Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Nie bez kłopotów, ale udało się w końcu działkowcom zatwierdzić u marszałek sejmu projekt nowej ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Teraz, by został on rozpatrzony przez Sejm, potrzeba 100 tysięcy podpisów popierających tę inicjatywę.

Projekt jest odpowiedzią na lipcowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który podważył funkcjonujące dotąd prawo. Wyrok ten oznacza również konieczność uchwalenia innej ustawy w ciągu następnych osiemnastu miesięcy.

Co zakłada przygotowany przez środowisko działkowców dokument? W największym skrócie: respektowanie praw nabytych, gwarancję działek zamiennych przy likwidacji ROD, ochronę interesów w przypadku roszczeń do terenów ogrodu, swobodę zrzeszania.
Żeby przekonać 100 tysięcy osób do swoich idei, utworzono niedawno stronę internetową: www.ocalmyogrody.pl. Jak piszą jej autorzy: „W projekcie zachowano wszystkie przywileje działkowców niezakwestionowane przez TK, potwierdzono ich prawa do działek oraz gwarancje na wypadek likwidacji ROD. Co istotne, projekt nie wprowadza w ogrodach rewolucji, ale umożliwia ewolucję - decyzję, co do dalszego sposobu funkcjonowania każdego ogrodu pozostawia do uznania samych działkowców".

Osoby, które chcą się podpisać pod projektem ustawy, mogą to zrobić na dwa sposoby. Ze wspomnianej strony internetowej można pobrać formularz, wydrukować go i gdy jest już wypełniony (PESEL, adres) zanieść do najbliższego Okręgowego Związku Działkowców lub wysłać na adres: Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o ROD. ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa.
Ponadto listy wyłożone są w wielu OZ, wystarczy podejść i - po prostu - się podpisać. Ale nie każdy może sygnować propozycje działkowców. Trzeba być osobą pełnoletnią i posiadać obywatelstwo polskie.

Aby wszystko odbyło się zgodnie zobowiązującymi przepisami, 100 tysięcy głosów poparcia trzeba zebrać w ciągu trzech miesięcy od zatwierdzenia przyjęcia zawiadomienia, a zatem do 5 lutego.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 55

Wczoraj 81

W tygodniu 623

W miesiącu 905

Wszystkich 476508

Kubik-Rubik Joomla! Extensions