Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Stargardzie jest ponad 5200 działkowców. W skali województwa więcej osób uprawia ogrody tylko w Szczecinie.

- Nieprawdą jest, że są to tylko emeryci i renciści. Nie brakuje też młodych ludzi. Dla wielu osób to wręcz całe ży¬cie. Obserwuję ludzi starszych. Oni są bardzo związani z kawałkiem ziemi. Przyjeżdżają nawet w czasie deszczu i śniegu. Doglądają i dzięki temu odrywająsię od codzienności. Widzę też, że między działkowcami zawierają się znajomości, a nawet przyjaźnie - mówi Zbigniew Baran, prezes zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. 4 Marca w Stargardzie.

Działkowcy uważają że zakwestionowanie 24 punktów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych spowodowało, że ich los jest niepewny.

- Jeżeli nie będzie chroniących nas przepisów, to można się poważnie obawiać o losy wielu ogrodów w Polsce. Być może przyjdzie się wtedy liczyć z większymi opłatami i podatkami dla samorządów. To wszystko jest jednak na razie gdybaniem - zaznacza Z. Baran i podkreśla, że istnienie ogrodów jest korzystne dla miast.
- Utrzymanie 1 hektara parku to koszt 20 tysięcy złotych rocznie. Tymczasem działkowcy swoimi rękoma pielęgnują ziemię. Tym samym tworzą zielone płuca miasta - dodaje. Aby walczyć o swoje, działkowcy rozpoczęli zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ROD. Prowadzą szeroko zakrojoną akcję informacyjną ponieważ w okre-sie jesienno - zimowym część z nich nie odwiedza ogrodów.
- Zebranie 100 tysięcy podpisów, które są niezbędne do projektu obywatelskiego nie będzie problemem. W skali całego kraju jest przecież 960 tysięcy użytkowników działek. Zebranie poparcia ludzi to jednak dopiero pierwszy etap. Później rozpocznie się bój o ten projekt. Jakiś klub parlamentarny musi się temu przyjrzeć i pomóc nam w dalszych pracach - mówi Z. Baran.

W Stargardzie zbiórka podpisów pełnoletnich obywateli Polski już się rozpoczęła na terenie U działających w mieście ogrodów. Poparcie można wyrażać też w administracji ogrodów im. 4 Marca, przy ul. Spokojnej w każdy wtorek od godz. 10:00 do 15:00 oraz w soboty od 9:00 do 14:00. Podpisy są także zbierane na terenie ogrodów im. B. Chrobrego przy ul. Na Grobli.

- 7 grudnia, w piątek, o godzinie 17:00 organizujemy spotkanie na małej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury -wejście od strony ul. Wojska Polskiego. Zapraszamy na nie wszystkich zainteresowanych tematem. Chcemy, żeby byli tam także przedstawiciele władz miasta i parlamentarzyści. Wtedy także będzie można składać podpisy pod naszym projektem obywatelskim - mówi Z. Baran.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 178

Wczoraj 185

W tygodniu 363

W miesiącu 3518

Wszystkich 485200

Kubik-Rubik Joomla! Extensions