "Polanka" w Łodzi zaprasza w wakacje dzieci, by mogły korzystać ze znajdującego się na jego ternie placu zabaw, boisk do siatkówki, koszykówki, badmintona, czy stołu do ping ponga. Organizowane są również dyskoteki z grillem, a także liczne zajęcia, rozwijające ich talenty np. plastyczne.

PZD podejmuje wiele inicjatyw, skierowanych do dzieci. Wychowanie, edukacja i zabawa – to ich główne cele. Związek jest otwarty na współpracę w tej dziedzinie z innymi organizacjami i placówkami. Ważne, abyśmy w dobie nowoczesnych technologii nie zapomnieli pokazać naszym pociechom uroków wypoczynku na świeżym powietrzu. ROD to dla dzieci nie tylko wypoczynek. Często są one przyprowadzane na działki przez swoich rodziców i dziadków, co umacnia więzi rodzinne i stwarza okazję do kontaktów między pokoleniami.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 175

Wczoraj 149

W tygodniu 175

W miesiącu 2719

Wszystkich 409274

Kubik-Rubik Joomla! Extensions