Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

"Jest to ogromny sukces" - mówi po uchwaleniu przez Sejm nowej ustawy działkowej Prezes PZD Eugeniusz Kondracki i dodaje, że coraz bardziej realna staje się szansa, że do 21 stycznia 2014r. działkowcy będą mieli dobrą ustawę, popartą poprzez wszystkie kluby parlamentarne. Prezes PZD podkreśla jednocześnie, że po raz pierwszy w historii Sejm uchwalił projekt obywatelski, który poparły wszystkie kluby parlamentarne.

Podczas burzliwej debaty nad projektem ścierały się różne poglądy i wizje przyszłości ogrodów. Ostatecznie jednak udało się osiągnąć kompromis, w wyniku którego przyjęta została ustawa w pełni zabezpieczająca prawa działkowców. Zgodnie z przyjętymi dziś zapisami Związek zachowa prawa do gruntów, działkowcy zachowają zwolnienia z podatków, a ogrody będą mogły dalej istnieć.

Przez wiele miesięcy punktem spornym pozostawał zapis dot. uwłaszczenia. W wyniku kilkakrotnych spotkań prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego oraz pełnomocników Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu Ustawy o ROD mec. Bartłomieja Piecha i mec. Tomasza Terleckiego  z posłami Platformy oraz premierem Donaldem Tuskiem udało znaleźć się kompromisowe rozwiązanie. W konsekwencji tego Sejm przyjął zapis, zgodnie z którym sprawa uwłaszczenia uregulowana zostanie w odrębnej ustawie.

- Uważam, że dobrze się stało, że w wyniku rozmów z premierem i klubem PO wprowadzony został wyraźny zapis mówiący o tym, że uwłaszczenie uregulowane zostanie odrębną ustawą. Potwierdzam, że Związek nie zmienił swojego stanowiska i w dalszym ciągu jest za uwłaszczeniem wszystkich działkowców – mówi Prezes PZD.

Eugeniusz Kondracki uważa, że rozwiązanie sprawy uwłaszczenia w odrębnej ustawie daje nadzieję, że opracowane przepisy będą konstytucyjne i nie będzie podstaw do zaskarżenia ich do Trybunału Konstytucyjnego. Aby tak się stało temat ten musi zostać skonsultowany zarówno z samorządami i organizacjami samorządowymi, jak i z działkowcami.

"Intencją uwłaszczenia powinno być zabezpieczenie praw działkowców, a nie ich uszczuplenie. Dlatego Związek deklaruje współpracę ze wszystkim, którzy podejmą ten temat i zechcą przygotować dobrą ustawą uwłaszczeniową, która nie tylko wyrazi interes działkowców, ale również zachowa ideę ogrodnictwa działkowego, jako platformy służącej działkowcom i całemu społeczeństwu" – deklaruje Prezes Eugeniusz Kondracki i podkreśla, iż cieszy go stanowisko Platformy Obywatelskiej, zdaniem której uwłaszczeniem powinni objęci być wszyscy działkowcy.

W wyniku kompromisu PZD zgodziło się, aby w nowej ustawie znalazł się zapis, zgodnie z którym w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy zarządy ogrodów działkowych będą musiały obowiązkowo zwołać zebranie wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w  ogólnopolskim stowarzyszeniu, w jakie przekształci się PZD, czy też będą chcieli  się od niego odłączyć.

"Potwierdzam, że jest to dobre rozwiązanie prawne, realizujące intencje Trybunału Konstytucyjnego, a ponadto jest to zgodne z Konstytucją RP. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że to sami działkowcy, którzy są solą ogrodów, będą mogli zadecydować o tym, gdzie chcą przynależeć i jak ma być zarządzany ich ogród" – mówi Eugeniusz Kondracki.

Środowisko działkowców cieszy fakt, że ustawa została przyjęta przez Sejm i jest realna szansa na uchwalenie jej w wyznaczonym przez TK terminie. W napływających masowo do KR PZD listach wyrażają nadzieję, że także Senat i Prezydent RP Bronisław Komorowski poprą ustawę, za którą opowiedziało się blisko milion obywateli, a także posłowie wszystkich ugrupowań politycznych.

(red.)

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 160

Wczoraj 149

W tygodniu 160

W miesiącu 2704

Wszystkich 409259

Kubik-Rubik Joomla! Extensions