Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Rodzinne Ogrody Działkowe im. Spółdzielców w Policach mają już 30 lat. Z tej okazji działkowcy urządzili mały festyn. A teraz marzą, aby w spokoju przetrwać do kolejnej okrągłej rocznicy.
 
Pomysł utworzenia ogródków działkowych zrodził się w 1981 r. na zebraniu członków związków zawodowych Spółdzielni Pracy „CHEMIK". W marcu 1982 r. sporządzono plan, wypalikowano działki i alejki. Położony pomiędzy obecnymi ulicami Tanowską i Kuźnicką, przy drodze do Zakładów Chemicznych teren wielkości około 4 ha podzielono na 110 działek wielkości od 300 do 400 mkw, i ogłoszono zapisy. W kwietniu 1982 r. wybrano pierwszy zarząd. Jego prezesem został Ryszard Prusak.

- W 1985 r. przystąpiliśmy do Polskiego Związku Działkowców - opowiada Janusz Łuczkiewicz, obecny prezes. - A PZD zwrócił się do władz miasta Police o przekazanie terenu pod ogród. W 1986 r. grunt został oficjalnie przyznany. W ten sposób powstały Rodzinne Ogrody Działkowe im. Spółdzielców w Policach. Zaś 31 lipca 1986 r. prezesi spółdzielni „CHEMIK", „PREFA-MAT" i „ROZWÓJ" podpisali umowę obejmującą ogród patronatem. Działki przydzielono pracownikom tych firm. W następnych latach ogródki były już przyznawane chętnym z różnych firm.

Od tego czasu sporo się zmieniło. Własna działka to nie tylko radość, ale i kłopoty Problemy działkowców z ROD im. Spółdzielców to przede wszystkim kradzieże, zwłaszcza po sezonie, i brak pieniędzy na ochronę. Żeby ogród mógł właściwie funkcjonować, potrzebni są społecznicy, bo zarząd nie otrzymuje wynagrodzeń. Coraz trudniej o takich ludzi.

- Kolejnym zarządom udało się zelektryfikować ogród, wybudować hydrofornię z własnym ujęciem wody, budynek administracyjny, parking - opowiada Janusz Łuczkiewicz. - Obecnie kładziemy nacisk na zintegrowanie społeczności działkowej poprzez organizowanie wielu imprez. Robimy majówkę na otwarcie sezonu, dożynki, jeździmy na targi rolne do Barzkowic. W tym roku, we wrześniu, uroczyście obchodziliśmy trzydziestolecie naszych ogrodów. Ponad setka osób bawiła się przy muzyce. Gościliśmy też przedstawicieli władz samo-rządowych powiatu i gminy oraz okręgowego związku działkowców.

Obecny zarząd ROD im. Spółdzielców to - oprócz prezesa -Wiesław Więcławski (wiceprezes), Małgorzata Cywińska (sekretarz), Ewa Biereśniewicz (skarbnik) oraz Henryk Sosnowski (członek zarządu). O utrzymanie porządku na terenie ogrodu dba jego gospodarz Janusz Jastrowski.

- W planach na najbliższą przyszłość mamy wymianę instalacji wodnej na nową i wybudowanie wiaty - wylicza Janusz Łuczkiewicz. - Ale to, co nas obecnie najbardziej nurtuje, to obawa przed konsekwencjami zmian ustawy o ogrodach działkowych. Uważam, że ci, którym naprawdę leży na sercu dobro ogrodów, powinni zrobić wszystko, aby nie dopuścić do rozbicia jedności działkowców.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 204

Wczoraj 179

W tygodniu 1230

W miesiącu 204

Wszystkich 418569

Kubik-Rubik Joomla! Extensions