Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

z dnia 05.06.2012 r. w sprawie obrony ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych przyjęta przez Sejm w 2005 roku, przez siedem lat dobrze służy działkowcom. Jej zapisy są gwarancją stabilności rozwoju ogrodów działkowych oraz zapewniają pełną dostępność do działki dla każdego, kto pragnie korzystać z tego dobrodziejstwa, oferowanego przez państwo i samorządy gmin.
Z tej formy pomocy socjalnej w Okręgu Szczecińskim korzysta 50 tys. rodzin. Z działki korzystają również ludzie, którzy nie są ich użytkownikami, na zasadzie wzajemnych kontaktów, integracji oraz więzi społecznych między ludźmi.

Z działek korzystają w szczególności młode małżeństwa z dziećmi, dla których ta forma wypoczynku jest nieoceniona.
Z doświadczenia minionych lat można twierdzić, że około 80 % rodzin działkowców spędza lato na działce. Ma to szczególne znaczenie przy ciasnocie mieszkań w betonowych wieżowcach. To drugi dom dla rodziny. Walory zdrowotne działki są nie do podważenia.
Zieleń dla miasta, różnorodność krajobrazu, ekologiczne korzyści a także ekonomiczne aspekty – wyraźnie przemawiają za tym by ta forma została zachowana.
Nasze ogrody rodzinne oraz użytkowane w nich działki utrzymywane są dobrze na miarę finansowych możliwości każdego z nas.
Ogrody popierane są przez samorządy gmin.

Rodzi się pytanie, co legło u źródła zaskarżenia tej ustawy, która w sobie zawiera najlepsze zapisy wszystkich dotychczasowych aktów prawnych, a także doświadczenia dotyczące ogrodów działkowych okresu przedwojennego.
Podobne rozwiązania prawne do naszej ustawy funkcjonują wszędzie. Nie jest to więc ewenement ogrodów działkowych w naszym kraju.
Nasze zdanie na temat zaskarżonej ustawy wypowiadaliśmy zawsze, wtedy, gdy była ona konsultowana w środowisku działkowców, jak również po jej uchwaleniu, gdy pojawiły się z różnych stron ataki na ustawy.
Argumenty, które przytacza się na jej niekonstytucyjność mogłyby być zastosowane przecież do każdej i innej ustawy. Nie ma zapisów doskonałych. Ten model rodzinnego ogrodnictwa działkowego, przyjęty ustawą jest optymalny i godzi interesy wszystkich.
Dlaczego zrodził się kierunek dążenia do zmiany ustawy, wyraźnie artykułowany w wielu dokumentach ostatnich lat. Proponuje się drogę do zdewastowania systemu, który samorządnie funkcjonuje, dobrze w oparciu o zarządy ogrodów, w ramach przyjętych struktur Polskiego Związku Działkowców, finansowany ze środków własnych użytkowników działek oraz przy wsparciu samorządów gmin.
W przededniu rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym, gdzie zdecydują się losy naszych rodzinnych ogrodów działkowych, apelujemy do sumień wszystkich decydentów by nie niszczyć polskiej rodziny na działce, zintegrowanej od pokoleń.
Rozbicie więzi ogrodowych, wypracowanych latami, może okazać się fatalnym skutkiem i być nieopłacalne, ale na naprawę może być za późno.
Związek nigdy nie stawał w opozycji do pozytywnych trendów rozwojowych, ale tym razem dostrzegamy ogrom niebezpieczeństwa, jakie zawisło nad rodzinnymi ogrodami działkowymi w Polsce.
Apelujemy do wszystkich o rozsądek i zachowanie ogrodów dla przyszłych naszych pokoleń.
Stanowisko kierujemy do Trybunału Konstytucyjnego, Marszałka Sejmu, Premiera Rządu i wnioskodawcy zaskarżenia ustawy.

 
 Sekretarz Okręgowego Zarządu PZD                                                          Prezes Okręgowego Zarządu PZD
                w Szczecinie                                                                                          w Szczecinie
              Roman Krempski                                                                                 mgr Tadeusz Jarzębak

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 164

Wczoraj 185

W tygodniu 349

W miesiącu 3504

Wszystkich 485186

Kubik-Rubik Joomla! Extensions