Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

W sobotę, 18 sierpnia br. burmistrz Robert Czapla, przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Bielida, Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Nowogardzie Ryszard Wajk oraz członek zarządu ROD Stanisław Szałagan spotykali się z działkowcami ogrodu nr 3.
W trakcie rozmów władze gminy informowały działkowców, że w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. „ustawy działkowej" funkcjonowanie ogrodów jest w wielu miejscach w kraju zagrożone. Gminy i miasta mogą likwidować ogródki działkowe uprawiane i pielęgnowane nawet przez 30 lat.
 
Dlatego też wszyscy rozmówcy zostali zapewnieni, że cokolwiek stanie się w kraju, to w Nowogardzie władze samorządowe nie pozwolą na to, by ktoś próbował zlikwidować działki zrzeszone w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Samorządowcy będą bronić działkowców na ich terenach tak długo, jak będą pełnili swoje obecne funkcje publiczne. Podczas spotkań żaden działkowiec nie odmówił podpisania ankiety Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w której poparł starania dotyczące opracowania „ustawy działkowej" mającej na celu zachowanie dotychczasowych przywilejów użytkowników ogródków.

11 lipca br Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że 24 artykuły ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych są niezgodne z ustawą zasadniczą. Niekonstytucyjne artykuły tracą moc po upływie 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku, czyli 20 stycznia 2014 roku. Parlament Rzeczypospolitej Polskiej ma teraz czas na stworzenie praktycznie nowej ustawy. Oczywiście, dzisiaj trudno przewidzieć jaki kształt będzie miała nowa ustawa, czy będzie broniła i na ile interesu działkowców. Jednakże chciałbym wszystkich Państwa Działkowców, zrzeszonych w obecnych Rodzinnych Ogrodach Działkowych zapewnić, że jako Burmistrz Nowogardu podejmę wszelkie działania, by obecne ogrody działkowe zachowały swój charakter zielonych terenów, gdyż działki to ważny segment krajobrazu polskich miast, który w istotny sposób organizuje życie milionów ludzi. Obecne tereny Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Nowogardzie nie są i nie będą przeznaczone pod żadne inne funkcje. Możecie Państwo swoje ogrody uprawiać nie martwiąc się o ich przyszłość.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 48

Wczoraj 180

W tygodniu 432

W miesiącu 4897

Wszystkich 429261

Kubik-Rubik Joomla! Extensions