Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Dot.: altany działkowej

SZANOWNA PANI MARSZAŁEK

Środowisko działkowców jest ogromnie zaskoczone interpretacją prawną "altanki" ogrodowej wynikającej z kontrowersyjnego orzeczeniu z dnia 09 stycznia-2014 przez Naczelny Sąd Administracyjny. Altanka musi być lekkiej konstrukcji o ażurowych ścianach, nie związana trwale z gruntem, przeznaczona do wypoczynku oraz osłony przed deszczem i słońcem. Wykładnia ta spowodowała, iż wobec działkowca, który wzniósł na terenie działki w ROD obiekt o wymiarach zgodnych z art. 29 ust.1 pkt 4 Prawa Budowlanego, lecz o konstrukcji niezgodnej w/w definicją orzeczono nakaz rozbiórki.

Taka definicja pasuje do ogrodów przypałacowych a nie do altanki działkowej. Około 900 tys. altan w ogrodach kwalifikowała by się do rozbiórki oczywiście na koszt działkowców. To są koszty około pięćdziesięciu miliardów złotych nieuzasadnionych wydatków za rozbiórkę i budowę nowych altan. Jeszcze większy koszt to utrata zaufania do państwa i stanowionego prawa. Przez okres przeszło 100 lat istnienia ogrodów działkowych w Polsce nie kwestionowano wybudowanych altan.

Jest to oburzające i całkowicie oderwane od życia i zdrowego rozsądku. NSA bazuje na zapisie encyklopedii. Nasze prawo nie nadąża za zachodzącymi zmianami gospodarczymi, politycznymi jak również i społecznymi. Altanki budowano zgodnie z obowiązującym prawem. Prawo nie może działać wstecz. To nie jest samowola budowlana.

Ogrody działkowe, to wbrew obiegowej opinii, nie tylko miejsca upraw warzyw, to obecnie przede wszystkim miejsca odpoczynku dla mieszkańców dużych miasta, emerytów, rencistów, miejsca zabawa dla dzieci. Ogrody to w końcu jedne z największych zielonych płuc miast, służące zdrowiu ich mieszkańcom. Pozwala to na zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom i jest jedną z najważniejszych wartości, które prawo powinno popierać. Pewność prawa polega na przewidywalności decyzji organów Państwa. Niestety nie można także uznać, że uwzględniona została w tej sprawie zasada pogłębionego zaufania obywateli do Państwa i prawa przez nie stanowionego. Dlatego, też dochodzimy do przekonania, że to co obecnie dzieje się wokół ROD jest groteskowe i uwłaczające wszystkim zasadom Państwa prawa. Jak w takiej sytuacji można dysputować o rozwijaniu standardów demokratycznych i pozytywnym oddziaływaniu na społeczeństwo. Ustawa o samorządzie gminnym i powiatowym stanowi, iż do zadań samorządów należy dbanie m.in. o zieleń, a czymże są ogrody działkowe jak nie terenami zielonymi? Ponadto ustawa o samorządzie wojewódzkim nakłada na samorząd województwa obowiązek „zachowania wartości środowiska przyrodniczego przy uwzględnieniu potrzeb przyszłych pokoleń." Niezaprzeczalnym, jest że ogrody działkowe stanowią wysoką wartość dla środowiska przyrodniczego i dla przyszłych pokoleń obywateli. Warto przy tym pamiętać, że równość wobec prawa to norma konstytucyjna. Altana jest częścią składową ogrodów.

Pozostawmy altany murowane zgodne z ustawą w ROD i nadajmy właściwą definicje altanie działkowej która będzie zawartą w zapisie prawa budowlanego. Popieram obywatelską inicjatywę "STOP rozbiórkom altan"

Z wyrazami poważania i szacunku pozostaje

Józef ROMANOWSKI szczeciński działkowiec

Szczecin 23-07-2014

Otrzymują: Adresat Prezydent RP

Premier RP

Prezes PZD Prezes

OZ PZD

 

Licznik wejść

Dzisiaj 160

Wczoraj 214

W tygodniu 628

W miesiącu 1544

Wszystkich 498585

Kubik-Rubik Joomla! Extensions