Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

z dnia 18.07.2011 roku w sprawie obrony ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych

Wyrażoną opinię przez Prokuratora Generalnego RP w stosunku do wniosku I Prezesa Sadu Najwyższego, skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucja RP całej ustawy o rod, środowisko działkowe przyjęło z dużym zadowoleniem. Opinia podziela poglądy działkowców na istotne problemy dotyczące funkcjonowania rodzinnych ogrodów działkowych.
Wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego jest zdaniem działkowców wysoce radykalny co nie znajduje odzwierciedlenia w praktyce codziennego funkcjonowania ustawy.

Uchwalenie przepisów umacniających funkcjonowanie rodzinnych ogrodów działkowych oraz praw działkowców było uzasadnione przypadkami naruszania prawa po roku 1990 w stosunku do ogrodów działkowych, które niekiedy zaczęto traktować jako towar poddawany normalnej grze rynkowej.
Jednakże poparcie wniosku w sprawie artykułu 6, 10, 17, 18, 24 ustawy o rod budzi nasze obawy o przyszłość ogrodów działkowych. Wymienione artykuły są podstawą zagwarantowania dla ogrodów stabilnego rozwoju, a dla działkowców praw nabytych.

Ustawodawca świadomie formułował przepisy zaporowe po to aby bronić ogrody w sytuacji gdy wokół nich zaczęto stosować dziwne praktyki nie oparte o przepisy.
Gminy przejęły grunty wraz z ogrodami w ramach ustawy komunalizacyjnej, które nie zawsze posiadały wymagane przepisami decyzje administracyjne.
Działkowcy nigdy nie wchodzili w posiadanie gruntu bezprawie a to, że niektóre dokumenty nie zostały sporządzone właściwie lub zostały zagubione, dzisiaj bywa często przyczyną zarzutu, że ogrody użytkują grunty bez właściwego tytułu prawnego. Uznanie wymienionych wyżej artykułów za niekonstytucyjne może w przyszłości mieć bardzo negatywne skutki zarówno dla działkowców i ogrodów.

Zwracamy się do Pana Prokuratora Generalnego RP o zrewidowanie swojego stanowiska i wzięcie pod uwagę wszystkich aspektów wynikających z  zakwestionowanych przepisów ustawy o ROD.

Prezes Okręgowego Zarządu PZD mgr Tadeusz Jarzębak
Sekretarz Okręgowego Zarządu PZD inż. Edward Grabowski

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 173

Wczoraj 185

W tygodniu 358

W miesiącu 3513

Wszystkich 485195

Kubik-Rubik Joomla! Extensions