Polecamy:

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Kalendarium ogrodowe

Lipiec

Spis treści

Rośliny ozdobne

Na początku miesiąca

Możemy jeszcze wysiewać nasiona roślin dwuletnich a od połowy miesiąca pikować siewki tych roślin z siewu czerwcowego.
Najlepiej robić to w fazie 2-3 liści, pikując je początkowo do małych doniczek lub od razu na miejsce stałe. Posadzone rośliny obficie podlewamy.
Dzielimy nadmiernie rozrośnięte kępy przekwitłych bylin, a powstałe z podziału młode roślinki sadzimy na nowe miejsce (zawciąg nadmorski, żagwin ogrodowy, goździki bylinowe, aster alpejski, przymiotno ogrodowe).
Wykopujemy i czyścimy cebule tulipanów, narcyzów, śniedków i hiacyntów. Podsuszone i oczyszczone z resztek ziemi i pędów przechowujemy do jesieni w dobrze wietrzonym pomieszczeniu w temperaturze ok. 20°C. Do gruntu cebule sadzimy we wrześniu.
To ostatni termin nawożenia drzew i krzewów ozdobnych. Rośliny nawiezione w późniejszym okresie nie zdążą dostatecznie zdrewnieć przed zimą i mogą przemarznąć.
Systematycznie kontrolować wilgotność podłoża i podlewać (w czasie upałów codziennie lub dwa razy w ciągu dnia). Nie należy także zapominać o regularnym (zwykle cotygodniowym) nawożeniu roślin uprawianych w pojemnikach.

Przez cały miesiąc

Usuwamy przekwitłe kwiaty i kwiatostany zarówno roślin jednorocznych jak i bylin (żeniszka, heliotropu. werbeny, gęsiówki kaukaskiej, dąbrówki rozłogowej, ubiorków) by nie dopuścić do zawiązywania nasion, co osłabia rośliny.
Po pierwszym kwitnieniu ścinamy nisko pędy – łubinów, ostróżek, krwawników, dzięki czemu zakwitną ponownie w drugiej połowie lata. Przycinamy też po kwitnieniu ozdobne krzewy liściaste – jaśminowce, krzewuszki, żylistki i pnące róże.
Wykonujemy okulizację róż. Robimy to w momencie, gdy kora łatwo odchodzi od drewna.
Regularnie odchwaszczamy rabaty, wycinamy też pożółkłe i zaschnięte pędy i liście roślin.
W czasie dłuższych okresów suszy regularnie nawadniamy trawniki a w miarę potrzeby kosimy je i nawozimy (1-2 kg nawozu na 100 m2).

Pod koniec miesiąca

Zaczynamy dzielić i przesadzać silnie rozrośnięte kłącza kosaćców (ok. 2 tygodnie po kwitnieniu). Wyrzucamy obumarłe fragmenty a młode dzielimy na części, którym skracamy 1/3 liści i korzeni i tak przygotowane roślinki sadzimy ponownie. Dzielenie przeprowadzamy co 3-4 lata.
Ścinamy rośliny sezonowe przeznaczone na suche bukiety (kocanki, złociszki, suchliny). Powiązane w pęczki wieszamy kwiatami w dół w suchym, przewiewnym pomieszczeniu.


Sadownictwo

Na początku miesiąca

Zajmujemy się formowaniem koron, czyli odginaniem pędów wyrastających w tym sezonie. Część z nich jest już zdrewniała, zatem można zastosować wykałaczki lub przywiązać je sznurkiem w celu uformowania kąta prostego.
Początek lipca to czas na zastosowanie drugiej dawki azotu. Nie powinno się go stosować później niż do końca lipca. Przestrzeganie terminów nawożenia azotowego jest ważne z punktu widzenia wytrzymałości roślin na mróz. Późniejsze nawożenie drzew tym makroelementem pobudza je do wzrostu i tym samym naraża na przemarzanie zimą, ponieważ proces hartowania, czyli przygotowywania się do spoczynku zimowego jest wtedy zbyt krótki. Trzeba przestrzegać polecanych dawek, ponieważ przenawożenie azotem opóźnia wejście drzew w okres owocowania, czyni je bardziej podatnymi na przemarzanie i choroby (np. zaraza ogniowa u jabłoni i gruszy).

W drugiej połowie miesiąca

Zaczynamy zbiory u wcześnie dojrzewających odmian śliwy, jabłoni i gruszy.
Owoce zbierane w tym czasie nadają się głównie do spożycia w stanie świeżym. Ważny jest termin zbioru, gdyż owoce zbyt długo przetrzymane na drzewie mogą osypywać się. Istnieje również niebezpieczeństwo szybkiego ich przejrzewania i utraty walorów smakowych właściwych dla odmiany. Należy pamiętać, że jabłka i gruszki odmian wczesnych nie dojrzewają równomiernie, zatem powinno się je zrywać w 2-3 terminach, w miarę osiągania przez nie dojrzałości zbiorczej. Owoce gotowe do zbioru charakteryzują się lepszym wybarwieniem a barwa zasadnicza skórki jest jasnozielona lub zielonkawożółta.

Pod koniec miesiąca

Kończy się zbiór malin. Zaraz po zakończeniu zbiorów wycina się i usuwa z ogrodu wszystkie pędy ubiegłoroczne, owocujące w tym roku. Najlepiej jest je zniszczyć, żeby usunąć ewentualne źródło chorób i szkodników. Po zbiorach czereśni i wiśni należy zdjąć siatki lub inne materiały chroniące owoce przed ptakami. Jeśli warunki pogodowe pozwolą (suche słoneczne dni bez opadów) można przystąpić do cięcia drzew tych gatunków. Brak opadów i wysokie temperatura sprzyjają gojeniu się ran. Tym samym utrudnione są infekcje powodowane przez grzyby chorobotwórcze.
Przystępujemy do ścinania liści i rozłogów na plantacjach truskawek. Zabieg ten można wykonać kosą lub sierpem zwracając uwagę na to, żeby nie uszkodzić środkowej części rośliny tzw. serca. Zabieg ten ma znaczenie fitosanitarne.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 0

Wczoraj 117

W tygodniu 964

W miesiącu 4240

Wszystkich 289837

Kubik-Rubik Joomla! Extensions