Polecamy:

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Kalendarium ogrodowe

Grudzień

Spis treści

Rośliny ozdobne

Sprawdzamy stan zabezpieczenia roślin
W zależności od przebiegu pogody należy systematycznie kontrolować stan zimowego zabezpieczenia gatunków wymagających okrycia na zimę - róż, powojników, różaneczników, hortensji ogrodowych, budlei, wrzosów i innych. W przypadku silnych mrozów i braku pokrywy śnieżnej okrywamy je dodatkowo grubszą warstwą ściółki, a także zabezpieczamy zarówno przed mroźnymi wiatrami, jak i intensywnym promieniowaniem słonecznym. Zagony z bylinami i roślinami cebulowymi zabezpieczamy, okrywając je korą, słomą, liśćmi lub stroiszem.

Stan zdrowotny cebulowych
Przeglądamy systematycznie zimujące w pomieszczeniach podziemne organy roślin cebulowych, bulwiastych i kłączowych (między innymi dalii ogrodowej, mieczyków, begonii bulwiastej, acidantery dwubarwnej, błonczatki, galtonii, tygrysówki).
Chore oraz porażone przez szkodniki bulwy, cebule, kłącza i karpy natychmiast usuwamy, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się chorób. Niektóre wymagają przechowywania w wilgotnym torfie, piasku lub trocinach. W miarę potrzeby zwilżamy podłoże utrzymując jego stałą umiarkowaną wilgotność.

Pielęgnujemy rośliny pokojowe
W tym okresie pamiętajmy także o pielęgnacji roślin pokojowych. Suche i ciepłe powietrze sprzyja rozwojowi przędziorków. Dobrze jest odsunąć rośliny od źródeł ogrzewania, ograniczyć ich podlewanie, a gatunki lubiące dużą wilgotność powietrza - zraszać. Zakupionym na święta Bożego Narodzenia tzw. gwiazdom betlejemskim (wilczomlecz piękny) zapewniamy stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża, temperaturę nie niższą niż 16°C oraz sporą ilość światła, by nie gubiły liści. W zbyt mokrym podłożu gniją korzenie roślin, dlatego też m.in. powinniśmy wylewać z podstawek wodę, która nie wsiąknęła do podłoża.

Konserwujemy sprzęt i narzędzia
Dokonujemy przeglądu narzędzi ogrodniczych (np. łopaty, motyki, grabie, sekatory) oraz sprzętu elektrycznego i spalinowego (np. kosiarki, piły, nożyce mechaniczne). Czyścimy je z zanieczyszczeń, m.in. resztek ziemi, trawy i ewentualnej rdzy. W miarę potrzeby przeprowadzamy niezbędne naprawy, a narzędzia tnące ostrzymy. Zabezpieczamy je następnie przed wilgocią, smarując olejem mineralnym lub malując farbą antykorozyjną.

 

Sadownictwo

Zabezpieczanie przed mrozem
Sprawdzamy stan kopczyków i chochołów z papieru lub słomy ochraniających młode drzewa wrażliwych na mróz gatunków. W bezśnieżne i cieplejsze dni bielimy pnie i nasady konarów mlekiem wapiennym w celu ochrony przed ranami zgorzelinowymi pod koniec zimy Do bielenia stosujemy mieszankę z 2 kg wapna palonego i 10 litrów wody z dodatkiem dobrze - rozdrobnionej gliny. Aby bielenie było skuteczne, należy je powtarzać, gdy wapno zostanie zmyte przez deszcz. Bielenie pni i nasady konarów zapobiega powstaniu ran zgorzelinowych

Kontrola przechowywanych owoców
Kontrolujemy warunki przechowywania owoców (temperatura 0-3°C, wilgotność powietrza 90%). W przypadku spadku temperatury, skrzynki z owocami okrywamy folią lub tekturą. Cały czas usuwamy ze skrzynek owoce z objawami chorób przechowalniczych, wybierając do zjedzenia te najbardziej dojrzałe.

Ochrona przed zwierzętami
Jeśli tego nie zrobiliśmy wcześniej, na pnie zakładamy siatki plastikowe lub zawieszamy na wysokości 0,5-1,5 m mydełko toaletowe w folii perforowanej, co ochroni drzewka przed zającami i dzikimi królikami. Sprawdzamy też, czy na pniach młodych jabłoni nie została obgryziona kora przez myszy i nornice. W celu zabezpieczenia młodych drzewek przed gryzoniami stosujemy np. Normix wkładając granulat w ilości 15-40 g, co 5-10 m do otworów zamieszkanych nor. Do zabezpieczania ran po uszkodzeniach spowodowanych przez zające, sarny i gryzonie należy użyć preparatu Funaben Eco.

Pobieranie sadzonek i zrazów
Przed nadejściem silnych mrozów ścinamy sadzonki zdrewniałe - sztobry porzeczek długości 20-25 cm i winorośli - 40 cm. Sadzonki pobieramy z dolnej części pędów jednorocznych. Ścinamy też zrazy do przeszczepiania drzew — jednoroczne, zdrowe, 40-50 cm pędy, grubości 5 mm z dobrze wykształconymi pąkami. Sadzonki do momentu wczesnowiosennego posadzenia i zrazy do przeszczepiania przechowujemy zagłębione do 1/3 wysokości w wilgotnym piasku w temperaturze 2 - 4°C.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 117

Wczoraj 170

W tygodniu 964

W miesiącu 4240

Wszystkich 289837

Kubik-Rubik Joomla! Extensions